Vodeni sportovi

Prvakinja Europe i svjetska rekorderka!

Maja Giljanović • subota, 12.12.2009.

Bivša svjetska rekorderka Sanja Jovanović u finalu je utrke na 50 metara leđno obranila titulu osvojenu prošle godine u Rijeci i vratila svjetski rekord koji je proteklih mjesec dana bio u vlasništvu Kineskinje Zhao.

Sanja Jovanović je nakon srebra na 100 leđno drugog dana u Abdi Ipekçi Areni trećeg dana osvojila zlatnu medalju i Hrvatskoj donijela treći pobjednički podij na EP-u u Istanbulu jer srebro je osvojio i Duje Draganja na 50 metara slobodno.

23-godišnjakinja, lani u Rijeci europska prvakinja i na 50 i na 100 metara, bivša svjetska rekorderka (26,23) i rekorderka europskih prvenstava (26,23) Sanja je u petoj stazi vodila od prvog do posljednjeg metra i osvojila svoju jubilarnu 10. medalju na velikim natjecanjima.

Prvi je put Jovanović postolje izborila na Europskom prvenstvu u 50-metarskim bazenima u Madridu 2004. broncom na 200 leđno, 2007. je na EP-u u 25-metarskima bazenima u Debrecenu postala europska prvakinja na 50-ici (26,50 je prije dvije godine bio svjetski rekord) i viceprvakinja na 100-ici, 2008. je na EP-u u velikim bazenima u Eindhovenu osvojila broncu na 50 leđno, također lani je na SP-u u malim bazenima u Manchesteru osvojila zlato (uz svjetski rekord 26,37) na 50m i broncu na 100 leđno, prošle godine je uzela i dva zlata u Rijeci (svjetski rekord na 50-ici, 100 leđno) te je jučer u Istanbulu osvojila srebro na 100-ici.

Dubrovkinja je prvi put u karijeri probila granicu od 26 sekundi, svoj osobni rekord poboljšala više od pola sekunde (25,70) i u svoj posjed ispred brončane na 100 leđno Bjeloruskinje Aleksandre Herasimenye (26,12) na drugom i europske prvakinje na 100-ici Ruskinje Ksenije Moskvine (26,38) na trećem mjestu vratila svjetski i europski rekord.

25,70 je 12 stotinki bolje od svjetskog rekorda Kineskinje Zhao Jing iz Stockholma prošli mjesec i 51 stotinku bolje od europskog rekorda Njemice Daniele Samulski.

Amaury Leveaux u finalu utrke na 100 metara slobodno nije niti primirisao svom svjetskom rekordu - Francuz je prvi i jedini u povijesti ispod 45 sekundi u 25-metarskim bazenima (44,94) - ali je povukao na drugih 50 metara i obranio titulu osvojenu na Europskom prvenstvu u Rijeci prošle godine.

Iza 45,56 Leveauxa drugo je mjesto osvojio Daniil Izotov (45,70), broncu je također u Rusiju odnio Jevgenij Lagunov (46,06), a brončani lani Talijan Filippo Magnini je ostao kratak na četvrtom mjestu (46,26).