Franko Kolić za Sportnet: 'Istra 1961 je postala ozbiljan klub s europskim ambicijama'

Dino Jerković utorak, 19.05.2026.
Franko Kolić za Sportnet: 'Istra 1961 je postala ozbiljan klub s europskim ambicijama'
Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Razgovarali smo s Frankom Kolićem, prvim vratarom Istre 1961 u SuperSport HNL-u ove sezone. Kolić se učvrstio u početnoj postavi, branio u svih 35 dosadašnjih prvenstvenih utakmica i šest puta sačuvao mrežu netaknutom…

Franko Kolić za Sportnet je govorio o aktualnoj sezoni SuperSport HNL-a, periodu u redovima Osijeka, ali i odlasku u inozemstvo:

Jedini si igrač Istre sa svim odigranim minutama, ugrabio si jedini i ne puštaš je, je li bilo pritiska kada si saznao da ćeš prvi put u SHNL-u dobiti takvu priliku?

“Dobio sam šansu na početku sezone i hvala Bogu do sada sam odigrao sve moguće utakmice – mislim da je to super postignuće za mene, prva prava sezona u prvoj ligi. Pritiska nije baš bilo jer sam imao neke utakmice u SHNLu, ali sigurno da je posebna čar da je ta prva prava sezona u Istri. Jako lijepa priča za mene osobno i za moju obitelj i ja sam prezadovoljan što je tako ispalo.“

Istru si napustio kao vrlo mlad vratar i otišao u Osijek, ali tamo nisi dobio pravu priliku, ali si jako napredovao.

“U Osijeku mi je bilo predivno. U Istri je nažalost tada bilo takvo vrijeme da ako sam mislio nešto napraviti u nogometu da sam se morao maknuti. Ljudi iz Osijeka su bili uporni, a meni se svidio njihov projekt, što se na kraju i pokazalo punim pogotkom. Kroz školu nogometa sam napredovao i razvijao se kao golman. Za školu NK Osijek i za ljude s kojima sam radio imam samo najljepše riječi i riječi hvale. Poslije kada sam trebao napraviti taj iskorak se promijenilo vodstvo kluba i sportska politika, pa su neki ljudi odlučili da moram otići iz Osijeka. Na svu sreću se poklopilo puno stvari i dobio sam priliku doći u Istru i hvala Bogu ispalo je sve kako treba.“

Povratkom u istru nekako si zaokružio cijelu priču i baš u svom klubu si dobio najveću priliku?

“Sigurno da je u nogometu najljepše igrati za klub za koji imaš osjećaje, to je onako dobar i poseban osjećaj. Kao što sam rekao – stvarno mi je lijepo tu, i meni i mojoj obitelji.“

Prošao si već i inozemstvo, kako je bilo mladom vrataru u Posušju i Muri?

“U Posušju i Muri je bilo lijepo, što se tiče prvenstveno ljudske strane. Sportski je tamo dosta različito od Hrvatske i zahtjevno. BiH liga je po meni nekako najteža od ove tri najviše zbog pritiska nacionalnog naboja. Po kvaliteti je teška liga. U Muri nisam baš branio i s te strane nije bilo dobro, ali prošao sam tu slovensku ligu koju smatram dosta kvalitetnom ligom, ima puno mladih igrača i nema baš nekog pritiska. Svaka liga ima svoje čari.“

Što je uzrok pada Istre u drugom dijelu sezone, mnogi krive Oriola Rieru, kakav je bio tvoj odnos s njim?

“Trener Riera i ja smo imali korektan odnos, nemam ništa za reći protiv njega, nije se previše miješao u naš golmanski posao. Što se tiče pada, onako, po meni je to skup raznoraznih situacija i nažalost tako je ispalo.“

Istra kada si odlazio i Istra danas, kao dva potpuno različita kluba.

“Istra tada i danas, daleko različita. Sada je Istra na jako ozbiljnom nivou. Tada je bilo drugačije, ne mogu reći za prvu ekipu, ali za nas u akademiji pionire gdje nismo znali hoćemo li uopće ići na gostovanja, gdje smo imali samo jednog trenera po generaciji, danas bi to bilo nečuveno. Istra se stabilizirala i nije više standardno 9. mjesto nego su te već priča o Europi i nekim većim ciljevima.“

Gdje se Franko Kolić vidi za 5 godina u svojoj karijeri?

“Nadam se da sam za pet godina zdrav i u nekom dobrom europskom klubu.“

Imaš li golmanskih uzora? Postoje li neki golmani su podcijenjeni unutar SHNL-a?

“Golmanskih uzora nemam baš nekih posebno, ali kao mali najviše sam gledao standardnu trojku – Neuer, Casillas i Buffon. U SHNL-u, nekako svi smo na istom displayu i nezahvalno je govoriti tko je podcijenjen.“

Postoje li neki SHNL klubovi ili igrači na koje se posebno pripremaš kao golman ili je pristup više-manje sličan?

“U prvenstvu imam sličan pristup svima. Uvijek se pripremi plan utakmice prema protivniku i za svakog protivnika se pripremam individualno. Uvijek je to manje više dosta specifičan pristup svakom klubu. Svaku utakmicu se ide maksimalno.“

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!