SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina C, 4. kolo, 21.01.2009, 17:30 h, Varaždin, dvorana uz Dravu, gledatelja: 4500
Suci: Opava, Alek (Češka)
Sjeverna Makedonija
23:33(14:13) Njemačka
Njemačka

Crvenim isključili Makedoniju

Ivana Strahija • srijeda, 21.01.2009.

Makedonija je imala sve, imala je vodstvo i imala je publiku i trebala je u najmanju ruku tijesno izgubiti. No, isključenjem Kirila Lazarova u 46. minuti, direktnim crvenim kartonom, suci su isključili Makedonce.

UKUPNO33152/37

Tenzije u susretu Makedonije i Njemačke bile su na 100 posto od prve sekunde susreta, tim više što je Kiril Lazarov ukrao loptu Nijemcima u prvom njihovom napadu i u savršenoj kontri odveo Makedonce na 1:0. Njemački ciljnici očito nisu bili dobro poštimani u tim prvim minutama, pa uz nekoliko promašaja, u kojima prednjači Glandorf (svega 50 posto šuta u prvom dijelu), kao i novopridošli Schone, Nijemci uskoro gube –3 (6:3).

Kiru napao spider

U 26. minuti umalo se dogodila i potencijalno teška nesreća, kad je toliko spominjana spider kamera spuštena puno prenisko, iza Kire Lazarova koji je izvodio sedmerac. Postigavši ga, Kiro se okrenuo i počeo trčati nazad i umalo naletio na kameru.

U igru se svojim obranama uključio i makedonski vratar Angelov (osam obrana u prvih 30 minuta), pa Makedonci još neko vrijeme uspješno odolijevaju sad već mnogo preciznijim njemačkim napadima. Dosjetili su se tada igrači u crnom staviti flaster na Kiru, a kako osim njega Makedonci nemaju vanjskog igrača takvog kalibra, slijedi izjednačavanje rezultata.

Kad je u 16. minuti isključen Temelkov uposlili su Nijemci i svoje tajno oružje, brza krila Schonea i Jansena, koji Dimija lobovima i ekspertnim loptama bacaju van ravnoteže. Zato u 22. minuti Nijemci imaju i svoje prvo vodstvo na susretu, 12:11.

Trebali su u završnici Makedonci mnogo bolje iskoristiti isključenje Glandorfa i Schonea, no ne stvaraju prednost koja se očekivala nego tek izjednačuju. Nadljudskim naporom Makedonija na odmor odlazi opet u plusu, a za 14:13 pogodio je a tko drugi no Kiril Lazarov.

U prvim trenucima drugog dijela Nijemci su konačno pokrenuli onu svoju pravu igru, igru svjetskih prvaka, a Bitter je spustio roletu na svoja vrata, do kraja skupivši još 10 obrana. Vode Nijemci međutim tek gol-dva, ništa nenadoknadivo, no kad je u 46. minuti crveni karton dobio alfa i omega makedonske vrste, Kiril Lazarov, i to zbog prekršaja nad Kleinom u napadu, bio je to početak kraja.

Bez Kire Makedonci ne znaju igrati. Nema organizacije napada, nema sigurnosti u šutu. Svega devet golova u drugom dijelu nije bilo dovoljno da bi se zaustavilo svjetske prvake.