Partizan - Cibona: Raspad sistema u drugom dijelu

Bruno Blumenschein • četvrtak, 29.03.2007.

Drugi susret polufinala između Partizana i Cibone donio je odličan start rasterećenog hrvatskog prvaka i potpuni blackout u drugom poluvremenu, što Partizan koristi za seriju 35:8 i odlučujuću, subotnju utakmicu u Zagrebu...

Razigrano drugo poluvrijeme Novice Veličkovića (14 poena) i Uroša Tripkovića (devet poena), uz veliki upitnik pokraj poteza Dražena Anzulovića da u ključnim trenucima na klupi ostavi prvog strijelca Brenta Wrighta (14 poena), donijelo je Partizanu preokret za pobjedu od 85:76 i novi posjet Zagrebu. Tako su crno-beli uspjeli nadoknaditi minus od 13 koševa iz prve četvrtine za odlazak na maksimalnih 18 koševa prednosti u zadnjoj dionici.

Manje od 48 sati razlike između dva susreta nije omogućilo revolucionarne promjene u taktičkim postavkama s bilo koje strane. Pokazalo se to odličnim za Cibonu, koja je ušla vidno rasterećeno u susret i pokretana Andrewom Wisniewskim pretrčala domaće košarkaše za početnih 6:2.

Već tada se vidjelo da Brent Wright ima svoju večer. Nije ulazio u bespotrebne driblinge protiv Predraga Drobnjaka već je koristio šut za odlazak na 13:5, uz vlastitih sedam poena, koji je čak i asistirao Martonu Baderu za atraktivno zakucavanje iz kontre. Partizan je pokušavao po prokušanom receptu spuštanja na centre, ali je rastrčana Cibona rijetko viđenom širinom stvorila pomalo iznenađujućih 25:15, na kraju prve četvrtine.

Slika 1 od 2.

Uspio je pokušaj Dražena Anzulovića da počne bez Davora Kusa, koji je u drugoj dionici zajedno s raspoloženim Ivanom Tomasom (13 poena) održavao prednost. Zaostatak domaćina je pao na samo četiri koša razlike zahvaljujući Vonteego Cummingsu, koji ubacuje tricu, a zatim proigrava Pekovića i Drobnjaka za 28:32 u 15. minuti.

Pokušala su oba trenera usporiti protivnički napad zonskim obranama, čega se Cibona ostavila nakon trica Kecmana i Drobnjaka (33:35 u 16. minuti), ali prednost vukova održavaju Bariša Krasić i Tomas dalekometnim ubačajima. Sve to je bio košarkaški dio susreta u čijoj pozadini nesportsku pogrešku zarađuje Kus, a klupa Partizana tehničku pogrešku zbog preburne reakcije na sudačku odluku.

Bilo je to poluvrijeme koje je zaključeno tricom Krasića u posljednjem napadu, koji je bio slika i prilika prvih 20 minuta, u kojima je zagrebačka momčad imala šest asistencija nakon prve četvrtine i prednost u skoku. Partizana je nakon minusa od 13 poena vratio standardno dominantan Drobnjak i vanjski šut.

Ništa nije dalo naslutiti po prvom ubačaju Wrighta u drugom dijelu za 40:49, kako će Partizan u posljednju četvrtinu ući s čak osam poena prednosti. Sve to je došlo zahvaljujući izgubljenim loptama, lošem ulasku Rozića i Andrića, što Partizan preko mladog centra Novice Veličkovića koristi za dominaciju u reketu i s linije za slobodnih bacanja na odlazak na 62:54 u 28. minuti.

Prekida seriju domaćina Kus prvom tricom večeri, ali ne uspijeva zaustaviti razigranog Tripkovića za već spomenutih osam razlike prije zadnjih deset minuta. Dodao je Partizan tome osam napadačkih skokova, odmaranje Drobnjaka za nastavak pozitivne serije u četvrtom dijelu za vrlo brzih 71:57 u 32. minuti.

Ubrzo nakon toga utakmica se prelomila, a Zula se odlučio na racionalnu odluku odmaranja glavnih igrača. Sličan potez Duška Vujoševića donio je smanjenje razlike na konačnih 85:76. Trebat će Ciboni u odlučujućem susretu Kus koji preuzima odgovornost, repriza prve četvrtine i kontrola skoka, uz manji broj izgubljenih lopti.

Drobnjak je predvodio strijelce s 15 poena, a 20 izgubljenih lopti Ciboninih košarkaša dovoljno govori o "bacanju lopte u bunar" tijekom odlučujućeg perioda. Konačan zaključak iznosi- Tripković i Veličković slomili izgubljenu Cibonu u 15 minuta drugog dijela za sigurnu pobjedu, koja se uz bolji ulazak vukova u drugi dio mogla i spriječiti.