Marin Vuković • nedjelja, 09.08.2009.

Boljim izvođenjem jedanaesteraca nogometaši Chelseaja svladali su Manchester United i osvojili Community Shield, englesku verziju superkupa, te tako u novu sezonu ulaze osvajanjem prvog trofeja.

Čast otvaranja nove sezone pripala je aktualnom prvaku Manchester Unitedu i osvajaču FA kupa iz prošle sezone, momčadi Chelseaja. Nakon dinamične, vrlo dobre utakmice na Wembleyu, u kojoj je svakoj momčadi pripalo po jedno poluvrijeme, utakmicu su i ove sezone odlučili udarci s bijele točke, u kojima su ovaj put bili uspješniji igrači londonske momčadi.

Chelsea je bolje otvorio utakmicu i već u petoj minuti mogao do vodstva kada je udarac glavom Ivanovića s gol linije uz pomoć grede uspio izbaciti Patrice Evra. Bilo je to gotovo sve od Chelseaja u prvom dijelu, United se brzo othrvao pritisku i već u desetoj minuti došao do vodećeg pogotka.

Loptu je s lijeve strane uzeo Nani, riješio se svojih čuvara i silovito pucao s ruba kaznenog prostora. Petr Čech bio je pokriven i loptu je vidio u posljednji tren, prekasno za dobru intervenciju. Lopta je odsjela u mreži, a United poveo s 1:0.

United je do odmora mogao u rukama imati i dva ili tri pogotka prednosti, no prilike Dimitra Berbatova i Ji-Sung Parka ostale su neiskorištene. Kod Chelseaja do kraja poluvremena bilježimo tek pokušaj Nicholasa Anelke s ruba kaznenog prostora, lopta je odsjela zamalo pored vratnice.

U nastavku utakmice nešto drugačija slika, Carlo Ancelotti je pokrpao rupe u svom sastavu, umjesto Ivanovića ubacio Josea Bosingwu i Chelsea je izgledao bolje. Već početkom drugog dijela nakon dosta gužve u šesnaestercu, loptu je loše izbio Ben Foster, a neometani Ricardo Carvalho glavom je proslijedio u mrežu za 1:1

Dvadesetak minuta kasnije Chelsea je poveo, i to iz kontroverzne situacije. Na travnjaku je nakon dvoboja s Michaelom Ballackom ostao ležati Evra, dio momčadi Uniteda je zastao, a Chelsea lansirao kontru nakon koje Frank Lampard zabija za 2:1.

Kada se činilo da je utakmica riješena, Ryan Giggs je u 92. minuti utakmice uposlio dotad gotovo neprimjetnog Waynea Rooneya, koji oči u oči s Čechom izlazi kao pobjednik i donosi Unitedu 2:2 i novu priliku da udarcima s bijele točke dođe do trofeja.

Međutim, za razliku od finala Lige prvaka u Moskvi prije dvije sezone, igrači Uniteda danas su na tom polju u potpunosti zakazali. Iznimno loše udarce Giggsa i Evre lagano je obranio Čech, a svi igrači Chelseaja svoje su udarce sigurno realizirali i prvi trofej sezone otišao je zasluženo u ruke londonske momčadi.