Mario Carević za Sportnet: 'Mladi igrači misle da moraju dobiti priliku, ne ide to tako. Mora se zaslužiti'

Dino Jerković četvrtak, 28.05.2026.
Mario Carević za Sportnet: 'Mladi igrači misle da moraju dobiti priliku, ne ide to tako. Mora se zaslužiti'
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL

Po završetku sezone obavili smo razgovor s trenerom Gorice Marijom Carevićem. Dotaknuli smo se svega - od promjena u SHNL-u i nogometu općenito pa sve do njegovog mišljenja o stranim i domaćim trenerima...

Od tvojeg dolaska, Gorica je promijenila predsjednika kluba. Što se promijenilo u Gorici od tada?

“Nema nekih prevelikih promjena. Naravno, s novim vodstvom došlo je do određenih noviteta i određenih promjena u načinu rada i organizaciji, što je sasvim prirodno kada dođe do smjene vodstva. Ipak, u globalu je većina stvari ostala ista, posebno kada govorimo o svakodnevnom funkcioniranju i odnosu prema poslu. Sve eventualne promjene nastojimo ispoštovati, prilagoditi im se i prihvatiti ih na najbolji mogući način, uz želju da zadržimo kvalitetu rada i dobru atmosferu unutar tima. Smatramo da je važno biti otvoren prema novim idejama i pronaći način da se pozitivne promjene uspješno uklope u postojeći sustav.“

Kad smo kod promjena, krenuo si igrati SHNL prije 25 godina. Koliko se nogomet u SHNL-u promijenio unazad zadnjih 25 godina?

“Jako je velika promjena. Bit ću iskren, nisam jedan od onih tipova koji hvale prošlost samo zato što su bili dio nje. Glupe su mi one priče “u moje se vrijeme se igralo bolje”. Ono što mogu generalno reći da je prije 25 godina stvarno bilo vrhunskih igrača u našoj ligi. Čini mi se da je tada bilo puno teže prodati se na vanjskom tržištu pa je kvaliteta ostajala duže u našoj ligi. Rekao bih da je tada bilo puno više boljih individualaca, španera, ali da su danas momčadi puno spremnije. Sve je danas napredovalo uz struku, tehnologiju i analize. Mislim da je danas puno lakše trenirati i pratiti napredak. Ipak dodao bih da je danas sve manje nogometnih kreativaca jer je puno teže biti kreativan. Intenzitet i sprema protivnika je značajno višoj razini. Što si prije mogao napraviti u tri poteza, danas moraš u dva.

'Generalno su nam djeca značajno manje agilna'

Smatraš li da je “stručnost” od malih nogu ustvari šteti razvoju kreativnih nogometaša, famoznih španera?

“Svakako. Tu sam temu načeo milijardu puta sa svojim bliskim suradnicima. Prije je bilo puno više ulice. Svi smo se mi odgojili na školskom igralištu i na betonu. Igrao si krvavih koljena protiv starijih i boljih pa se boriš i snalaziš, ali to te sve izgradi kao osobu. Toga danas definitivno fali. Danas recimo agilnost vježbamo na treninzima, a prije smo agilnost vježbali tako da smo bježali od nečega u igri. To je činjenica. Prije smo se penjali po stablu, krali šljive, toga danas nema. Generalno su nam sva djeca koja dolaze značajno manje agilna. Drugačije je vrijeme.

Ti si kao mladi igrač postao zvijezda u SHNL-u, koliko je lakše ili teže danas biti mladi perspektivni nogometaš?

“Ja bih rekao generalno da je danas puno lakše dobiti priliku u SHNL-u nego tad. Kada sam ulazio u seniore trener Vulić je priključio Srnu i mene. Nije nas priključio sedam. Bilo je stvarno puno, puno teže probiti se. Danas je ipak veći fokus kod nas na razvoju mladih igrača. Što je super, ali s druge strane nove generacije očekuju previše. Očekuju odmah priliku bez da razmisle o tome zaslužuju li ju. Taj dio me smeta. Sve super, mlad si, perspektivan, imaš ugovor i sve, ali ti onda meni moraš dati nešto. Imam osjećaj po da se, generalno, ne govorim sad samo za Goricu, nego i drugim klubovima, kako mlađi igrači misle da će po nekoj inerciji dobiti priliku.“

Pritisak je sada puno veći nego prije

Čini mi se da isto tako igrači prije imali puno veću slobodu u životu van nogometa, a da su danas mladi igrači moraju paziti o puno više sitnica.

“Slažem se. Nismo mi bili idealni, naravno. Neću biti licemjeran. Mi smo u neki stvarima bili tri puta gori od puno mladih igrača koji igraju danas. Puno je više pritisaka. Tu su društvene mreže, mediji, trening programi klubova su puno profesionalniji i stroži. Danas svi očekuju od svakog mladog da uspije, tata, mama, baka, cura, svi žele da bas ti kao mladi igrač budeš vrlo uspješan. Nogomet je vrlo kompetitivan sport. Nažalost nema garancije da će se uloženi trud vratiti, ali ono što svi mladi trebaju znati da je posvećenost osnovni preduvjet za uspjeti.“

Poznat si u SHNL-u kao jedan od srčanijih trenera. Posebno me zanima jedna situacija. Sudačka nadoknada prvog poluvremena protiv Lokomotive, Gorica ide u čistu kontru, Zdenko Lovrić sudi kraj poluvremena, što ti je prošlo kroz glavu u tom trenutku?

“Samo ću reći da sam ponosan na sebe da nisam u tom trenutku rekao što sam htio reći. Bila je dosta nezgodna situacija, ali tada sam se uspio iskontrolirati. Greške se događaju, to je sastavni dio sporta. Kao i emocija, zar ne?“

Kakav je tvoj odnos sa sucima van utakmica?

“Rekao bih vrlo srdačan. Često se suci znaju i iznenaditi kad uđu u priču sa mnom poslije utakmice. Tijekom utakmice ipak proradi emocija pa se stvore situacije, ali van utakmice svi možemo biti dobri.“

Pohvale za pojedince iz SHNL-a

Prebacimo se na Goricu – misliš li da Pozo i Pršir imaju mjesta u klubovima kao što su Dinamo, Hajduk, Rijeka?

“Ne bih volio nekoga posebno isticati u svojoj momčadi, ali zašto ne. U SHNL-u generalno postoji stvarno jako puno primjera gdje su igrači došli u Dinamo, Hajduk ili Rijeku iz klubova koji su na sličnoj razini kao Gorica i odlično se snašli. Pajaziti, Fruk, Lisica, Valinčić, Hoxha… Ne vidim razloga da se spomenut dvojac ne bi odlično snašao.“

Što misliš, postoji li neki igrač u SHNL-u kojeg bi istaknuo kao igrača o kojem se premalo priča, da je podcijenjen u javnosti?

“Mamić iz Varaždina mi je jako zanimljiv zbog konkretnih brojki, golova i asistencija, ali i načina na koji koristi dubinu i međuprostore. Uz to ima dobar udarac s distance. Sviđaju mi se i Ćubelić iz Slavena te Maurić iz Istre, koji također pokazuju kvalitetu i ozbiljan potencijal.“

O podcijenjenosti hrvatskih trenera

Prije par godina u SHNL-u stvorio se “hype” oko talijanskih trenera, a u recentnije vrijeme stvara se “hype” oko španjolskih trenera. Smatraš li da su naši treneri podcijenjeni u tom kontekstu?

“Definitivno. Ali ako me pitaš jesam li više za španjolske ili talijanske trenera, uvijek ću odabrati španjolske. Činjenica je da su recimo Garcia i Sanchez donijeli pozitivne promjene u našoj ligi. Igra njihovih ekipa je puno gledljivija nego recimo od Gattusa ili Cannavara. Kod dobrih stranih trenera vidi se inzistiranje na nekim nogometnim stvarima čak i kada rezultat nije najpovoljniji. Sviđa mi se taj dio. Naravno, uvijek treba biti miks pragmatičnosti i inovacije. Rezultat na kraju mora biti tu. Mi svi kao treneri se moramo prilagođavati, napredovati i truditi se biti u trendu s modernim nogometom.

Kad pričamo o hrvatskim trenerima treba biti objektivan i reći da tu imamo kvalitetu. Kovačević je došao iz Slavena u Dinamo i napravio sjajan posao. Šafarić radi odličan posao u Varaždinu, a u Osijek je došao Radotić koji je ranije radio dobar posao. Hrvatska ima kvalitetne trenere. Strani treneri su uvijek dobrodošli ako će oplemeniti naš nogomet.“

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!