Petra Marčinko za Sportnet: 'Obožavam igrati finala, tada igram svoj najbolji tenis'

Dino Jerković ponedjeljak, 25.05.2026.
Petra Marčinko za Sportnet: 'Obožavam igrati finala, tada igram svoj najbolji tenis'
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL

Imali smo čast pričati s Petrom Marčinkom, odnedavno najbolje rangiranom hrvatskom tenisačicom i velikom nadom hrvatskog tenisa. Petra je prošlog tjedna ostvarila najveći uspjeh u dosadašnjoj karijeri jer je osvojila WTA250 turnir u Rabatu. Time se već sada upisala u povijest hrvatskog tenisa kao tek osma tenisačica koja je to uspjela...

S Petrom Marčinko smo pričali o izazovnom startu sezone, uzletu u formi u zadnjih mjesec dana, sjajno odigranom turniru u Rabatu i pripremi pred nadolazeći Roland Garros.

Petra, prije svega velike čestitke na prvom osvojenom WTA250 turniru i na tome da si trenutno najbolje rangirana hrvatska tenisačica. Kako se osjećaš nakon takvog turnira?

“Hvala na čestitkama. Jako sam zadovoljna. Moj tim i ja smo radili naporno od početka sezone i u Rabatu je sve jednostavno sjelo na mjesto. Na početku sezone je bilo izazovno tako da je ovaj naslov došao kao velika nagrada za naš trud.“

Početak sezone bio je vrlo izazovan. Od kraja siječnja pa sve do svibnja bilo je tu mnogo tijesnih mečeva koji su nažalost odlazili na stranu suparnica. Kako bi objasnila taj period sezone?

“Rekla bih da je to sve bio period prilagodbe. Nikada dosad u karijeri nisam u kontinuitetu igrala s igračicama top ranga. Od početka sezone igrala sam kvalitetnim i jakim igračicama koje su većinom unutar TOP100. Trebalo mi je vremena da se prilagodim. Sigurno nije bilo ni jednostavno ni lako. Nije ugodno biti na više od mjesec dana u Americi i ne osvojiti bodove. Prije sam naviknula igrati više mečeva po turnirima, ali morala sam se naviknuti na jaču konkurenciju. Na svu sreću, tu je bio moj tim i moj trener. Nastavili smo naporno trenirati, bili smo strpljivi i vjerovali smo se da će se sezona okrenuti.“

FED Cup kao prekretnica sezone

I okrenulo se na najbolji mogući način. Sve je krenulo od odlične igre na Billie Jean Cupu, a onda su išla na Challenger turnir u Portugalu gdje si uhvatila pravi zamah. Kako to da si se odlučila ponovo ići u smjeru Challenger turnira?

“Moram priznati da mi je FED Cup došao u pravom trenutku. Jako sam zadovoljna kako sam tamo igrala. FED Cup mi je donio nekoliko mečeva u kontinuitetu, a to mi je stvarno trebalo. Nakon toga smo išli u Portugal na 125-icu s ciljem da odigram što više mečeva. Cilj mi je bio da igram svoju igru, bez kočnica. Upisala sam tri pobjede i došla do polufinala. Već smo tada vidjeli da forma ide u željenom smjeru.

Tada se dogodio turnir u Rabatu. Možda tvoj najbolje odigrani turnir u dosadašnjoj karijeri gdje si prvi puta osvojila WTA250 turnir. To je velika čast. U čitavom turniru su izgubila samo jedan set. S kakvim očekivanjem si ušla u turnir?

“U taj tjedan ulazila sam bez velikih očekivanja. Temeljni cilj je bio da igram što više mečeva kako bi se pripremila na Roland Garros. Također htjela sam nastaviti dobru igru iz Portugala. Kako je turnir išao, moja igra je rasla i na kraju je sve ispalo savršeno.“

U finalu si igrala s Ukrajinkom Kalininom koja je bila u velikom naletu. U finale je ušla bez izgubljenog seta, ali tada si odigrala jedan od možda tvojih najboljih mečeva u karijeri. Kako bi ti opisala taj meč?

“Ponosna sam na taj meč. U čitavom meču sam možda napravila dvije greške, a sve ostalo je napravljeno kako treba. Osjećala sam se sjajno i vjerovala sam na mogu pobijediti. To se i dogodilo.“

Madam Finale

Već sada te mnogi nazivaju “Madam Finale”. Od 14 seniorskih finala, imaš nevjerojatnih 12 pobjeda. Koja je tajna tvog recepta za finale? Postoji li posebna motivacija za finale ili na njih gledaš kao na sve druge mečeve?

“Na finala se posebno nabrijem. Obožavam ih igrati. Pritisak je uvijek veći, a čini mi se da svoj najbolji tenis igram kad sam pod pritiskom. Žao mi je čak i za ta dva finala koja nisam pobijedila jer sam i to mogla. Kad god igram finale, ja sam uvjerena da mogu pobijediti.“

Sada te očekuje Roland Garros, a protivnica u prvom kolu je vrlo dobra tenisačica, bivša 39. tenisačica svijeta, Njemica Eva Lys. S njom nisi nikada igrala ranije u karijeri. Što znaš o njoj, kako se pripremaš za meč?

“Znam da se oporavlja od ozljede koju je imala na početku karijere i znam da kvalitetna tenisačica. Po rezultatima se vidi da uvijek sve dobro namuči, ali vjerujem da ću pobijediti. Bitno je da nastavim igrati svoju igru. S trenerom ću proći taktiku pred meč. Bit ćemo spremni.“

Glavni cilj do kraja sezone? Skupiti iskustvo i nastaviti razvoj!

Imaš li kakva očekivanja pred Roland Garros? Gledaš li na protivnice s kojima bi mogla igrati u idućim kolima? Tu su potencijalno veliki mečevi kao što su Cirstea, Paolini, Rybakina…

“Iskreno, najveći cilj meni i mom timu je prikupljanje iskustva. Želimo što više mečeva. Nisam gledala s kime bi se križala u nastavku turnira jer mi je glavni fokus na prvom kolu. Ova sva imena što si rekao su potencijalno sjajni mečevi. Ali korak po korak. Bitno je da prvo kolo odradimo kako spada pa ćemo onda gledati dalje.“

Imaš li možda ciljeve do kraja sezone? S kojim rezultatom bi bila zadovoljna?

“Već s ovim turnirom u Rabatu je ova sezona dobila jednu uspješnu priču, ali nema stajanja. Glavni cilj je održati igru, skupiti iskustvo i nastaviti razvoj.“

Mi samo možemo zaželjeti Petri uspješan start na Roland Garrosu. Njezin meč možemo očekivati danas podnevnim satima.

Sretno Petra!

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!