SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina C, 3. kolo, 19.01.2009, 15:30 h, Varaždin, dvorana uz Dravu, gledatelja: 1000
Suci: Cacador, Nicolau (Portugal)
Poljska
Poljska
29:30(15:16) Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija

Pali viceprvaci!

Ivana Strahija • ponedjeljak, 19.01.2009.

Odličnu utakmicu pogledali smo između Poljske i Makedonije. Makedonci su u infarktnoj završnici oduševili sve prisutne i upisali oba boda protiv svjetskog viceprvaka.

UKUPNO30113/31

Osokoljeni jučerašnjom visokom pobjedom nad Alžirom, kao i trećim mjestom ljestvice, i to iznad omraženog Tunisa, Makedonci su danas pokazali igru sasvim drukčiju od one koju smo imali prilike vidjeti u prvom kolu.

Osim što su u napadu igrali mnogo raznolikije, pa nije sav teret pogodaka padao na leđa najpoznatijeg Makedonca Kirila Lazarova, nego je tu bio i Mojsovski te Alušovski, a mnogo je bolja bila i obrana.

Vezane vijesti

Stekao se naime dojam da je makedonsko uigravanje započelo praktički sa Svjetskim prvenstvom, pa su izmjene napad-obrana počele pravo funkcionirati tek u toj trećoj utakmici. Tu su svakako najbolji bili Gjorgonovski i Markovski, no prava je zvijezda bio vratar Angelov, ili Anđelko kako su ga domaći odmah prozvali. Branio je on i sedmerce, i pokušaje s krila, ali i ono što blok nije zaustavio, te tako otvarao svojim suigračima prilike za vodstvo.

Makedonci su većim dijelu susreta bili u plusu. Odmah na početku, zahvaljujući i isključenju Bieleckog, imaju 3:1, a do svog prvog vodstva na utakmici svjetski viceprvaci Poljaci dolaze tek na 8:7. Gol za gol igra se do 30. minute, a Makedonci su i s igračem manje zadržali egal odnosno minimalno vodstvo.

U nastavku utakmice na +2 Makedonce vodi Kiril Lazarov, +3 u 40. minuti donosi Dimovski. Imaju Makedonci i četiri pogotka viška, što jasno pokazuje kako Slawomir Szmal, jučer odličan, danas nije imao jednako dobar dan na poljskim vratima.

Iznimno je napeta bila završnica, u kojoj mnogo iskusniji Poljaci bolje drže koncentraciju i s –3 dolaze na svega –1 (28:29). Ne pomaže ni isključenje kojeg je zaradio izbornik Ilija Temelkovski, no pogodak koji bi Poljacima donio izjednačenje brani Angelov, pročitavši Tluczynskog. No, prekršaj u napadu Lazarova omogućava Lijewskom brzu kontru. 20 sekundi pred kraj Alušovski pogađa za 30:29, a dvorana je na nogama.