Marin Vuković • nedjelja, 09.05.2010.

Nogometaši Chelseaja novi su prvaci Engleske! U posljednjem kolu doslovno su prožvakali, ispljunuli i pregazili Wigan i nakon 2006. godine zasjeli na tron, prekinuvši tako trogodišnju dominaciju Manchester Uniteda. Crveni vragovi odradili su svoj dio posla, na Old Traffordu svladali Stoke City, no to nije bilo dovoljno za četvrti uzastopni naslov. Lijepe vijesti pak stigle su iz Burnleyja i Boltona, gdje su Luka Modrić, odnosno Ivan Klasnić sezonu zaključili pogocima.

Carlo Ancelotti u svojoj je prvoj premierligaškoj sezoni osvojio naslov i prvi put nakon vremena Josea Mourinha vratio trofej namijenjen prvaku u vitrine Stamford Bridgea. Već nakon nekoliko uvodnih minuta posljednjeg kola bilo je jasno da od velike napetosti neće biti ništa. Chelsea je već nakon nepunih šest minuta došao do prednosti, a kada je Wigan ostao s desetoricom i primio drugi gol, gostima se počela spremati prava katastrofa.

Chelseaju dva rekorda

Osim što su osvojili naslov prvaka, nogometaši Chelseaja svome su velikom rivalu Manchester Unitedu iz ruku oteli još jedan rekord. Sa 103 postignuta pogotka nadmašili su Crvene vragove iz sezone 1999./2000. kada je momčad Alexa Fergusona postigla 97 pogodaka.

Vezane vijesti

Ni to nije sve, Chelsea je prva momčad nakon čak 47 godina koja je u najvišem rangu engleskog nogometa postigla preko stotinu pogodaka.

Igrala se šesta minuta kada je slobodan udarac izveo Didier Drogba i pogodio gostujući blok, no lopta je odmah vraćena u šesnaesterac gdje se našao Florent Malouda, prsima je spustio za Nicolasa Anelku, a ovaj snažnim udarcem u bliži kut izazvao erupciju na Stamford Bridgeu.

Nakon vodećeg pogotka Chelsea se naoko povukao i uz ponešto opreznosti čekao novu priliku, a ona je došla u 32. minuti. U šesnaestercu gostiju Gary Caldwell je rukama srušio Franka Lamparda i zaradio izravni crveni karton, a s bijele točke Lampard je povisio na 2:0 i slavlje je moglo započeti.

"Razočarani" Drogba

Usprkos tome što je Chelseaju u prvom poluvremenu išlo iznimno dobro i što je već u početnih pola sata osigurao novi naslov prvaka, jedan čovjek na Stamford Bridgeu u tim trenucima nije bio zadovoljan. Didier Drogba strašno se naljutio što mu nije bilo dozvoljeno da izvede kazneni udarac kojim bi na ljestvici strijelaca za jedan pogodak pretekao Waynea Rooneyja i uzeo Zlatnu kopačku.

Drogba nije bio posebno ushićen zbog pogotka Lamparda, a i preostalo vrijeme do odmora djelovao je prilično uvrijeđeno. Kako je u drugom poluvremenu ipak postigao hat-trick i odnio zlatni komad obuće, kraj je utakmice, vjerujemo, ipak dočekao u nešto drugačijem raspoloženju.

Ako se itko od navijača Uniteda još nadao u čudesan preokret Wigana, katastrofa gostiju u drugom poluvremenu odnijela je svaku nadu. Salomon Kalou je u 54. minuti odigrao lijep dupli pas s Lampardom i povisio na 3:0, a dvije je minute kasnije Anelka postigao svoj drugi, a Chelseajev četvrti pogodak.

Chelsea se nije namjeravao zaustaviti na tome jer u 63. minuti na scenu je stupio Didier Drogba. U razmaku od 63. do 80. minute reprezentativac Obale Bjelokosti ostvario je hat-trick i došao do 29 pogodaka u sezoni što mu je priskrbilo i Zlatnu kopačku. Nevjerojatnu pobjedu zaključio je Ashley Cole u posljednjoj minuti za konačnih, uvjerljivih i naslova više nego vrijednih 8:0. Nakon posljednjeg sučeva zvižduka Stamford Bridge je eksplodirao od oduševljenja, a slavlje u Londonu potrajat će dugo u noć.

Žestoki prosvjedi na Old Traffordu

Uoči utakmice u Manchesteru podno istočne tribine Old Trafforda došlo je do sukoba između policije i navijača Uniteda koji su prosvjedovali protiv američkih vlasnika kluba, obitelji Glazer. Žestoki prosvjedi koji su započeli verbalnim uvredama upućenim vlasnicima prerasli su i u fizički sukob, a policijski službenici na konjima rastjerali su nezadovoljnu masu.

Verbalne uvrede nastavile su se i tijekom utakmice, a još veći prosvjed najavljen je nakon završetka susreta sa Stoke Cityjem. Zanimljivije od svega je da su najveći prosvjed navijača Glazerovi propustili jer njihovi zrakoplov zbog zatvorenih zračnih luka u Irskoj - nije mogao poletjeti.

Jedino što je Manchester United mogao danas učiniti je izboriti pobjedu nad Stoke Cityjem, a sve ostalo bilo je izvan njihove kontrole. Crveni vragovi sa stilom su završili prvenstvo i momčad Tonyja Pulisa ispratili kući s četiri pogotka u mreži. I ova je utakmica bila riješena već u prvom poluvremenu jer pogocima Darrena Fletchera i Ryana Giggsa u 31., odnosno 38. minuti United je došao do uvjerljive prednosti.

Nakon odmora Danny Higginbotham je autogolom povisio na 3:0, a pet minuta prije kraja Ji-Sung Park zaključio uvjerljivu pobjedu Crvenih vragova. Old Trafford je kraj utakmice dočekao u turobnom raspoloženju u kojem se miješalo slabašno zadovoljstvo zbog uvjerljive pobjede, ali i razočaranje zbog predaje naslova londonskom rivalu.

Bilo kakvu mogućnost da u posljednjem kolu ispuste treće mjesto i završe u neizvjesnim kvalifikacijama za Ligu prvaka, nogometaši Arsenala otklonili su već u prvom poluvremenu londonskog derbija s Fulhamom. Topnici su već do odmora imali prednost od tri pogotka, a sve je počelo pogreškom Marka Schwarzera koju je u 21. minuti iskoristio Andrej Aršavin i doveo domaće u vodstvo.

Pet minuta kasnije Robin van Persie povisio je na 2:0, a kolekciju pogrešaka gostiju upotpunio je Chris Baird preusmjerivši u 37. minuti ubačaj Arsenala u vlastitu mrežu. Šest minuta prije kraja Carlos Vela postavio je završnih 4:0 i potvrdio treće mjesto Topnika. Eduardo da Silva ni ovaj put nije dobio priliku, našeg reprezentativca nije bilo niti na klupi.

Tottenham je nakon odličnog prvog poluvremena i prednosti od dva pogotka na Turf Mooru neshvatljivo ispustio prednost i na kraju izgubio s 4:2. Istina, utakmica je zbog uvjerljive pobjede Arsenala bila tek revijalne prirode, a ako je nećemo pamtiti po osvojenim bodovima, pamtit ćemo je po sjajnom pogotku Luke Modrića.

Spursi su odlično počeli utakmicu i već u trećoj minuti nakon prodora Aarona Lennona vodeći pogodak postigao je Gareth Bale, a pola sata kasnije u strijelce se upisao i Modrić. Majstorijom i minijaturom riješio se Stephena Caldwella i poslao loptu u gornji kut domaćeg gola.

Činilo se kako Spursi plove ka laganoj pobjedi protiv budućeg drugoligaša, no Burnley se od Premier lige odlučio oprostiti pobjedom. Tri minute prije odmora Wade Elliott je dao nadu domaćinu, a Cork i Paterson u 54. i 71. minuti domaćinu donijeli potpuni preokret. Konačnih 4:2 djelo je Thompsona dvije minute prije kraja.

Lijepe vijesti za kraj sezone stigle su i iz Boltona, gdje je domaćin svladao Birmingham s 2:1 zahvaljujući pogotku našeg Ivana Klasnića. Kevin Davies je donio prednost domaćima u 33. minuti, a naš reprezentativac nakon sat vremena igre povisio na 2:0 nakon asistencije Vladimira Weissa. Gosti su uspjeli ublažiti poraz golom McFaddena 13 minuta prije kraja.

Liverpool je sezonu završio onako kako ju je i odigrao, razočaravajućih 0:0 bio je ishod susreta na stadionu KC, gdje se i Hull City oprostio od Premier lige. Portsmouth pak nije uspio barem bodom s Goodison Parka otputovati u niži rang, Everton je u četvrtoj minuti sudačke nadonade golom Dinjara Biljaletdinova došao do minimalne pobjede.

Blackburn je sezonu završio u gornjoj polovici pobjedom nad Aston Villom na Villa Parku. Jedini gol postigao je Richard Dunne u vlastitu mrežu šest minuta prije kraja utakmice. Nikola Kalinić cijelu je utakmicu proveo na klupi i nije ulazio u igru.

Još jednu utakmicu bez većeg natjecateljskog naboja odigrali su na Upton Parku domaći West Ham i Manchester City. Podijelili su bodove odigravši 1:1, a oba su pogotka postignuta u prvom dijelu. Luis Boa Morte se vratio u momčad Čekićara golom u 17. minuti, a četiri minute kasnije Shaun Wright-Philips je vratio utakmicu na početak.

Pobjedom je sezonu završio i Wolverhampton, koji je slavio protiv devetorice igrača Sunderlanda, kojima su isključeni Michael Turner i Jack Colback. Gosti su poveli u osmoj minuti golom Kenwynea Jonesa, no Kevin Doyle u desetoj i Adlene Guedioura u 78. minuti donose preokret Vukovima.

• Obrisan korisnik10.05.2010. u 00:22
    važno je da su se na poluvremenu gledali najbolji(jedini) golovi Branke Strupara , to sta ne znaju sta je to FA cup nema veze :D
  • Obrisan korisnik09.05.2010. u 20:45
    napljugani ..umislil su si da su sportski komentatori..i jos im za to daju novce..sramota..rade si ukljucim neki live stream pa slusam arape l poljake
  • markoli09.05.2010. u 20:04
    sta onaj brkić non-stop priča da je chelsea osvojio fa cup... a igraju 15.5. protiv portsmoutha finale..