Zlatna lopta u Messijevim rukama

Borna Rupnik • utorak, 01.12.2009.

Lionel Messi dobitnik je ovogodišnje Zlatne lopte. To je samo jedno u nizu priznanja za sjajne igre omalenog Argentinca koje su vodile Barcelonu do trostruke krune...

Nagrada Zlatna lopta, koju časopis France Football uručuje najboljem nogometašu u Europi, ove će godine svoje mjesto pronaći u vitrinama Lionela Messija. Argentinski ju je čarobnjak zaslužio kao vođa Barcelone, španjolskog i europskog prvaka.

Odluka je bila gotovo jednoglasna - od mogućih 480 Messi je osvojio 473 boda. Daleko iza njega završio je Cristiano Ronaldo s 233 boda, a treće i četvrto mjesto zauzeli su Messijevi suigrači s Camp Noua, Xavi (170) i Andres Iniesta (149).

"Ta mi je nagrada izrazito vrijedna. Znam da sam bio među favoritima zbog svega što je Barcelona osvojila i velika mi je čast ponijeti tu titulu. Posvećujem je svojoj obitelji koja je uvijek bila uz mene kada sam je trebao i koja je ponekad najemotivnije proživljavala sve moje trenutke", rekao je laureat.

22-godišnji argentinski reprezentativac prošle je godine bio i prvi strijelac Lige prvaka s devet golova, od čega je jedan zabio i Manchester Unitedu u velikom rimskom finalu. U prvenstvu je suparničku mrežu zatresao 23 puta, a u Kupu kralja još šest.

Svojim je predstavama očarao brojne stručnjake i osvojio srca mnogih ljubitelja nogometne igre.