SP juniori: Litva u finalu; protiv Grčke za treće mjesto

Marko Peris • subota, 19.07.2003.

Slika 1 od 1.

Košarkaši Litve su u finalu Svjetskog prvenstva, oni i Australija sutra će odlučiti o novom svjetskom prvaku. Samim tim Hrvatska će se točno u 18.00 h za broncu boriti s domaćinom Grčkom.

U drugom današnjem polufinalu su naime Litvanci pobijedili Grke s završnih 75:72. Bila je to jedna vrlo kvalitetna utakmica u kojoj su Grci odlično krenuli da bi prema kraju prvog poluvremena ipak malo «pali» u igri. Na poluvremenu je ipak čak +10 za domaćine; 42:32. U trećoj četvrtini Litvanci počinju igrati sve bolje, dolaze na samo –4. Tada se Grci ponovno «bude» s dvije trice Vassilopoulosa te ulaze u zadnjih deset minuta s 9 poena viška; 59:50. Tada padaju u «crnu rupu», Litvanci rade seriju 14:4 za veliki preokret i svoju prednost 64:63. I ne samo to, bježe na čak +6; 72:66; Grci tada nošeni podrškom 3 i pol tisuće vatrenih navijača dolaze na samo –2. Šakota je imao priliku da tricom izjednači nakon Kleizinih slobodnih bacanja ali nije uspio. Tako ćemo se ponovno susresti s Grcima, ovaj puta u borbi za broncu. Nadamo se s istim ishodom.

U borbi od 5. – 8. pozicije odigrane su dvije vrlo zanimljive utakmice. Najprije su SAD u jednoj odličnoj utakmici pobijedili naše susjede Slovence. Tako su i drugi puta Amerikanci uspjeli pobijediti Sloveniju, ovaj puta završilo je s 77:72. U utakmici za 5. mjesto sutra SAD će za protivnika imati Portoriko. Momčad koja je danas bila bolja od naših poznanika, Turaka. Zonska obrana Portorika pokazala se na kraju presudnom za završnih 85:78.

Poznat je i poredak na samom začelju. Ono što je definitivno obilježilo današnji dan je senzacionalna pobjeda Malezije nad Iranom. Tom pobjedom Malezija je izbjegla ono što su svi objektivno za nju očekivali. Posljednje mjesto. Ono je otišlo dečkima iz Irana. U utakmici za 13. mjesto Angola je pobijedila Kinu s konačnih 85:73.