Ćorluka debitirao, Newcastle misli ozbiljno

Marin Vuković • subota, 11.08.2007.

Hrvatski reprezentativac Vedran Ćorluka debitirao je u dresu Manchester Cityja na gostovanju kod West Hama i sudjelovao u startnoj pobjedi svoje momčadi. Furioznim početkom utakmice Newcastle je pregazio Bolton i zasjeo na čelo ljestvice, dok je Portsmouth bez ozlijeđenog Nike Kranjčara podijelio bodove s novim prvoligašem Derby Countyjem. Nakon pet dugih godina Liverpool je napokon sezonu otvorio pobjedom...

Iako nitko nije očekivao kako će Vedran Ćorluka zaigrati već u prvom kolu Premiershipa, to se ipak dogodilo. Novi trener Sven Goran Eriksson našeg je reprezentativca uvrstio u momčad već od prve minute iako je Čarli propustio posljednji trening zbog puta u Zagreb i rješavanja papirologije, a s novom momčadi nije odigrao niti jednu pripremnu utakmicu.

S tiskarskom greškom na leđima ("Corluca") bivši je Dinamovac odigrao solidnu utakmicu na mjestu desnog beka koje je najčešće igrao i u modrom dresu, a igru je napustio u 62. minuti. Njegova momčad već je na otvaranju najavila bolju sezonu od one prethodne ubilježivši sva tri boda s gostovanja na Upton Parku. Prinova Elano u 18. je minuti prošao desnom stranom i ubacio za Rolanda Bianchija koji je bez većih problema zatresao mrežu Čekićara, a pobjeda je potvrđena tri minute prije kraja golom Geovannija.

Nakon kontroverznog napuštanja Boltona, Sam Allardyce po prvi se put vratio "na mjesto zločina", ovaj put na klupi Newcastlea i dobro isprašio svoju bivšu momčad. Obnovljeni napad crno-bijelih, u kojem su uz Obafemija Martinsa zaigrali Mark Viduka i Alan Smith, od samog je početka stvarao ogromne probleme Boltonu, a posebno se to odnosi na sjajnog Martinsa koji je u današnjem susretu djelovao kao da ima krila i nadamo se da će nakon utakmice proći dopinški pregled. Prvi put mreža domaćina zatresla se u 11. minuti kada je neugodan slobodan udarac Charlesa N'Zogbie prevario sve, pa i domaćeg vratara, i odsjeo u mreži.

Desetak minuta kasnije Martins je prsima primio loptu i leđima okrenut golu "škaricama" povisio na 2:0. Šest minuta kasnije Bolton je potpuno razbijen, nakon što je udarac Martinsa sa 25 metara okrznuo Abdloulayea Fayea i završio u mreži pored nemoćnog Jaaskelainena. U drugom poluvremenu Bolton je uspio tek ublažiti poraz pogotkom Nicolasa Anelke nakon brzog kontranapada u 50. minuti.

Dopustivši Blackburnu povratak i preokret u posljednjih pola sata utakmice, Middlesbrough je na neki način potvrdio bojazan skeptika koji ga smatraju glavnim kandidatom za ispadanje iz Premiershipa ove sezone. Sve je izgledalo dobro u 37. minuti kada su Robbie Savage i Morten Gamst Pedersen strašno naljutili vratara Blackburna Brada Friedela. Razmaknuvši se u živom zidu dopustili su Stewartu Downingu da oštrim udarcem dovede Middlesbrough u vodstvo.

Nakon sat vremena igre zbog teže je ozljede travnjak napustio Benni McCarthy, a njegova zamjena Roque Santa Cruz na najbolji je način iskoristio ukazano mu povjerenje i gostima dao impuls potreban za potpuni preokret. U svom debiju za Blackburn, praktički u prvom dodiru s loptom iskoristio je ubačaj Davida Bentleya i poravnao rezultat. Druga izmjena gostiju bila je još bolje pogođena, samo 23 sekunde nakon ulaska u igru u 79. minuti Matt Derbyshire sjajnim udarcem donosi pobjedu Roversima i tri boda za miran početak sezone.

Bez Nike Kranjčara Portsmouth je otišao na gostovanje povratniku u Premier ligu Derby Countyju i kući se vraća s jednim bodom. Mogao je Pompey iz ove uzbudljive utakmice odnijeti sva tri boda, ali na kraju utakmice nisu znali zadržati stečenu prednost. Derby je sjajno otvorio utakmicu pogotkom Oakleya već u petoj minuti, no Mwaruwari uzvraća u 27. za 1:1 i tim se rezultatom odlazi na odmor.

Sedam minuta prije kraja utakmice debitant u dresu Portsmoutha i najskuplji igrač u povijesti toga kluba John Utaka donosi, činilo se, odlučujuću prednost gostima, ali Derby County se ne predaje i već u sljedećem napadu dolazi do boda pogotkom još jednog debitanta Andyja Todda.

Wigan se prošle sezone spasio ispadanja iz lige, a mnogi im predviđaju borbu za opstanak i ove godine. Sezonu su otvorili porazom na Goodison Parku od Evertona koji je nakon prvih 45 minuta golom Leona Osmana vodio s 1:0. U drugom dijelu prednost je udvostručio Victor Anichebe, a poraz Wigana ublažava Antoine Sibierski pred kraj utakmice.

Nakon pet sezona bez pobjede u prvom kolu prvenstva, Liverpoolu je napokon i to pošlo za rukom. Zahvaljujući fenomenalnom pogotku Stevena Gerrarda samo tri minute prije kraja osigurali su trijumf u Birminghamu i rastužili navijače Aston Ville. Vodeći pogodak za Redse, za koje je od prve minute nastupio Fernando Torres, postigao je domaći igrač Martin Laursen, poslavši loptu u vlastitu mrežu nakon pola sata igre.

Liverpool je polako privodio utakmicu kraju kada je Jamie Carragher u 85. minuti igrao rukom u šesnaestercu i skrivio jedanaesterac, kojega je pak Garreth Barry pretvorio u izjednačenje. Utakmicu je odlučio kapetan Liverpoola Steven Gerrard dvije minute kasnije, iz sjajno izvedenog slobodnog udarca koji je odsjeo u "90 stupnjeva".

Premiership, prvo kolo, 11.08.2007:
West Ham - Manchester City 0:2, Bolton - Newcastle 1:3, Derby County - Portsmouth 2:2, Everton - Wigan 2:1, Middlesbrough - Blackburn 1:2, Aston Villa - Liverpool 1:2, sutra: Chelsea - Birmingham, Arsenal - Fulham, Manchester United - Reading.