Nani spasio Manchester, Viduka zabio svojima

Marin Vuković • nedjelja, 26.08.2007.

Mladi Portugalac Luis Nani prekrasnim je pogotkom donio prvu ovosezonsku pobjedu Manchester Unitedu, a nakon dva uzastopna poraza Middlesbrough je na svom Riversideu podijelio bodove s Newcastleom...

Više od sat vremena utakmice na Old Traffordu Manchester United nije pronalazio put do mreže Paula Robinsona. Samo pola sata dijelilo je momčad Alexa Fergusona od četvrte utakmice bez pobjede na otvorenju sezone, neslavnog niza koji se posljednji put Unitedu dogodio još sredinom 80-ih godina prošlog stoljeća.

Nervozu koja se uvukla u redove aktualnog prvaka zbog izrazito lošeg otvaranje sezone Tottenham je mogao kazniti u više navrata, prvi put već u 20. sekundi utakmice kada je Robbie Keane pogodio gredu. Više od sat vremena United je pokušavao pronaći rupu u vrlo dobroj obrani Spursa, koja je efikasno "progutala" neprimjetnog Carlosa Teveza. Bez Waynea Rooneya i Cristiana Ronalda prilike nisu dolazile tako lako, a u 64. minuti samo je pravovremena reakcija Rija Ferdinanda spasila domaće. Gareth Bale sjajnom je loptom uposlio Dimitra Berbatova, a ovaj u padu šalje loptu pored Edwina van der Sara. Old Trafford je grizao nokte dok je lopta putovala prema gol liniji, no tamo je bio Ferdinand i otklonio opasnost.

Već u idućem napadu Tottenham je ponovno mogao do vodstva i ponovno je u glavnoj ulozi Berbatov. Njegov udarac prema praznim vratima blokirao je u padu Wes Brown, činilo se da je pritom igrao i rukom, no glavni sudac Howard Webb ostao je nijem.

Ovakve utakmice često odlučuju upravo oni najiskusniji igrači u momčadi, no ovaj put igračem odluke pokazao se momak koji igra tek svoju prvu sezonu u Premiershipu. Portugalac Luis Nani primio je loptu na 30-ak metara od gola Paula Robinsona, riješio se svog čuvara i snažnim udarcem rasparao mrežu Tottenhama. Prelijep pogodak Nanija pokazao se odlučujućim, njime je United stigao do prve ovosezonske pobjede i podigao se sa sramotnog 19. mjesta na ljestvici.

U ranije odigranoj utakmici Newcastle je dvaput vodio i oba puta nakon samo nekoliko minuta ispuštao to vodstvo. Prvi put su poveli u 22. minuti golom Charlesa N'Zogbie, ali šest minuta kasnije izjednačuje Mido i usput dobiva žuti karton zbog nesportskog slavlja i gestikulacija ispred dijela tribine rezerviranog za gostujuće navijače.

Slika 1 od 1.

Australski Hrvat i bivši igrač zagrebačkog Dinama Mark Viduka u protekle je tri utakmice istih suparnika postigao čak četiri pogotka, ali za Middlesbrough. Ove je sezone promijenio klupske boje i u 77. minuti pokazao zašto su ga željeli čelnici Newcastlea. Leđima okrenut Marku Schwarzeru i s obrambenim igračem Middlesbrougha na leđima uspio je primiti loptu, okrenuti se i iz voleja zatresti mrežu. Vodstvo gostiju niti ovaj put nije dugo trajalo, samo 120 sekundi kasnije Julio Arca na rubu šesnaesterca prima loptu na prsa i volejem postavlja konačnih 2:2.