"Mušterije" pale i treći put

Ivor Krapac, Karlo Dževerlija • srijeda, 02.02.2005.

Košarkaši Cibone VIP odigrali su u svom stilu protiv Partizana. Iako su vodili i 18 poena prednosti, kontrolirali igru i rezultat, uspjeli su si zakomplicirati život i u samoj završnici spašavati pobjedu. Na kraju Vukovi slave 85:76 i po treći put ove sezone pobjeđuju Partizan koji im postaje redovna "mušterija"...

Pokeru Popović - Sesar - Vranković - Omerhodžić priključio se ovaj put umjesto Poljaka - Mađar. Marton Bader nije bio jedina promjena u odnosu na posljednje utakmice Cibone VIP. Naime, ovaj je put zagrebački sastav otvorio bolje, i od početka diktirao ritam. Baš kao i u prvoj ovosezonskoj utakmici Partizan je do poluvremena bio u knock-downu, a veći dio udaraca stigao je odmah u uvodnoj dionici.

Slika 1 od 2.

Serija 5:0 otvorila je ogled, a trener gostiju Dušan Vujošević kod 11:6 zove prvi time-out. Opravdano, budući su domaćini odličnom tranzicijom već nakon samo tri i pol minute stigli do četiri ili pet kontranapada. Kratki odmor nije promijenio ritam, dapače, kao da je pogodovao domaćem sastavu koji predvođen dvojicom Josipa radi seriju od 12:0. Uslijedio je drugi Vujoševićev poziv na dogovor. Ono što je karateriziralo uvodni dio lepršava je igra Cibone začinjena alley hoopom Popovića i Omerhodžića.

Odlično je svoju minutažu u drugoj četvrtini iskoristio Marin Rozić. U samo devet minuta upisao je 12 poena uz 100-postotni šut za dva i tri. Rozićevim zakucavanjem i odmah u sljedećem napadu tricom, Cibosi su otišli prvi puta na velikih +18, 41:23. Kod iste razdaljine ispratili smo igrače na veliki odmor. Partizan je djelovao potpuno nemoćno kraj rasplesanih Vukova, koji već dugo na poluvremenu nisu uknjižili 50 poena.

U nastavku Partizan se preko Steppa približio u aktivniju zonu, no prednost Zagrepčana tada nije okopnila do opasne zone. Taman dovoljno da oko 3.000 košarkaških poklonika uživa u sigurnom vodstvu, borbenosti i povremenim atraktivnim potezima. Dva zakucavanja sa sredine treće četvrtine djelo su Omerhodžića i Badera.

Značajnu minutažu nakon ovakvog raspleta dobili su inače manje korišteni igrači poput spominjanog Rozića ili Morovića i Omerhodžića. Rezervni sastav i malo manje angažirani pristup, doveo je goste do 74:68 u 35.minuti, i to nakon nepotrebnog prigovora i tehničke pogreške Vedrana Morovića. Zula je uveo Badera koji je nešto bolje anulirao pod koševima agresivnog Perovića, no u napadu nije štimalo kao u prvom poluvremenu. Nakon promašaja polaganja Josipa Sesara pa trice Marka Popovića, minutu i pol do kraja "Crno-beli" su imali -5, no dvije trice na sreću domaćina ostale su na prvom obruču.

Zadnji čavao u posao koji je mogao biti dovršen i ranije, zabio je Popović. Marko je naime bio miran iz slobodnih bacanja, dovoljno da Cibona uz Baderovu tricu sa zvukom sirene uknjiži pobjedu 85:76.

Cibona je rutinskom igrom nadvisila Partizan u 13. kolu Eurolige, makar je pobjeda mogla biti izražena i većom razlikom. "Drago mi je zbog pobjede, koja je mogla biti i veća, 20, 30 razlike," artikulirao je Branimir Longin poslije završne sirene ono što su vidjeli svi u Draženovom domu.

Dražen Anzulović je nakon pobjede izrazio zadovoljstvo samo prvim poluvremenom: "Tu smo pokazali želju i volju, dok je u drugom dijelu počelo soliranje. Na poluvremenu je bilo problema s centrima, Baderovim ozlijeđenim skočnim zglobom i Poljakovom vrtoglavicom, tako da je to bitno utjecalo na 16 Partizanovih skokova u napadu."

Suparnički trener Dušan Vujošević također je govorio o dva različita poluvremena: "Na početku i u prvih 20 minuta smo previše primili, a Cibonu u Zagrebu ne možeš dobiti bez potpune koncentracije svih 40 minuta." Bila je to ipak bitno okrnjena momčad Partizana, preslaba za iznenađenje: "Još su vrlo mladi. Mogao sam, doduše, koristiti Milojevića koji je spreman za povratak, no kako nam nije bitno za daljnji plasman dao sam mu još malo vremena."