1. Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, 04.08.2007., Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 5.000
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Željko Novosel (Vrbovec), Igor Krmar (Zagreb)
Nino Bule 54'
Rijeka

Osijek - Rijeka: Riječani spašavali bod

Petar Plevnik • subota, 04.08.2007.

Iako su svega 12 minuta prije kraja susreta imali vodstvo od 2:0, nakon završenih 90 minuta nogometaši Rijeke moraju biti više nego zadovoljni osvojenim bodom u Gradskom vrtu...

Aleksandar Šolić
46'

Mate Brajković
68'
7
Alen Škoro
81'
Zlatko Dalić

Dvije početne pobjede Osječana na otvaranju prvenstva i istovjetan učinak gostiju iz Rijeke večeras rezultirale su večeras pristojno popunjenim tribinama Gradskog vrta. I uistinu, 4000 gledatelja moglo je uživati u sjajnom nogometu.

A počelo je laganom dominacijom Riječana, koji su već u drugoj minuti izveli tri uzastopna kornera, no bez ikakve opasnosti po gol Skendera. U početnim se trenucima vezni red Rijeke nametnuo preuređenoj sredini Osječana, u kojoj je umjesto Šolića od prve minute zaigrao Makedonac Todorčev.

Slika 3 od 4.

Gotovo 20 početnih minuta igralo se uglavnom na sredini terena, bez opasnosti za oba vratara, da bi se iz prve ozbiljnije akcije na susretu zatresla mreža. Danas blijedi Ivica Lončarević izgubio je jednu loptu na sredini terena, a Riječani u tri poteza stižu do pogotka. Bugar Ivanov izbacio je Sharbinija na lijevom boku, riječki fanasist sjajno upošljava natrčalog Đalovića, koji lakoćom zaobilazi Skendera i posprema loptu u praznu mrežu za 0:1.

Dobru prigodu za Osječane vidjeli smo u 28. minuti, kada Jukić i Primorac dobro kombiniraju, no vratar Riječana Žilić požrtvovnom reakcijom izbija loptu u korner. Udarac iz kuta izveo je Vitajić, a debitant u bijelo-plavom dresu, Makedonac Todorčev, neometan sa pet metara glavom puca iznad gola.

Slika 2 od 3.

Minutu kasnije nova prigoda za Osječane. Kapetan Babić ubacio je centaršut s lijeve strane, točno na glavu Jukića, čiji udarac Žilić krajnjim naporom izbacuje u novi korner za Osječane. Definitivno najbolju prigodu za izjednačenje Osijek je propustio u 39. minuti, kada Primorac izbija potpuno sam pred Žilića, no riječki vratar sjajnom intervencijom osigurava svojoj momčadi da na odmor ode sa pogotkom prednosti.

U nastavak susreta trener domaćina Ilija Lončarević ulazi sa Šolićem umjesto Vitajića i tek što se krenulo s centra Osječani su umalo došli do izjednačenja. Odlično su kombinirali Primorac, Pavličić i Jukić, a udarac potonjeg Žilić još jednom dobrom intervencijom izbija u korner. Udarac iz kuta ovog puta izvodi Jukić, najviši u skoku je Smoje i kada se već činilo kako je Žilić svladan, netko od riječke obrane izbija loptu na samoj gol liniji.

Kako to obično u nogometu slijedi, kazna za mnogobrojne promašaje Osječana stigla je u 54. minuti. Marčić je pucao sa nekih 20-ak metara, lopta se odbija do usamljenog Sharbinija na lijevoj strani, a riječka desetka na petercu pronalazi Bulu, kojem nije bilo teško iz blizine pospremiti loptu iza nemoćnog Skendera za 0:2.

Slika 1 od 2.

Nakon primljenog pogotka Osječani ponovno preuzimaju terensku inicijativu, no u slijedećih 10-ak minuta gotovo da nismo vidjeli ozbiljniju prigodu. Bilo je tako sve do 77. minute, kada Riječani na rubu 16-erca ruše osječku zamjenu Nikšića, a Jukić loptu šalje ispod živog zida u donji lijevi kut ukopanog Žilića za 1:2.

Pogodak Jukića dodatno je podigao moral osječkoj momčadi, pa smo do kraja susreta gledali pravu opsadu riječkog gola. Silan trud domaćih igrača konačno se isplatio u 88. minuti. Jukić još jednom izvodi udarac iz kuta, a na prvoj vratnici najviši je Babić, koji sjajnim udarcem glavom matira Žilića za 2:2 i erupciju oduševljena na Gradskom vrtu.

Uzbuđenjima ni tu nije bio kraj. Osječani su nastavili pritiskati gol gostiju, nastojeći doći do potpunog preokreta. Takav scenarij umalo se i dogodio u posljednjoj, trećoj, minuti sudačke nadoknade. Primorac je dobio sjajnu loptu malo iskosa u 16-ercu, krenuo sam prema Žiliću, i kada se već činilo da ga je zaobišao, potpuno nepotrebno pokušao je iznuditi 11-erac, za što mu je odlični sudac Šimčić potpuno opravdano pokazao žuti karton.

Bila je to i posljednja prigoda na susretu, u kojem su Osječani u potpunosti nadigrali goste iz Rijeke, koji su, osim odlične realizacije, večeras pokazali premalo, posebice u nastavku susreta.