Kup UEFA, Kvalifikacije, 1. kolo, 30.09.2008, 18:00 h, Lužnjiki, Moskva, gledatelja: 6.000
Suci: Iain Robertson Brines, William Conquer, Mark Doyle (svi Škotska)
CSKA Moskva
CSKA Moskva
Aleksei Berezutskiy 37'
1:0 Slaven Belupo
Slaven Belupo

Slaven nemoćan u Rusiji

Zoran Zdelar, Ante Pažanin • utorak, 30.09.2008.

Slaven Belupo nije ipak uspio prirediti novo iznenađenje. CSKA je u Moskvi odigrao dovoljno kako bi postigli jedan pogodak i time već u prvom poluvremenu osigurali plasman u natjecanje po skupinama Kupa Uefa. Gosti su u završnici opasno priprijetili nekoliko puta, no mreža CSKA-a se ipak nije tresla...

Pavel Mamayev
46'
18
Yuri Zhirkov
69'
25
Elvir Rahimić
85'
Valeri Gazzaev
26
(do 67')
17
(do 67')
Mile Petković

Trener Mile Petković unio je određene promjene u odnosu na dosadašnje utakmice. Tako je kapetan Poldrugač započeo na desnoj, a Maras na lijevoj strani obrane, Čaval se prebacio na lijevu stranu veznog reda, dok je Nynkeu zaigrao na zadnjem veznom, na poziciji na kojoj je sjajno igrao protiv Dinama u petak.

Utakmica je počela u mirnom tonu, Slaven Belupo se prvenstveno orijentirao na obrambene zadatke i na pokušaje da brzim kontranapadima ugrozi vratara domaćih Akinfejeva. Već u sedmoj minuti bilo je vrlo opasno pred vratima Rodića kada je nakon brze akcije Aldonin oštro pucao, no vratar Slavena je odbio loptu taman koliko je bilo potrebno da ode u korner.

Prvi udarac po golu CSKA dogodio se u 10. minuti kada je nakon prekršaja nad Marasom Vručina iz slobodnog udarca s nekih 20 metara pucao ravno u ruke Akinfejeva. U tim trenucima blagu inicijativu imao je CSKA, dok su Farmaceuti brzim prebacivanjem u napad pokušavali ugroziti domaćine, ali nedostajalo je preciznosti i točnosti u dodavanjima kako bi bilo opasnije po vratara ruske reprezentacije. Najviše problema Slavenovoj obrani zadavao je mladi Dzagoev koji je često mijenjao stranu i svojim brzim prodorima unosio nemir u redove naše momčadi.

U 23. minuti nakon centaršuta Grigorijeva Dzagoev se našao u dobroj poziciji pred golom Slavena, ali je glavom poslao loptu visoko iznad grede. Četiri minute nakon toga Čaval je oprobao svoj udarac iz daljine, ali lopta je prohujala dosta daleko od okvira gola. U 32. minuti ponovno je bilo opasno za našu momčad kada je nakon jednog 'otpatka' s desetak metara od gola pucao Aldonin, no Rodić je sigurno uhvatio loptu u ruke.

Nažalost, obrana Slaven Belupa pala je u 37. minuti, nakon slobodnog udarca Canera s desne strane Aleksej Berezuckij s desetak je metara sjajno reagirao i glavom matirao Rodića. To je značilo da Farmaceuti moraju zabiti dva pogotka za barem produžetke, odnosno tri za prolazak dalje. U 40. minuti Wagner Love je u brzom prodoru završio sam iskosa pred Slavenovim vratima, oštro pucao, no Rodić je dobro obranio odbivši loptu u korner. Tri minute potom ponovno je u glavnoj ulozi u napadu CSKA bio Aldonin koji je pucao iz daljine, no vratar mlade hrvatske izabrane vrste ponovno je bio na mjestu.

To je bilo sve u prvom dijelu. Slaven Belupo se dobro postavio na terenu i dobro se branio u početku utakmice, no kako se kraj prvog dijela približavao CSKA je bio sve opasniji, što je na kraju dovelo do gola Berezuckog koji je težak zadatak koprivničke momčadi učinio još težim. U napadu je nedostajalo točnosti u pas igri pred kaznenim prostorom domaćih, a možda je i nenaviknutost na umjetnu travu kod Slavenovih nogometaša učinila svoje.

Naša momčad drugi je dio počela nešto aktivnije i poduzetnije pokušavajući pritiskom na zadnju liniju ruske momčadi isprovocirati neku grešku ili priliku za pogodak, no CSKA je dobro stajao na terenu, a problemi s predajom lopte nastavljali su se i dalje. U 55. minuti nakon jednog slobodnog udarca Posavca iskosa s lijeve strane lopta je prohujala paralelno uz gol gdje je Rogulj iz dobre pozicije za malo promašio loptu.

Samo minutu kasnije ponovno je zaprijetio Dzagoev kada je probio desnu stranu i ubacio u sredinu kaznenog prostora gdje se, srećom za Slaven, nije našao nitko od domaćih nogometaša. Slaven je krenuo više prema naprijed, no lopta je i dalje teško dolazila prema Juriću i Vručini zbog dobro postavljenih nogometaša CSKA i poteškoća s umjetnim travnjakom. U 74. minuti nakon dobro izrađene akcije Jajalo se pri vrhu šesnaesterca našao u dobroj poziciji za udarac, no lopta je prošla pokraj gola. Sedam minuta poslije Žirkov je ubacio opasnu paralelu pred vrata, no Wagner Love je tik uz gol Rodića promašio loptu.

Kako se bližio kraj CSKA je opet krenuo aktivnije prema naprijed, a Slavenovi nogometaši nisu više mogli naći put kako barem postići počasni pogodak. Četiri minute prije kraja Slaven je imao svoju najbolju priliku kada je Kresinger, koji je zamijenio ozlijeđenog Vručinu, ubacio s desne strane za Posavca koji je s vrha kaznenog prostora dobro pucao, no obrana CSKA je blokirala udarac koji je išao u praznu mrežu. U prvoj minuti sudačke nadoknade Čaval je iz slobodnog udarca s nekih 30-ak metara dobro pucao, no Akinfejev je sigurno obranio.

Bilo je to sve za 90 minuta. CSKA je dokazao da je bolji protivnik, no Slaven Belupo se nije osramotio. Dapače, momčad Mile Petkovića može biti zadovoljna s onim što je pokazala u Europi ove godine i sada se mirno mogu posvetiti hrvatskom prvenstvu i pokušati ostati u borbi za vrh.

Kronologiju utakmice možete pronaći ovdje.