Vodeni sportovi

Jug izgubio dobivenu utakmicu

Maja Giljanović • petak, 07.05.2010.

Tri meč-lopte propustili su jugaši u finalnoj utakmici Final Foura Jadranske lige protiv Jadrana iz Herceg Novog. Gosti su velikim dijelom utakmice gubili dva gola razlike, Dobud, Joković i Sukno, ali se nisu pokolebali i na krilima su najboljeg igrača i najboljeg strijelca JVL-a nakon produžetaka slavili 11:8.

JUG - JADRAN 8:11 (3:1, 3:3, 1:1, 0:2, 1:3, 0:1)

Dubrovnik, Final Four JVL-a, finale
Suci: Marijo Brguljan (Prčanj) i Nenad Periš (Split)

JUG: Vićan (8 obrana), Vranješ, Bošković 2, S. Sukno 3, Joković 2, Seman, Marković, Bušlje, I. Sukno, Dobud, Drobac, Obradović 1, Šutalo, Nižić. Trener: Elvis Fatović

JADRAN: Ščepanović (4 obrane), Sekulić, Bebić, Elez, Vukčević, Radović, Janović 2, Gojković 1, Ivović 5, Zloković 2, Klikovac 1, Jokić, Tešanović, Perčinić. Trener: Ivica Tucak

Igrač više: Jug 5/10, Jadran 2/7

Peterci: Jug -, Jadran 2/2

Odlično je Jug otvorio utakmicu za naslov prvaka Jadranske lige i Jadran iz Herceg Novog pritisnuo od prvog zvižduka. Bošković je iskoristio isključenje najboljeg igrača i strijelca lige Ivovića i Dubrovčani su na najbolji mogući način otvorili lov na titulu (1:0). Ivović se ubrzo iskupio i izjednačio na 1:1 nakon isključenja Drobca, ali Sandro Sukno je sjajno isplivanom kontrom i šutom u bliži kut golmana Ščepanovića vratio prednost Jugu.

Sukno se uskoro prometnuo i u asistenta, krasno je proigrao Obradovića i strijelac pobjedničkog gola protiv Mladosti u polufinalu (10:9) prvi je put prednost Dubrovčana podigao na dva gola razlike (3:1). U tim je trenucima i Fortuna bila na strani hrvatskog prvaka, Jadran je pogodio dvije stative, a i Zloković je u izglednoj situaciji nespretno ispustio loptu i poklonio je Vićanu.

Početkom druge četvrtine središnja je figura Klikovac, 21-godišnjak smanjuje na 3:4, ali u sljedećem napadu zarađuje isključenje koje Bošković pretvara u 5:3. Zloković ponovno vraća na gol razlike nakon isključenja Semana, ali Sukno odgovara istom mjerom nakon isključenja Jokića i ponovno su dva gola prednosti za Jug (5:3). Sredinom četvrtine Dobud i Joković propuštaju dva napada za vodstvo od tri gola razlike i poklon-bon samo četiri sekunde prije isteka napada šutom izvana pretvara u gol za 4:5.

U finišu prvog poluvremena Joković nastavlja 100 %-tnu realizaciju napada s igračem više (4/4), Novljanima suci zbog prethodno sviranog faula Bušlje poništavaju gol, a isključenje hrvatskog reprezentativnog beka Crnogorci ne pretvaraju u gol (2/6 u situacijama s igračem više) i na odmor se otišlo s dva gola prednosti bijelih kapica Juga (6:4).

Treća četvrtina je donijela pad u igri i Juga i Jadrana, ali na koncu bez štete za ambicije Dubrovčana. Ivović je smanjio na 5:6, ali isključenje Klikovca iskoristio je Joković i vratio na početnih u drugom poluvremenu dva razlike (7:5). 15 sekundi prije kraja četvrtine Obradović nakon reprize akcije iz prvog poluvremena i lopte s očima Sukna gađa u Ščepanovića, propušta povisiti na tri razlike i kvari statistiku s igračem više (isključen je bio Ivović).

U četvrtoj četvrtini nastavila se jalova igra obje momčadi, a najveću šansu je u prve četiri minute prokockao Sukno. U izboru delegata JVL-a treći najbolji igrač lige Sukno je sam kao duh ispred Ščepanovića pucao ravno u golmana Jadrana i propustio zabiti za tri razlike. Zicer je zapucao i Vranješ tri minute prije kraja, a dvije minute prije kraja slamku spasa jadranašima daje Bošković prekršajem za peterac na Vukčeviću iz kojeg sjajni Ivović smanjuje na 6:7.

1:30 do isteka regularnog dijela Vranješ ponovno promašuje s dva metra i propušteno Jug skupo plaća, simultanka Ivovića rezultira izjednačenjem na 7:7 i produžecima.

U prve tri minute produžetka prvi su s centra krenuli gosti, ali obrana je odlično blokirala napad Jadrana za prvo vodstvo Crnogoraca na utakmici uopće. U drugom napadu kroz ruke im je, međutim, izmigoljio Gojković i Jadran je poveo 8:7. Sukno je 10-ak sekundi poslije izjednačio, ali Zloković je bez milosti i Jadran ponovno vodi (9:8).

Ovog puta izjednačenja nema, Jug je pao u realizaciji napada s igračem više, promašio je Bošković, a sol u ranu jugašima stavio je Janović i prvi put Jadran odveo na dva gola prednosti (10:8). U drugom produžetku igrača više je propustio iskoristiti i Obradović, a jugašima su potonule sve lađe kad je Janović 1:02 prije kraja iz peterca podigao na 11:8.

Spasio je Ivica Tucak sezonu Jadranu, a Jug po drugi trofej u sezoni nakon Kupa Hrvatske osvojenog u prosincu i izgubljenog trofeja u JVL-u putuje u Napulj gdje ga 14. svibnja na Final Fouru Eurolige čeka polufinale protiv Primorca.

• Obrisan korisnik08.05.2010. u 10:48
    stvarno, trebo je sebe stavit u postavu i zabit jedan od onih 3-4zicera sa 2 metra. No name - no brain.
  • Obrisan korisnik08.05.2010. u 10:44
    Trener je ovdje jedini krivac! Sad se dobro rekuperat i na Final Four.
  • Obrisan korisnik08.05.2010. u 02:58
    dobra utakmca. nezgodan termin za juga i primorac što je jadran iskoristio. idemo u napulj
  • Obrisan korisnik08.05.2010. u 02:15
    besty7 ne kaki!!!! dogada se to i drugim narodima, a mi se jednostavno uvik pesimisticno vracamo na balkanski mentalitet,a opet mi nismo a balkanu,hm!!!
  • Kauboj07.05.2010. u 23:20
    Ne valja ova matematika po periodima, Jadranu negdje fali gol.