SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina A, 3. kolo, 19.01.2009, 17:30 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 2500
Suci: Gubica, Milošević (Hrvatska)
Mađarska
Mađarska
24:24(12:6) Slovačka
Slovačka

Šulc sledio Mađare!

Petar Plevnik • ponedjeljak, 19.01.2009.

Fanastatičan susret vidjeli smo u drugom susretu dana, dvoboju Mađarske i Slovačke. Iako su Mađari na odmoru imali šest pogodaka prednosti, puno boljom igrom u nastavku Slovaci su se uspjeli vratiti u susret te zahvaljujući sjajnom Františeku Šulcu nekoliko sekundi prije kraja doći do zasluženog boda...

UKUPNO24183/43

Iako smo i uoči susreta Mađarske i Slovačke znali da nas čeka uzbudljiv susret, malo je tko mogao predvidjeti ovakav spektakl u Gradskom vrtu, koji je svoju kulminaciju doživio četiri sekunde prije kraja susreta kada sjajni František Šulc svojim devetim pogotkom donosi Slovacima bod, koji ih ostavlja u igri čak i za drugo mjesto u skupini!

STOP SLOVAKIAN RACISM

Da će susret između Mađarske i Slovačke obilovati uzbuđenjima bilo je jasno i prije susreta. Naime, još tijekom prvog poluvremena susreta Rumunjske i Argentine mađarski su navijači izvjesili transparent s porukom Stop Slovakian racism. Srećom, policija je brzo intervenirala i uklonila uvredljivi transparent.

Vezane vijesti

Furiozan je bio mađarski ulazak u susret. Nakon 1:1, serija Mađara 6:0. U tim trenucima Slovaci nisu imali riješenja za sjajnog Lasla Nagya, koji je vanjskim šutem uništavao u tim trenucima indisponiranog Stochla na golu. S druge strane sjajno je funkcionirala mađarska obrana 6-0, a i ono što je išlo prema golu sjajno je zaustavljao Fazekas. Epilog takvih zbivanja bilo je vodstvo Mađarske 7:1 nakon deset minuta igre, što je primoralo slovačkog izbornika Zoltana Heistera na minutu odmora.

Nakon minute odmore Slovaci su zaigrali nešto bolje, razbranio se i Stochl, no igralo se uglavnom gol za gol pa su Mađari zahvaljujući prednosti ostvarenoj u prvih deset minuta susreta na odmor otišli s vodstvom od 12:6.

Nastavak susreta pogotkom otvaraju Mađari za plus sedam, no Slovaci se bude te serijom 4:0 u 35. minuti dolaze na 13:10 i najavljuju povratak u susret. Veliku prigodu da definitivno prelome susret Mađari su imali sredinom drugog dijela, kada Slovaci u nešto više od dvije minute zarađuju dva isključenja.

MINUTA ŠUTNJE ZA KULCSAR

Uoči početka susreta minutom šutnje odana je počast tragično preminuloj Aniti Kulcsar. Ova mađarska reprezentativka, 2004. proglašena najboljom svjetskom rukometašicom, poginula je na današnji dan prije tri godine u automobilskoj nesreći.

Ne samo da Mađari nisu iskoristili brojčanu prednost, već je František Šulc s dva sjajna vanjska šuta doveo Slovake u u 42. minuti na samo pogodak zaostatka (15:14). Mađari su opasno živjeli u tim trenucima, no kada je Csaszar tri minute kasnije vratio svoju momčad na tri razlike (18:15), činilo se kako su Mađari preživjeli najgore. Ipak, u nešto više od pet minuta Slovaci rade seriju 4:1 te preko Šulca u 51. minuti dolaze do 19:19, prvog izjednačenja nakon 1:1.

Mađari uzvraćaju s dva pogotka Gerga Ivancsika i ponovno odlaze na dva razlike, prednost koju su posljednji put imali u 55. minuti kada je na semaforu stajalo 23:21. Još jednom Slovake je u život vratio fantastični Šulc te s dva pogotka četiri minute prije kraja izjednačio na 23:23.

Nakon što je Eklemović iz kontre zabio za 24:23, Slovake je malo pomazila i sreća budući da u posljednoj minuti pokušaj Herberta završava na gredi, nakon čega je Slovačkoj ostalo 20 sekundi za napad. Stvar u svoje ruke preuzima Šulc i sjajnim udarcem s vanjske linije zabija za konačnih 24:24 i veliko slavlje Slovaka.

Uz Šulca s devet pogodaka, sjajan je u redovima Slovačke bio vratar Stochl koji je susret okončao sa 17 obrana. Kod Mađara po pet pogodaka G.Ivancsika, Nagya te Ilyesa.