Ćorlukin City potopio prvake, na Anfieldu bez pobjednika

Marin Vuković • nedjelja, 19.08.2007.

Nakon tri kola engleskog Premiershipa aktualni prvak Manchester United još uvijek ne zna za pobjedu. Prvi ovosezonski poraz doživjeli su od gradskog rivala Manchester Cityja, za kojeg je cijelu utakmicu vrlo dobro odigrao i hrvatski reprezentativac Vedran Ćorluka. Arsenal je zahvaljujući pogrešci Jensa Lehmanna podijelio bodove s Blackburnom, a od početka utakmice za topnike je nastupio i Eduardo da Silva. Veliki derbi na Anfieldu Liverpool i Chelsea su završili podjelom bodova...

Najefikasnija momčad protekle sezone, koja je protivničke mreže zatresla čak 83 puta u 38 utakmica, nakon tri početna kola na svom kontu ima samo dva boda i tek jedan jedini postignut pogodak. Iako je Alex Ferguson prije ove utakmice smirivao buru i naglašavao kako se radi tek o početku sezone, tri kola bez pobjede i kronična neefikasnost svakako su znak za uzbunu. Nakon dva uvodna remija stigao je i prvi poraz i to od gradskog rivala Manchester Cityja.

Vedran Ćorluka je dobio povjerenje Svena Gorana Erikssona i ponovno zaigrao od prve minute. Iako se moglo očekivati da će biti impresioniran velikim protivnikom, bivši Dinamov igrač sjajno se nosio s iskusnim igračima Uniteda u susretu u kojem je zadnja linija njegove momčadi gotovo cijelu utakmicu bila na velikim iskušenjima. Čarli je bio siguran u dvobojima, zaradio je i žuti karton zbog povlačenja za dres Teveza, ušao u hrvački dvoboj s Riom Ferdinandom, a na kraju utakmice mogao se upisati i u strijelce.

Manchester United je bolje ušao u susret i kontrolirao tempo od samog početka. U dva navrata Paul Scholes je lijepo asistirao Naniju čije udarce oba puta vrlo lijepo brani Kasper Schmeichel. Mladog 20-godišnjeg vratara Cityja s tribina je danas pratio i njegov slavni otac i legenda Manchester Uniteda Peter Schmeichel.

Nakon pola sata igre City se othrvao pritisku aktualnog prvaka i u prvom pravom napadu zatresao mrežu Edwina Van Der Sara, održavši svojim gradskim rivalima lekciju u realizaciji. Loptu je okomito prema vratima povukao Brazilac Geovanni i s 25 metara uputio snažan udarac koji je putem okrznuo Nemanju Vidića i neobranjivo odsjeo u desnom kutu Unitedove mreže.

Početkom drugog poluvremena United je krenuo po pogodak i već u 48. minuti Nemanja Vidić nakon udarca iz kuta pogađa gredu Schmeichelova gola. Činilo se da pogodak visi u zraku, no ogromnu terensku inicijativu United jednostavno nije uspijevao pretvoriti u pogodak. U jednom od rijetkih izleta na protivničku polovicu Edwinu Van Der Saru priprijetio je i Vedran Ćorluka, uputivši u 78. minuti bombu s 30-ak metara udaljenosti, ali lopta odlazi zamalo preko grede.

Dvije sjajne prilike u završnici utakmice propustio je Carlos Tevez, posljednju na isteku 90. minute kada je s metra udaljenosti loptu glavom poslao pored vratnice. Na kraju, tri boda odlaze domaćinima koji nakon 270 odigranih minuta imaju stopostotan učinak i drže čelo ljestvice, dok se jedna od najskupljih momčadi svijeta nalazi samo bod od - zone ispadanja.

I drugi naš reprezentativac danas je bio u punom pogonu. Eduardo da Silva napokon se oporavio od ozljede i na gostovanju kod Blackburna zaigrao za danas vrlo neuvjerljivi Arsenal. U prvom dijelu Eduardo je nekoliko puta okušao svoj udarac, no vodstvo gostima donio je Robin van Persie u 18. minuti. Nakon velike gužve pred vratima Brada Friedela lopta je došla do mladog Nizozemca kojem nije bilo teško iz neposredne blizine zatresti mrežu. Najbliže izjednačenju u prvom dijelu Blackburn je bio u završnici poluvremena kada je Ryan Nielsen nakon slobodnog udarca glavom pogodio vratnicu Lehmannova gola.

Slika 1 od 2.

Početkom drugog poluvremena Blackburn je ubacio u višu brzinu i vrlo uspješno pritisnuo topnike u njihovu polovicu. Opasan je u par navrata bio Matt Derbyshire, a loptu je u vlastitu mrežu zamalo pospremio i Kolo Toure. U 61. minuti Arsenal je imao sreće, budući da je nakon kornera Blackburna dosuđen prekršaj u napadu nakon kojega je loptu na gol crti rukom zaustavio Philippe Senderos. Domaći su tražili jedanaesterac, sudac je ipak vidio prekršaj.

U 65. minuti Eduardo je zaradio žuti karton zbog prigovora, a samo koji trenutak kasnije Arsene Wenger je umjesto našeg reprezentativca u igru poslao Denilsona. Opasne situacije nastavile su se redati pred golom Arsenala, a silan je pritisak napokon urodio plodom u 72. minuti i to uz obilnu pomoć Jensa Lehmanna. Udarac Davida Dunna njemački je vratar trebao ukrotiti bez problema, no lopta mu je prošla kroz ruke i na opće iznenađenje njegovih suigrača završila u mreži. To je druga velika pogreška Lehmanna u samo tri odigrana kola, pričuvni vratar Lukasz Fabianski mogao bi uskoro dobiti priliku među vratnicama topnika.

U dosta nervoznoj završnici vidjeli smo nekoliko nesportskih poteza s obje strane, zbog drugog žutog kartona isključen je i kapetan Blackburna Ryan Nelsen, ali gosti do kraja utakmice nisu uspjeli iskoristiti brojčanu premoć. Arsene Wenger ovu će utakmicu posve sigurno htjeti što prije zaboraviti, baš kao i Jens Lehmann koji je ove sezone potpuno neprepoznatljiv.

Posljednji termin trećega kola bio je rezerviran za veliki derbi na Anfieldu između Liverpoola i Arsenala. Ovakvi se dvoboji ne propuštaju, što su svojim primjerom pokazali i kapetani Liverpoola i Chelseaja Steven Gerrard i John Terry. Gerrard je nastupio pod injekcijama protiv bolova zbog slomljenog nožnog palca, dok se Terry oporavio nakon nekoliko tjedana pauze zbog ozljede ligamenata koljena i još uvijek izvan natjecateljskog ritma nastupio u ovoj utakmici.

Upravo je jedan od kapetana odigrao ključnu loptu za prvi pogodak na utakmici. Sa sredine terena Gerrard je u 16. minuti sjajno proigrao Fernanda Torresa koji majstorskim driblingom prolazi Tala Ben Haima i šalje loptu pored nemoćnog Petra Čecha za svoj prvijenac u Premiershipu. Usprkos visokom tempu na odmor se otišlo minimalnim vodstvom Redsa.

Odmah na početku nastavka Chelsea je mogao do izjednačenja, no lopta je u petercu iznenadila Michaela Essiena i završila iznad grede, a odmah potom John-Obi Mikel sjajnom dugom loptom pronalazi Claudija Pizarra čiji udarac glavom odlazi pored vratnice. Uslijedilo je razdoblje Liverpoolove inicijative koje je prekinuto u 61. minuti vrlo dvojbenim jedanaestercem za goste iz Londona. Florent Malouda je preskočio loptu propustivši je za Didiera Drogbu i pritom se sudario sa Steveom Finnanom, što je sudac Rob Styles okarakterizirao najstrožom kaznom. Izreka kaže "poklonjenom konju se ne gleda u zube", loptu je na bijelu točku postavio Frank Lampard i sigurno izjednačio na 1:1.

Liverpool je krenuo po pobjednički pogodak, no sučeva je pogreška zaoštrila situaciju na travnjaku, pa su u samo nekoliko minuta "požutjeli" i Terry i Lampard. U samoj završnici utakmice Rafael Benitez stavio je sve karte na napad i zaigrao s čak četiri ofenzivna igrača, Torresom, Babelom, Kuytom i Crouchom. Kuyt i Babel u posljednjih su pet minuta zaprijetili Čechu, no rezultat je ostao onaj iz 62. minute - 1:1.

Premiership, 3. kolo, 19.08.2007:
Manchester City - Manchester United 1:0, Blackburn - Arsenal 1:1, Liverpool - Chelsea 1:1.