Marin Vuković • utorak, 29.12.2009.

Od svih hrvatskih reprezentativaca u engleskoj Premier ligi, Ivan Klasnić trenutno je u najboljoj formi. Hrvatski napadač i u 20. je kolu pronašao put do mreže, no njegov Bolton još je jednom uspio ispustiti veliku prednost. U derbiju kola Liverpool je s Villa Parka odnio super vrijedne bodove pogotkom Fernanda Torresa u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Ivan Klasnić u posljednje je vrijeme doslovno nezaustavljiv. Na stranu kritike Garyja Megsona kako od našeg napadača želi više angažmana u obrambenim zadaćama, sve dok Klasnić iz utakmice u utakmicu para protivničke mreže bit će ga teško izostaviti iz početnog sastava Boltona. S time se slažu i navijači Boltona koji su večeras, po tko zna koji put ove sezone, izviždali Megsona kada je 15 minuta prije kraja utakmice, pri rezultatu 2:1 za Bolton, iz igre izvukao našeg reprezentativca i zamijenio ga Gavinom McCannom.

Klasnić se i večeras u susretu s Hull Cityjem upisao u strijelce i doveo svoju momčad u vodstvo nakon 20 minuta igre. Loše je u obrani gostiju reagirao Andy Dawson, glavom poslao loptu prema našem napadaču, koji je udarcem s dvadesetak metara udaljenosti pogodio donji lijevi kut Hullova gola.

Minimalnom prednošću Boltona otišlo se na odmor, a u 61. minuti utakmice pogreška vratara Hulla Boaza Myhilla omogućila je Kevinu Daviesu da udvostruči prednost i naizgled riješi utakmicu u korist Boltona. Na žalost domaćih navijača, njihovi su ljubimci još jednom uspjeli prokockati prednost. S dva pogotka u posljednjih 20 minuta Stephen Hunt je spasio bod gostima, ali i jedne i druge zadržao u zoni ispadanja.

Gnjevni navijači Boltona na kraju su utakmice izvjesili ogroman transparent s porukom "Megsone, odlazi". Netrpeljivost između navijača i menadžera Boltona zbog kukavičke i često pretjerano obrambene taktike traje već neko vrijeme, a hoće li klupski čelnici poslušati glas naroda i pozdraviti se s Megsonom, pokazat će tjedni koji slijede.

Liverpool je u dinamičnom i borbenom derbiju kola uspio svladati Aston Villu i s tri boda s Villa Parka ponovno se uključiti u borbu za prva četiri mjesta na prvenstvenoj ljestvici. Susret je odigran u teškim uvjetima jer je tijekom cijele utakmice padao gust snijeg, no bez obzira na to obje su momčadi pokazale solidan nogomet. Razočaranje u Villinom taboru je tim veće jer su igrači Martina O'Neilla prema svemu prikazanome zaslužili barem bod.

Iz prvog poluvremena valja istaknuti sjajnu priliku Stewarta Downinga, koji se nakon kornera našao potpuno sam i s druge vratnice volejem ugrozio Pepea Reinu, a ovaj refleksnom reakcijom uspio sačuvati mrežu. U drugom dijelu i jedni i drugi imali su razdoblja dominacije i po nekoliko prilika sa svake strane, a trenutak odluke došao je u posljednjim trenucima utakmice.

Jedna sretno odbijena lopta u trećoj je minuti sudačke nadoknade u iznenadnu priliku gurnula Fernanda Torresa, a dotad slabo primjetni Španjolac je dokazao zašto je jedan od najboljih napadača današnjice. Izbio je sam pred Brada Friedela i nepogrešivo pogodio dalji kut protivničkog gola, što je njegov 50. pogodak u samo 72 premierligaške utakmice.

U samo dva dana Aston Villa je upisala bolne poraze od dva izravna suparnika u borbi za sam vrh prvenstvene ljestvice. Igračima Martina O'Neilla preostaje da se tijekom kratke prvenstvene pauze pokušaju oporaviti od šoka, a Liverpool će u novu godinu ući znatno vedrijeg raspoloženja.