Vodeni sportovi

Jug u velikom plusu

Tea Lokas • srijeda, 14.03.2012.

Dubrovački Jug pobijedio je u domaćem bazenu Vasas u prvoj utakmici četvrtfinala Eurolige. Nakon četiri dominantne, ali uzbudljive četvrtine, Dubrovčani na uzvrat nose veliku prednost od 12:8...

Jug CO - Vasas 12:8 (4:2, 1:1, 3:2, 4:3)

Euroliga, četvrtfinale
Dubrovnik, Bazen u Gružu

Jug: Vićan, Vranješ, Sutić, Janović 1, Joković 4, Pavlović, Marković 1, Bušlje 2, Karač 2, Dobud 1, Macan, Obradović 1, Goreta. Trener: Veselin Đuho.

Vasas: Nagy, Decker, Bošković 1, Katonas 1, Fazekas, Voros, Kiss 2, Vamos 2, Brguljan, Fulop, B. Steinmetz, Balint, A. Steinmetz 1. Trener: Laszlo Foldi.

Igrač više: Jug 8/13, Vasas 5/10
Peterci: Jug 2/3, Vasas 0/1
Suci: Stavridis (Grčka) i Savarese (Italija)

Jug je već u prvoj četvrtini pokazao da je bolja momčad u bazenu. Prvu dobru stvar za Jug, od mnogih predstojećih, napravio je Nikola Janović izborivši peterac koji je bez problema realizirao Joković. Vasas je, pak, započeo promašajima. Osim što nisu iskoristili igrača više kojeg im je priuštio Bušlje, Brguljan je započeo svoju seriju pogrešaka s velike udaljenosti.

Dobud je vrlo brzo povisio na 2:0 za Jug, a prvi koji se "probudio" na strani Mađara bio je dubrovački miljenik Miho Bošković, upisavši prvi pogodak za Vasas (2:1). U tim trenucima Nagy brani izvrsno, a s druge strane odgovara mu i hrvatski reprezentativni vratar zaključavanjem svojih vrata. Ipak, Vamos je ljevorukom bombom pronašao put iza Vićanovih leđa za izjednačenje na 2:2.

Janović je nastavio razigravati svoje suigrače, a ovog puta uposlio je Obradovića koji upisuje svoj prvijenac na utakmici (3:2). Pri kraju prvog dijela okrunio je svoju odličnu izvedbu tijekom osam minuta postavivši 4:2 i drugo vodstvo Juga od dva razlike.

U drugom dijelu pala su samo dva pogotka, po jedan na obje strane. Fazekas je smanjio rezultat na 4:3 u trenucima kada su Dubrovčani imali igrača manje, a Marković je u svom prvom šutu prema golu bio uspješan za 5:3. Jug je do kraja poluvremena snizio realizaciju igrača više ispod 50%, a Brguljan se stigao još dva puta ispromašivati za Mađare.

Nastavak je pružio još nekoliko obrana vratara, sve dok se Vamos po drugi put nije ohrabrio na udarac koji je završio u gornjem desnom kutu Vićanove mreže i vratio nadu Vasasu (5:4). Joković je vratio Gospare na "sigurnu" udaljenost od +2, a u sljedećih nekoliko minuta Jug nije uspio realizirati šanse što je moglo uzrokovati novi povratak gostiju na minimalni zaostatak.

Na prednost od tri pogotka domaćini su otišli krajem treće četvrtine prvim golom Bušlje (7:4), a slaviti se moglo početi kada je Joković s velike udaljenosti žabicom postavio visokih 8:4.

Iako je četvrtina završila s 8:5 (približio je Mađare Steinmetz), Dubrovčani su do kraja samo potvrdili uvjerljivu pobjedu nad Mađarima. Međutim, bila je to uzbudljiva završnica, ne toliko dramatična zbog samog rezultata koliko zbog prekida koji su se izredali. Na 8:6 je iz peterca, nakon nespretnosti Markovića pred golom Vićana, smanjio Kiss, no mali show Karača u sljedeća dva napada vraća domaćine na 10:6.

Đuho je pri tom rezultatu protestirao zbog isključenja Janovića koje je kao posljedicu imalo pogodak Kissa za 10:7, no Bušlje je smirio situaciju "probušivši" Nagya za 11:7. U sljedećim minutama došlo je do oštrijeg sukoba sa sucima, a ovog puta teže je prošao Steinmetz koji je zbog prigovora isključen s pravom zamjene, uz već dosuđeni peterac kojeg je realizirao Joković (12:7).

Vasas nije imao sreće u nastavku, a ni Jugaši nisu uspjeli iskoristiti situaciju da povećaju prednost i praktički osiguraju prolaz u polufinale. Do kraja je još Katonas uspio prevariti Vićana za 12:8, rezultat kojim Dubrovčani zadovoljno mogu otputovati na uzvrat.

• narada10815.03.2012. u 15:54
    Ma necemo se zajeb...ati. Ako nacijonalne barakude nisu pokazale da znaju igrati sa loptom u vodi, to ne znaci da klupske ne znaju! Hocemo sva 3 na F4 i tacka! Onda idemo gaziti Talijane!
    narada108
  • Obrisan korisnik14.03.2012. u 22:13
    Zar ovaj Barnabas Steinmetz još uvijek igra,čovjek ima blizu 40 godina.Čestitke Jugu na pobjedi,nadam se da ćemo imati 3 kluba na final fouru!!
  • Obrisan korisnik14.03.2012. u 21:49