1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 28.07.2007., Varaždin, Stadion Varteksa, gledatelja: 1.000
Suci: Marin Mlinar (Zagreb), Damir Volf (Rijeka), Boško Vukušić (Zagreb)
Karlo Primorac 80'
Osijek

Varteks - Osijek: Novi poraz Varaždinaca

Marko Kljaić • subota, 28.07.2007.

Prvi susret pred domaćim gledateljstvom Varteks je odigrao prema najavama vrlo dobro, ali je unatoč tome ostao bez bodova. Gosti iz Osijeka su došli u Varaždin postavivši se vrlo agresivno s tri napadača, ali je igra gostiju bila sve samo ne napadačka...

Zoran Ivančić
75'

Ilija Lončarević

Vrijeme je u subotu navečer na Varteksovom stadionu bilo vrlo vruče, a atmosferu su prije susreta još više zagrijale varaždinske Stonesice. Iako je ubrzo počeo puhati jak i prohladan vjetar, igrači se nisu dali smesti. U prvoj minuti Novinić je odlično uposlio Mumleka, ali je Babić brži. U slijedećoj minuti gosti prijete iz slobodnog udarca, Runje je na mjestu.

U 11. minuti Novinić je postigao prekrasan pogodak glavom, ali pomoćni sudac Volf pokazuje da je bilo zaleđe. Odlična procjena pomoćnog suca. U 16. minuti navijači Osijeka proslavili su 500. utakmicu od kada bodre osječkog prvoligaša u 1. HNL natpisom: "Mnogo patnje, ponešto sreće, Kohorta ti nikada okrenut leđa neće".

Slika 1 od 2.

Igra se 25. minuta. Dinamo na Maksimiru trpa Zadar, u Varaždinu još uvijek bez pogodaka. Varaždinci pokušavaju organizirati napad, ali se Slavonci dobro brane. U 41. minuti najbolja prilika na utakmici. Pavličić je probio desni bok, prebacio loptu na suprotnu stranu. Tamo je hvata Ante Vitaić i snažno puca. Runje ima problema s tom loptom, ali domaćini otklanjaju opasnost.

U 44. minuti Pavličić ulazi u kazneni prostor, ruši ga Melnjak i sudac pokazuje na bijelu točku. Domaći igrači su bijesni odlukom glavnog suca, a Melnjak zarađuje crveni karton zbog guranja Mlinara. Najstrožu kaznu izveo je Valentin Babić i doveo goste u vodstvo.

Rezultatom 1:0 za Osijek završava prvih 45 minuta. U tom razdoblju Varteks je bio nešto bolja momčad. Varaždincima je poništen pogodak zbog zaleđa Novinića, šest puta su izveli udarac iz kuta, no gosti vode iz opravdano dosuđenog kaznenog udarca. Da stvar bude gora za domaćine, Melnjak je isključen zbog guranja suca Mlinara.

Slika 2 od 3.

U 49. minuti Varaždinci organiziraju odličan napad. Udarac Tomislava Libera zaustavlja Skender, lopta dolazi do Novinića kojeg na metar od praznog gola s leđa ruši Smoje ali sudac Mlinar nema jednaki kriterij za obje momčadi. U 52. minuti Runje skida mrtvu šansu Milanu Pavličiću bacivši mu se u noge. Minutu nakon toga s pet metara glavom puca Primorac ravno u domaćeg vratara.

U 55. minuti Novinića u trci prema protivničkom golu ruši Lopes kao posljednji čovjek. Iako se činilo da je prekršaj za najstrožu kaznu, sudac pokazuje da je izvan kaznenog prostora. Umjesto crvenog kartona gostujućem igraču, Mlinar pokazuje žuti karton Papi. Bez obzira na sve, domaćini izjednačuju. Prekrasan pogodak postigao je Miljenko Mumlek iz slobodnog udarca pogodivši suprotne rašlje Skenderova gola. Prvi pogodaka Miljenka Mumleka nakon povratka u Varteks.

U 60. minuti nova katastrofalna pogreška glavnog suca Mlinara. Nakon jednog prekršaja Vladimir Vuk namjerno nogom udara Karla Primorca, ali Mlinar nema hrabrosti pokazati crveni karton domaćem braniču. Krojači polagano gube snagu. Gosti pokušavaju nekoliko puta zaprijetiti domaćem vrataru, ali svi udarci završavaju visoko iznad gola.

Slika 3 od 4.

Od 80. Osijek pogotkom Karla Primorca dolazi u vodstvo od 2:1. Desnu stranu je lijepo probio Vedran Nikšić i ubacio za Primorca koji je bez problema svladao nemoćnog Runju. Iako su brojčano nadmoćni, gosti se odmah povlače na svoju polovicu i Varteks stvara pritisak. U 87. minuti Papa je zamalo promašio gol gostiju i donio izjednačenje Krojačima. Minutu nakon toga Jukić je i izglednoj prilici, ali Runje odlično brani.

U čudnoj utakmici koju je prije svega okarakteriziralo vrlo loše suđenje suca Mlinara iz Zagreba, Osijek je upisao drugu pobjedu u novom prvenstvu. Igra gostujućih igrača nije bila impresivna i trener još mora puno raditi na svojoj mladoj momčadi. Iako su imali igrača više i vodstvo od 1:0, Osječani su igrali vrlo povučeno i bez prevelikih želja za postizanjem pogotka. No, na kraju postigli su jedan pogodak više od svojih protivnika i uzeli sva tri boda. Zanimljiv je bio potez Lončarevića koji je u 68. minuti izvadio do tada svog najboljeg i najopasnijeg igrača Milana Pavličića.

S druge strane, Varaždinci su igrali nešto agresivnije i bez isključenog Melnjaka uspjeli su izjednačiti rezultat. Na kraju se pokazalo da nije bilo dovoljno snage u nogama obrambenih igrača i poraz je bio neizbježan. Miljenko Mumlek je dokazao da je pravo pojačanje za ovu momčad.