Zimski sportovi

Od Uhrmanna do Uhrmanna

Petar Plevnik • nedjelja, 28.01.2007.

Nijemac Michael Uhrmann pobjednik je drugog dana natjecanja Svjetskog kupa skijaša skakača u Oberstdorfu. Skokovima od 142 i 129 metara Uhrmann je pred domaćom publikom uvjerljivo slavio ispred Norvežanina Andersa Jacobsena, dok je rezultat karijere trećim mjestom ostvario Talijan Andrea Morassi...

Nakon gotovo tri godine Nijemci su konačno dočekali pobjedu svog natjecatelja u Svjetskom kupu! Naime, posljednja njemačka pobjeda u Svjetskom kupu bila je upravo Uhrmanna pobjeda, do sada jedina u karijeri, prije tri godine u Zakopanima.

A već nakon prve serije postalo je prilično jasno kako će Uhrmann slaviti, budući da je Nijemac, iskoristivši povoljan vjetar, doskočio na 140 metara, čime je stekao 15 bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranog nakon prve serije, Rusa Dmitrya Vasillieva, tako da mu je 129 metara u drugoj seriji bilo i više nego dovoljno za uvjerljivu pobjedu, drugu u karijeri.

Konstantnu formu još jednom potvrdio vodeći u Svjetskom kupu, Anders Jacobsen, koji je sa dva skoka od 131 metra završio kao drugoplasirani, tako dodatno povećavši prednost nad drugoplasniram u ukupnom poretku, Gregorom Schlierenzauerom, koji je natjecanje okončao na 10. mjestu.

Za podvig dana pobrinuo se mladi Talijan Andrea Morassi osvojivši treće mjesto. Učenik Roberta Cecona sjajno je iskoristio vjetar u prvoj seriji i doskočio na 133 metra, no da skok iz prve serije nije bio slučajan Talijan je potvrdio u drugoj seriji, doskočivši na 132 metra, dovoljno za treće mjesto i rezultat karijere.

Jučerašnji pobjednik Adam Malysz današnje je natjecanje završio kao četvrti, ispred Švicarca Kuettela i Rusa Vassilieva, dok se za ugodno iznenađenje pobrinuo i sve bolji mladi Norvežanini Tom Hilde, koji je završio kao deveti.

Još jedan loš rezulat ostvarili su Slovenci, koji su u prijepodnevnim kvalifikacijama ostali bez Benkovič, Damjana i Pikla, dok su Kranjec i Urbanc natjecanje završili nakon prve serije. Za razočaranje dana pobrinuo se Matti Hautamaeki, koji je skokom od 110.5 metara natjecanje također okončao nakon prve serije, dok je Jakub Janda 34. mjestom samo potvrdio da je miljama daleko od prošlogodišnjih izdanja koja su ga dovela da ukupne pobjede u Svjetskom kupu.