Vodeni sportovi

Kapetan se oprašta s dvostrukom krunom

Maja Giljanović • subota, 19.06.2010.

Osmi put otkad je samostalne Hrvatske i 30. put u klupskoj povijesti vaterpolisti Juga su osvojili titulu prvaka. Igrači Elvisa Fatovića nakon Kupa su osvojili i prvenstvo i od svog se kapetana Miha Boškovića pozdravljaju na najljepši mogući način, dvostrukom krunom. Mladost je u Zagrebu napravila velik posao i dvaput pobijedila jugaše, ali večeras je u Gružu odigrala najslabije u doigravanju i nakon 8:9 u prvoj i 10:12 u trećoj utakmici u petoj izgubila 9:14.

JUG - MLADOST 14:9 (4:2, 4:3, 3:2, 3:2)

Dubrovnik, peta utakmica doigravanja za prvaka Suci: Mario Bianchi i Massimo Savarese

JUG: Vićan (8 obrana), Vranješ 1, Bošković 4, S. Sukno 1, Joković, Seman, Marković 1, Bušlje, I. Sukno 1, Dobud 3, Drobac, Obradović 3, Šutalo, Nižić. Trener: Elvis Fatović

MLADOST: Pavić (5 obrana), Živković, Babić 1, Letica, Petković 2, Milaković, Zubčić 1, Martinić, Karač, Muslim 2, Hinić 1, Buljubašić, Lončar 2, Brzica. Trener: Emil Nikolić

Igrač više: Jug 8/13, Mladost 6/11

Peterci: Jug -, Mladost 1/1

Odlično su prvo poluvrijeme odigrali jugaši u majstorici vaterpolskog prvenstva Hrvatske. Igrači Elvisa Fatovića su obranili igrača manje nakon isključenja Mara Jokovića i poveli golom Tihomila Vranješa s igračem više (Petar Muslim), a nakon što je situaciju s čak dva igrača više - Mario Bianchi i Massimo Savarese su izbacili i Andra Bušlju i Nikšu Dobuda - iskoristio Krešimir Zubčić i poravnao na 1:1 prednost jugašima je vratio Pavo Marković.

Trenutak dvojbe jer Josip Pavić je u prvi čas pomislio da je obranio šut Markovića odagnali su Talijani i dosudili da je lopta svojim punim obujmom prošla zamišljenu crtu iza Pavića i na semaforu je zasvijetlilo 2:1. Igor Hinić je krasnim golom iz okreta izjednačio rezultata, a preko Paula Obradovića i Miha Boškovića Jug se u posljednjoj minuti prvi put odvojio na dva razlike.

Fatović je izvukao pouku iz prethodnih utakmica, protok lopte je bio brži, izrotirao je obranu, zatvorio prilaze golu, a odlično je branio i Frano Vićan. U drugoj četvrtini Bošković je 7:30 minuta prije kraja prvog poluvremena dalekometnim projektilom prvi put povisio na +3, a nakon isključenja Ivana Buljubašića i Marka Martinića Dobud i Ivan Sukno su ubrzo jugaše odvojili na velikih 7:2.

Muslim je dvaput uzastopce probio Vićana i smanjio na pristojnih 4:7, nadahnuti Bošković, kojem je ovo bila posljednja utakmica u kapici Juga prije nego uskoro potpiše po svemu sudeći za Savonu, postigao je gol za 8:4, a pred sam kraj prvog dijela Luka Lončar je vratio nadu i zaostatak Žabaca ponovno sveo na -3.

Jug pritisak nije popustio ni u nastavku, naprotiv. Golovima Dobuda, Obradovića i Sandra Sukna nakon tri minute u trećoj četvrtini prvi su put jugaši poveli šest razlike (11:5), a u tim je trenucima Mladost ostala i bez Muslima koji je za manje od 20 minuta zaradio tri isključenja.

Antonio Petković i David Babić su iskoristili isključenja Markovića i Semana i približili se na četiri gola zaostatka (7:11), a zamalo su se primakli i bliže samo ih je u dva navrata zaustavila stativa i pomogla Vićanu. Ostali su gosti zbog tri isključenja i bez Ivana Milakovića i tu je priči došao kraj, Dobud je vratio na +5, a četiri i pol minute prije kraja utakmice najbolji strijelac susreta Bošković svojim četvrtim golom na +6.

Fatović je posljednje dvije i pol minute s gola povukao Vićana za ovacije bivšem reprezentativcu i dao priliku 20-godišnjem Mirku Nižiću koji se u odličnom svjetlu pokazao u srijedu na Savi, a rezultat na koncu je 14:9 za jugaše.

Jug je obranio prošlogodišnju titulu, osvojio osmi naslov prvaka od neovisnosti Hrvatske i ukupno 30. u povijesti od osnutka 1923. godine. Otvoren je u bazenu i šampanjac, zaslužili su ga tim više nakon izgubljenog finala Jadranske lige od Jadrana iz Herceg Novog u Dubrovniku i samo četvrtog mjesta na Final Fouru Eurolige u Napulju.

• irilov21.06.2010. u 18:39
    jura ozmec nije niti cestita jugasima, prenos odjavija u nadi da ce nikolic slozit jaku mladost s tim da dodjelu pehara nismo ni vidili da bi se ukljucili u afroviziju uru i 15 prije utakmice...ccc...
    irilov
  • Obrisan korisnik20.06.2010. u 23:19
    Što samo finala Jadranske lige i četvrtog mjesta Eurolige?!?! Pa koliki proračun i kakve igrače imaju te ekipe mogu se pokriti ušima. Jug ima većinom sve domaće igrače i odigrali su odličnu sezonu. Ne kužim čemu to razočaranje na kraju...
  • Obrisan korisnik20.06.2010. u 13:03
    Mico, Jura i Maja...neobjektivni do kraja, razocarani na kraju. Cestitke Jugu na naslovu i Nikolicu koji je jos jednom pokazao ko treba biti iduci izbornik Hrvatske.
  • Obrisan korisnik20.06.2010. u 03:44
    svaka čast jugaši. pregažena mladost. ovo desetljeće završeno sa 19 naslova, neka i iduće bude podjednako uspješno
  • Obrisan korisnik19.06.2010. u 22:47