Marin Vuković • subota, 18.04.2015.

Pobjedom nad Readingom u polufinalnoj utakmici na Wembleyju nogometaši Arsenala izborili su novu završnicu FA kupa i ušli u povijest kao klub s najvećim brojem trofeja i nastupa u finalu ovoga natjecanja.

Arsenal će imati prigodu braniti trofej FA kupa osvojen u prošlosezonskom finalu s Hull Cityjem. Do novoga finala londonska momčad došla je teže od očekivanog, pobjedom od 2:1 nad drugoligašem Readingom i to tek nakon napete završnice i 30 minuta produžetaka.

Nije to bilo nezaboravno izdanje Arsenala, no pamtit će se pobjeda koja Topnicima osigurava priliku da nakon silnih sušnih godina sada već drugu sezonu zaredom osvoje jedan trofej. Na tome mogu zahvaliti igraču utakmice i dvostrukom strijelcu Alexisu Sanchezu, ali i tragičaru susreta, vrataru Readinga Adamu Federiciju.

Topnici su otpor drugoligaša slamali gotovo čitavo prvo poluvrijeme, a tada je u 39. minuti Mesut Özil uposlio Sancheza, a Čileanac se izborio za prostor i pogodio za 1:0. Kako to često biva u engleskim kup utakmicama, Reading se nije predavao i trud se isplatio u 54. minuti Garath McCleary volejem izjednačio rezultat.

Arsenal je pojačao pritisak i do kraja regularnog tijeka u dva navrata došao nadomak pobjedničkom pogotku. Prvo je Gabrielov udarac glavom vratar Readinga skrenuo u gredu, a zatim je okvir gola zaustavio i udarac Aarona Ramseyja u 84. minuti.

Utakmica je otišla u produžetke, iz kojih je sretniji i spretniji izašao Arsenal. U posljednjim trenucima prvoga produžetka Sanchez je prošao lijevom stranom i uputio slab udarac koji je trebao biti lak zalogaj za Federicija. Vratar Readinga, međutim, grubo je pogriješio i ispustio loptu, a ona završila iza gol-crte za konačnih 2:1.

Arsenal će u finalu FA kupa 30. svibnja zaigrati protiv Aston Ville ili Liverpoola, koji svoj dvoboj igraju u nedjelju.

FA kup, polufinale: Reading - Arsenal 1:2 (produžeci)