Španjolci se izvukli

Zoran Zdelar • srijeda, 15.10.2008.

Španjolska je uspjela stići do pobjede na gostovanju u Belgiji samo nekoliko minuta prije kraja, dok su reprezentativci Bosne i Hercegovine bili večeras iznimno raspoloženi...

Belgija se pokazalo kao znatno teže gostovanje od očekivanog za aktualne europske prvake Španjolce. Po goste je sve loše krenulo još od samog početka, njihov ponajbolji napadač Fernando Torres zbog lakše ozljede morao je napustiti travnjak nakon samo otprilike 15 minuta igre, a još prije toga su i Belgijci stigli do iznenađujućeg vodstva.

Tek se sedma minuta igrala kad je Wesley Sonck uspio iznenaditi Ikera Casillasa i poslati ga u mrežu da izvadi loptu i pošalje ju natrag na centar igrališta. Gosti su ipak uspjeli stići do izjednačenja još prije odlaska na odmor od 15 minuta, nakon što je za 1.1 zabio Andres Iniesta u 36. minuti.

Drugo poluvrijeme donijelo je mnogo neizvjesnosti, no Španjolci su u konačnici ipak nekako uspjeli opravdati ulogu favorita zahvaljujući pogotku u samoj završnici. Samo nekoliko minuta prije kraja susreta David Villa uspio je zabiti glavom za pobjedu Španjolske.

Bosna i Hercegovina nastavlja s dobrim predstavama, a nakon što su nesretno poraženi na gostovanju u Turskoj proteklog vikenda, ovog su puta bili sigurni na domaćem terenu u dvoboju sa slabašnom Armenijom. U Zenici pred otprilike 20.000 gledatelja BiH stiže u vodstvo nakon pola sata igre kad jedna odbijena lopta stiže do Spahića, koji efektno volejem trese mrežu Armenije.

Izabranici Miroslava Blaževića bili su izuzetno dominantni u prvom dijelu, stvorili su brojne prilike, no u prvih su 45 minuta uspjeli iskoristiti još tek jednu. U 39. minuti Džeko je glavom uspio svladati Berezovskija za 2:0.

U nastavku je BiH uspjela povećati vodstvo nakon što je u 56. minuti gostujuću mrežu zatresao i Muslimović, što je izazvalo novo oduševljenje na stadionu i neizbježne ovacije Ćiri. U završnici utakmice stigli su i gosti do svog počasnog pogotka, no sjajnu večer Bosne i Hercegovine u 89. je minuti zaključio Muslimović svojim drugim pogotkom.

Estonija je ugostila Turske, a u toj utakmici su bodovi tek podijeljeni. Na razočaranje gledatelja, nije bilo ni golova s kojima bi ovaj susret ipak bio zanimljiviji.