SP 2010., doigravanje, četvrtfinale, 03.07.2010, 16:00 h, Cape Town, Green Point stadion, gledatelja: 64.100
Suci: Ravshan Irmatov (Uzbekistan), Rafael Ilyasov, Bakhadyr Hochkarov, Jerome Damon

Maja Giljanović • subota, 03.07.2010.

Čudesna Njemačka je potkresala krila Argentincima i u Cape Townu izborila plasman u polufinale Svjetskog prvenstva. Nakon što je Thomas Müller Elfu osigurao vodstvo već u 3. minuti trostruki svjetski prvaci više se nisu osvrtali, a Sergija Romera su u drugom poluvremenu probušili i Klose dvaput te Friedrich i slavili s veličanstvenih 4:0.

Javier Pastore
70'
16
Sergio Agüero
75'

Marcell Jansen
72'
18
Toni Kroos
77'
15
Piotr Trochowski
84'
Joachim Löw

Trostruki svjetski i trostruki europski prvaci Nijemci nakon Engleske u osmini finala (4:1), u četvrtfinalu su izbacili još jedne gigante, Elf je u Cape Townu od dvostrukih svjetskih prvaka i 14 puta pobjednika Copa Americe Argentine bio bolji od prve do posljednje minute.

NIJEMCI BOLJI NA SP-IMA

Prije četvrtfinala u Cape Townu Njemačka i Argentina su se u povijesti svjetskih prvenstava sastali pet puta. 1966. su odigrali 0:0, 1986. Argentina je na krilima "malog zelenog" Diega Maradone golom Jorgea Burruchage slavila 3:2 u finalu SP-a u Meksiku, Nijemci su uzvratili u finalu SP-a u Italiji 1990. golom Andreasa Brehmea, a pobijedili su i 1958. (3:1) i 2006. (4:2 nakon jedanaesteraca).

Individualno kvalitetom najjaču reprezentaciju SP-a u JAR-u Njemačka je izbacila kombinacijom neupitnog talenta, brzine, trke i taktičke discipline i u svom 13. četvrtfinalu na svjetskim prvenstvima polufinale izborila jubilarni 10. put; jedini kojima je dosad uspjelo izbaciti Nijemce su bivša Jugoslavija 1962., Bugarska 1994. i Hrvatska 1998.

Njemačka je susret na Green Point stadionu otvorila kao u bajci, a Otamendi kao u najgoroj noćnoj mori. 22-godišnjak iz Veleza u 3. je minuti skrivio prekršaj na Podolskom, Schweinsteiger je ubacio, a ispred uspavanog Otamendija ubacio se Müller i blagim trzajem skrenuo loptu u gol slabo postavljenog Romera.

ZLATNA KOPAČKA SP-A

Gol Thomasa Müllera u 3. minuti i golovi Miroslava Klosea u 68. i 89. minuti njihovi su četvrti u JAR-u kojima su se na prvom mjestu najboljih strijelaca izjednačili s Davidom Villom, Wesleyjem Sneijderom, Gonzalom Higuainom i Robertom Vittekom.

Grogirani Argentinci zamalo su poklekli i u 24. minuti, Özil i Müller su stvorili mat-poziciju za Klosea, ali 32-godišnjak je u svom 100. nastupu pucao iznad gola i propustio zabiti svoj 51. reprezentativni gol.

Posljednjih 15-ak minuta javili su se i Gauči, Di Maria je u 33. minuti uputio prvi udarac u okvir gola koji je Neuer ukrotio bez problema, golman Elfa je obranio i ispred Higuaina u 35., a gol Higuaina u 37. minuti opravdano je poništen zbog ofsajda.

VAŽNO SE ZVATI MÜLLER

Thomas Müller je četvrti Nijemac tog prezimena na svjetskim prvenstvima nakon Gerda (1970., 1974.), Dietera (1978.) i Hansija (1978., 1982.). Gol 20-godišnjeg napadača Bayerna protiv Argentine jubilarni je 200. Njemačke na SP-ima, a simbolično je da poput svog idola, europskog i svjetskog prvaka Gerda Müllera, na leđima nosi broj 13.

Nijemci su pred kraj poluvremena ponovno zamalo podebljali vodstvo, ali šut Müllera u 44. minuti u korner je skrenuo Burdisso. Možda je Müller mogao loptu produljiti i do Podolskog koji je nadirao s lijeve strane, ali pod dojmom žutog kartona koji je dobio u 35. minuti i zbog kojeg će propustiti polufinale, 20-godišnjak se odlučio sam odapeti prema Romeru.

Argentina je u drugo poluvrijeme krenula odlučnije, Di Maria je potegao u 48. minuti i lopta je prošla tik pored stative Neuera, u 53. je probao i Tevez, ali ubrzo se oglasila i Njemačka. Klose se u 58. minuti opasno sručio prema golu, ali Romero je pravovremeno istrčao i uhvatio loptu.

MIROSLAV KLOSE

Golovi Miroslava Klosea u 68. i 89. minuti 13. su i 14. gol 32-godišnjaka na svjetskim prvenstvima. Izjednačio se Klose s Gerdom Müllerom na drugom mjestu svih vremena iza samo Ronalda s postignutim jednim golom više.

Koliko je velik izazov bio pred Argentincima najbolje ilustrira podatak da su Nijemci na svojih 17 svjetskih prvenstava na kojima su nastupili (više nastupa ima samo Brazil koji je bio sudionik na svih 19 SP-a) pobijedili na 80 % utakmica kada su prvi postigli gol.

Što je Klose promašio u 24. ispravio je u 68. minuti, 11-ica Elfa iskoristila je magičan dodir Podolskog i zabila za 2:0, a šest minuta poslije demoralizirane Argentince na koljena je bacio Friedrich. 31-godišnjak je za reprezentaciju dosad odigrao 76 utakmica i nije dao nijedan gol, ovog puta nije mogao ne pogoditi nakon što je Schweinsteiger nanizao trojicu plus golmana Romera i nesebično mu dodao loptu.

U 89. minuti šlag na tortu je stavio Miro Klose, ubio Argentinu u pojam za veličanstvenih 4:0 i otvorio sebi šansu preuzeti prvo mjesto na tablici najboljih strijelaca u povijesti svjetskih prvenstava ispred Ronalda. Brazilac mu bježi za jedan gol, ali Klosea čeka još najmanje jedna utakmica protiv Španjolske ili Paragvaja, a tko bi se kladio protiv njih da Nijemci neće i u finale.

• Obrisan korisnik05.07.2010. u 01:35
    Majo, a zašto misliš da Klose neće igrati i u utakmici za treće mjesto, ako slučajno izgube od španjolaca?
  • Obrisan korisnik04.07.2010. u 23:02
    Njemačka će biti prva,a Diego u depru,pa udri po bijelom,tako ti je to kad si bolesno prepotentan,pa ti skupljači lopti zabijaju golove....
  • Obrisan korisnik03.07.2010. u 23:51
    ti gledas nogomet na isti nacin kao i moja sestra...jel tebi nije jasno da se nogomet igra onoliko koliko ti to protivnik dopusti???kao sto je jednom Slaven rekao, kad stavis 11 lutaka u kazneni prostor, tesko je igrati, a kamoli 11 zivih ljudi...iako se Paragvaj nije zabarikadirao, igrao je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.07.2010. u 23:20
    Ma ti ne gledas isti sport koji ja gledan. Di ti je u toj prici Inesta ako vec spominjes imena pojedinaca? Di ti je Puyol i Pique, Xabi Alonso. Cila vezna linija Spanjolske ima 85 % tocnih dodavanja na turniru. Imaju posjed lopte i vise sansi od protivnika. Danas nisu odigrali savrseno no nije ni... [više na forumu]