Marin Vuković • subota, 22.08.2009.

Hrvatski dvoboj na Emiratesu pripao je Eduardu da Silvi i njegovom Arsenalu, koji je potpuno nadigrao Portsmouth i upisao još jednu visoku pobjedu. Nikola Kalinić neočekivano je odigrao gotovo cijelu utakmicu u Sunderlandu i tako debitirao u dresu Blackburna, a strijelcima Manchester Uniteda danas se otvorilo pa je aktualni prvak izborio visoku pobjedu u Wiganu.

Nakon "šestice" kojom su napunili mrežu Evertona u prvom kolu, nogometaši Arsenala gotovo jednako uvjerljivi bili su i protiv Portsmoutha, koji je na Emiratesu poražen sa 4:1. Gotovo sve bilo je riješeno već nakon dvadesetak minuta, premda su gosti imali prilike vratiti se u utakmicu.

Vrlo dobrim nastupom Eduardo da Silva je opravdao povjerenje Arsenea Wengera koji mu je u ogledu s Portsmouthom dao priliku ispred Nicklasa Bendtnera. Naš je reprezentativac odigrao vrlo dobru utakmicu, odgovoran je i za najljepši potez utakmice, a iz igre je izašao u 71. minuti.

Vezane vijesti

Niko Kranjčar odigrao je samozatajnih 90 minuta, nije se naigrao, kao uostalom niti cijela momčad Portsmoutha koja je evidentno u velikoj krizi. Neizvjesnost koja potresa klupske temelje morala se osjetiti i na samim igračima i ne bismo htjeli biti u koži Portsmouthova menadžera Paula Harta.

Spomenuti potez utakmice Eduardo je izveo u 18. minuti, kada se sjajnim driblingom riješio svoga čuvara i kao na tanjuru poslužio Aboua Diabyja, koji bez greške pogađa gornji lijevi kut Jamesova gola. Samo tri minute kasnije već je bilo 2:0, ponovno je strijelac bio Diaby.

Osam minuta prije odmora nadu u povratak Portsmouthu je vratio Younes Kaboul nadskočivši Manuela Almuniju i smanjivši na 2:1. Portsmouth je početkom nastavka imao priliku i izjednačiti, no ubrzo zatim, u 51. minuti William Gallas pogađa za 3:1 i priča je tu bila završena. Konačnih 4:1 postavio je Alan Ramsey u 68. minuti utakmice.

Neočekivani debi u dresu Blackburna dočekao je i Nikola Kalinić, koji je na gostovanju u Sunderlandu u igru ušao već u 13. minuti utakmice jer se Roversima ozlijedio Di Santo.

Nedugo nakon Kalinićeva ulaska Blackburn je poveo golom Gaela Giveta, ali je do kraja utakmice prosuo stečenu prednost. U 32. minuti izjednačio je Kenwyne Jones, a isti igrač donio je i pobjedu Sunderlandu pogotkom u 53. minuti susreta.

Kalinić nije odigrao nezaboravnu utakmicu, ali bilo bi zaista nepravedno već u prvom nastupu očekivati čuda. U par navrata bivši se Hajdukov napadač našao u prilici, ali mu završnica nije bila najkvalitetnija. U sudačkoj nadoknadi mogao je Roversima spasiti bod, no s ruba šesnaesterca loptu je poslao daleko od gola.

Manchester United prošetao se Wiganom i s visokih 5:0 prebolio poraz od Burnleya. Premda konačan rezultat sugerira potpunu dominaciju Uniteda, svih je pet pogodaka palo u drugom poluvremenu, a dotad se aktualni prvak podosta namučio i promašio pregršt izglednih prilika.

Mrežu Wigana napokon je u 56. minuti načeo Wayne Rooney na ubačaj Antonia Valencije, a bio je to jubilarni stoti pogodak engleskog napadača u dresu Uniteda.

Dvije minute kasnije Dimitar Berbatov povisio je na 2:0, a Rooney je ponovno strijelac u 65. minuti. Umjesto njega u igru ulazi Michael Owen i u 85. minuti postiže četvrti pogodak i svoj prvi premierligaški u dresu Uniteda. Konačnih 5:0 postavio je Nani iz slobodnog udarca u sudačkoj nadoknadi.

Unitedov susjed Manchester City ugostio je na Eastlandsu novog prvoligaša Wolverhampton i uspio izboriti tek minimalnu pobjedu od 1:0. Jedini pogodak postigao je Emmanuel Adebayor već u 17. minuti utakmice.

Istim rezultatom slavio je i Hull City i nakon uvodna dva poraza došao do prve ovosezonske pobjede. Golom Ghilasa iz 61. minute došli su do pobjede nad Boltonom, što je tek drugi prvenstveni trijumf Tigrova u 2009. godini.

Birmingham i Stoke City odigrali su neodlučeno bez pogodaka, a zanimljiviji od utakmice je podatak da je ovo prvi i zasad jedini ovosezonski remi u Premiershipu.