1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 11.08.2007., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Krmar (Zagreb), Jambrović (Čakovec)
1:0 Osijek
Osijek

Hajduk - Osijek: Pobjedu zasjenila Pudarova tragedija

Bernard Jurišić • subota, 11.08.2007.

Hajduk je ostvario najvažnije, pobijedio je Osijeka i izbjegao neugodne potrese uoči prvog susreta 2. pretkola Kupa Uefe. No, ni večeras "bijeli" nisu briljirali, a Osijek je prikazao jednu od najboljih predstava u Splitu u zadnje vrijeme. Samu utakmicu zasjenila je osobna tragedija splitskog trenera Ivana Pudara...

Dario Damjanović
46'
26
Goran Rubil
68'
Ivica Lončarević
73'
Ilija Lončarević

Osijek ni ovog puta nije uspio slaviti na Poljudu, iako je po situaciji na terenu mogao izvući više od "časnog poraza". Hajduk je obavio najvažnije uoči Sampdorije, no igrom nije nikoga oduševio.

Slika 1 od 2.

Tijekom utakmice stigla je informacija da je poslijepodne u teškoj prometnoj nesreći nadomak Splita nastradali otac, majka i brat Hajdukovog trenera Ivana Pudara. Najteže je stradala Pudarova majka Marija, koja se u splitskoj bolnici bori za život. Splitski strateg znao je za nesreću, no odlučio je i večeras sjediti na klupi splitske momčadi.

Hajduk je već u 2. minuti konkretizirao najavljeni pritisak. Cernat iz skraćenog kornera pogađa u glavu Ljubičića, no mladi je veznjak neprecizan. Osijek uzvraća u 6. minuti kombinacijom Šolića i Kneževića, potonji puca u suprotni kut, malo neprecizno.

Najava pogotka stiže u 7. minuti. Cernat šalje dugu loptu za Kalinića, koji s dvojicom na leđima izlazi sam pred Skendera, no u posljednji tren mu gostujuća obrana skida loptu s noge.

Slika 2 od 3.

Popravni je stigao dvije minute kasnije. Andrić ubacuje slobodan udarac u šesnaesterac na Hrgovića koji promašuje, lopta stiže do Kalinića koji se okreće i zakucava loptu iza leđa Skendera za 1:0.

Nakon pogotka nastavio se žestok pritisak Hajduka i činilo se da će gosti još neku loptu vaditi iz mreže. U 11. minuti Cernat izbacuje Verpakovskisa, koji je za stotinku sekunde sporiji od Skendera. Još nekoliko lopti motalo se oko gol-linije Osijeka, no gosti su izdržali.

A drugi dio prvog poluvremena bili su znatno opasniji. U 18. minuti Šolić propušta sjajnu prigodu nakon ubačaja Jukića. Osijekov veznjak bio je sam na pet metara, no volejem je prebacio mrežu ukopanog i nemoćnog Balića.

Slika 3 od 4.

U 26. minuti i Primorac je sam pred Balićem, no Hajdukov vratar munjevitim istrčavanjem ulazi mu u udarac. 33. minuta donijela je odličan udarac Jukića s 20 metara, Balić kratko odbija, a sudac aktivira zaleđe Primorca koji dolazi do lopte. Iz tog razloga poništen je kasniji pogodak Vitaića.

Najaktivniji i najborbeniji Hajdukovac u prvom dijelu, Nikola Kalinić, u 34. minuti dobiva još jednu odličnu loptu od Cernata, oslobađa se čuvara, no u trenutku udarca zasmetao mu je – napadački partner Rukavina.

Drugi dio otvara Kalinić, koji bježi Pranjiću i stavlja na muke Skendera. Minutu kasnije Rukavina munjevito bježi po desnoj strani i upošljava Kalinića u sredini, no ovaj umjesto mreže pogađa Babića u bloku.

Slika 4 od 5.

Sredinom drugog dijela opet Osijek opasnije prijeti. Najprije opasna veza Šolić – Knežević, a veliku opasnost po Balića spašava Živković odličnom reakcijom. Gotovo istovjena akcija u 63. minuti, Knežević ovog puta uspijeva pucati, no u vanjski dio mreže.

Osječani su tada pali, a Hajduk je u nekoliko navrata mogao povećati vodstvo. No, Cernatove lopte ostale su neiskorištene, a prilično nesigurni Sablić u 82. minuti Rumunjev ubačaj iz kornera šalje preko gola.

Najbolju prigodu za konačno rješavanje pitanja pobjednika Splićani propuštaju u 86. minuti, kada Rukavina upropaštava brzu kontru "3 na 2". Zbog toga su se domaći navijači morali "tresti" sve do posljednje sekunde, kada je "svijeća" Juniora Lopesa završila na gornjem dijelu mreže.