Zimski sportovi

Senzacionalni Urban, težak pad Mazocha

Petar Plevnik • subota, 20.01.2007.

Rok Urbanc senzacionalni je pobjednik prvog dana natjecanja u poljskim Zakopanima. Skokom od 136 metara Slovenac je završio prvu seriju kao vodeći, a budući da su se krajem druge serije pogoršali uvjeti, što je rezultiralo teškim padom Čeha Jana Mazocha, žiri je odlučio kako se druga serija neće održati, čime je Urbanc došao do svoje prve pobjede u Svjetskom kupu...

Iako je prijepodne sugeriralo kako će oko 40 000 gledatelja u Zakopanima uživati u natjecanju, već od samog početka natjecanja bilo je vidljivo kako će vjetar zadavati velike probleme organizatorima. Probleme s vjetrom na svojoj su koži najbolje osjetili Martin Höllwarth, koji je briljirao u kvalifikacijama, da bi u prvoj seriji doskočio na svega 91.5 metar. Slična situacija bila je sa Martinom Kochom (104.5m), Dmitryem Vassilievim (103.5), Simonom Ammannom (102) i Michaelom Uhrmannom (102), koji su ostali daleko ispod prve 30-orice.

Za najbolji rezultat prve serije pobrinuo se Slovenac Rok Urbanc, koji je doskočio na 136 metara, dva i pol metra duže od Roara Ljoekelsoeya, koji je nakon brojnih razočaranja u dosadašnjem tijeku sezone konačno došao do pravog rezultata. Skok od 133.5 Norvežaninu je bio dovoljan za drugo mjesto, dok je dvostruki prošlosezonski pobjednik Matti Hautamaeki skokom od 131.5 metra osvojio treće mjesto.

Neugodni vjetar dodatno je pojačao u drugoj seriji, no natjecanje je išlo svojim tijekom sve do 15. nakon prve serije, Čeha Jana Mazocha, koji je skok završio neugodnim padom, nakon čega je u besvijesnom stanju prevezen u bolnicu. Ni nakon Mazochovog pada žiri nije odlučio prekinuti natjecanje, ali je nakon još četiri natjecatelja ipak donesena odluka kako daljnjeg natjecanja neće biti te da se rezultati prve serije proglašavaju konačnim.