Prijateljska utakmica, 24.05.2008., Rijeka, stadion Kantrida, gledatelja: 8.000
1:0(1:0) Moldavija
Moldavija

Rastrčavanje protiv Moldavije

Bernard Jurišić, Goran Tomičić • subota, 24.05.2008.

U prvoj pripremnoj utakmici uoči odlaska na Europsko prvenstvo, hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Moldaviju s 1:0...

Gheorghi Ovseannicov
60'
15
Eugeniu Cebotaru
69'
17
Alexandr Suvorov
74'
22
Serghei Alexeev
79'
18
Valeriu Andronic
79'

Igor Dobrovolski

Po prvi put u povijesti Hrvatska je ukrstila koplja na nogometnom terenu s Moldavijom. U prekrasnoj atmosferi riječke Kantride našu najpopularniju momčad došlo je pozdraviti 8.000 navijača. Izbornik Bilić nije htio forsirati Kranjčara, Srnu i Petrića, a Knežević je zbog ozljede preskočio Moldavce.

Slika 1 od 1.

S obzirom na žestok ulazak naših u susret, očekivalo se da će već do poluvremena gostujuća mreža biti puna. Posebno je raspoložen bio Ivan Rakitić, centralna figura naših opasnosti u prvom dijelu. Prijetio je Rakitić iz svih oružja s lijeve strane, dok je desni prostor u sredini jednako angažirano pokrivao Luka Modrić.

Slika 2 od 2.

Modrić je prvi zaposlio Budana i Olića, koji su zagrijavali gostujućeg vratara. Rakitić je u 30. minuti oduzeo loptu Epureanuu na 16 metara i snažno odapeo pod gredu. Vratar Namasco sjajno je reagirao, no zapravo je samo odgodio neminovno.

Slika 3 od 3.

Iz kornera koji je uslijedio Rakitić oštro ubacuje loptu na prvu vratnicu, gdje je dočekuje kapetan Niko Kovač i glavom posprema u mrežu za 1:0. Do poluvremena su još prijetili Rakitić i Olić udarcima izvan 16 metara, no bez preciznosti.

Slika 4 od 4.

Odmor je donio prve promjene, trojicu novih je poslao Bilić na travnjak, a kasnije su svoj debi u nacionalnom dresu doživjeli Nikola Pokrivač i Nikola Kalinić. S brojnim zamjenama igra se razvodnila, nije više bilo našeg pritiska prema gostujućem vrataru, a čak su Moldavci bili opasniji, mogli su na istok Europe otići i bez poraza.

Slika 5 od 5.

Jedinu pravu akciju u drugom poluvremenu naša je momčad stvorila u 56. minuti, kad je Modrić pronašao Pranjića, ovaj ubacio za Klasnića; čiji udarac Moldavci u zadnji tren blokiraju. Tri minute kasnije gotovo smo vidjeli reprizu jedinog pogotka. Rakitić iz kornera pronalazi glavu kapetana Kovača, koji ovog puta loptu šalje nekoliko centimetara pored vratnice.

Slika 6 od 6.

Moldavci su pred kraj stvorili dvije prigode koje je sjajnim refleksima obranio Stipe Pletikosa. Najprije u u 75. minuti Pletikosa kupi volej Gatcana s 14 metara, da bi pet minuta kasnije sjajno nogom odbio udarac usamljenog Alexeeva s desetak metara.

Slika 7 od 7.

Hrvatska je tako pobjedom otvorila završni dio priprema za Europsko prvenstvo, nakon poraza od Nizozemske u veljači i remija sa Škotskom u ožujku. Bilić i društvo se iz Rovinja i Rijeke već večeras seli u Čatež, gdje će se nastaviti pripreme i uigravanje.