Derby stradao na Anfieldu, Keane namučio United

Marin Vuković • subota, 01.09.2007.

Liverpool je do vrha napunio mrežu Derby Countyja i barem privremeno preuzeo čelo prvenstvene ljestvice. Šest pogodaka vidjeli smo i u sjajnom londonskom derbiju na Craven Cottageu, a nakon domaćeg poraza od Evertona u sve je većim problemima i Bolton. Na Old Trafford se vratio Roy Keane u ulozi trenera Sunderlanda i dobro namučio bivšeg šefa i suigrače...

Subotnji program u Premiershipu donosi sedam utakmica petoga kola u kojima nije nastupio niti jedan hrvatski igrač. Arsenal, Portsmouth i Manchester City svoje će utakmice igrati sutra, a nama će posebno zanimljiv biti izravni dvoboj Arsenala i Portsmoutha, gdje bi moglo doći do novog hrvatskog dvoboja.

Po prvi put otkad na klupi sjedi Rafael Benitez Liverpool je preuzeo vrh Premiershipa, makar na 24 sata. Danas izrazito raspoloženi Redsi na svom su Anfieldu porazili i deklasirali Derby County s čak 6:0. Ispitivanje snaga trajalo je 25 minuta, a tada je mrežu gostiju načeo Xabi Alonso iz slobodnog udarca s udaljenosti od oko 40 metara. Ruku na srce, Alonso nije gađao mrežu, no u ključnom trenutku Kuyt je zasmetao vrataru Derbyja i lopta je odsjela u mreži.

Svojim prvijencem u crvenom dresu Ryan Babel je neposredno prije odlaska na odmor povisio na 2:0, a potop Derbyja nastavljen je već početkom drugog dijela golom još jedne prinove Fernanda Torresa. Na 4:0 povisio je svojim drugim pogotkom na utakmici Alonso, a posao dovršavaju Andrej Voronjin u 76. i Torres u 78. minuti.

Šest pogodaka postigli su i igrači Fulhama i Tottenhama u londonskom derbiju, no susret je završen podjelom bodova. Tottenham je već slavio pobjedu i tri boda kada je lijepim "škaricama" Diomansy Kamara donio vrlo vrijedan bod Fulhamu.

Tottenham je u dva navrata imao dva pogotka prednosti, već nakon pola sata golovima Younesa Kaboula i Dimitra Berbatova poveli su s 2:0. Smanjio je Clint Dempsey prije odlaska na odmor, a na 3:1 povisuje Gareth Bale u 61. minuti. Usprkos daleko boljoj igri i činjenici da su u potpunosti nadigrali domaćina, Spursi su u posljednjih pola sata ipak prosuli bodove. Aleksej Smertin smanjio je na 3:2 u 77. minuti, a već spomenutim pogotkom Kamare Fulham je spasio bod.

Manchester United je teškom mukom stigao do druge uzastopne minimalne pobjede svladavši Sunderland s 1:0. Vrlo emocionalna večer na Old Traffordu započela je oproštajem od klupske legende i najboljeg 12. igrača u povijesti Ole Gunnara Solskjaera, koji je proteklog tjedna objavio završetak svoje bogate karijere. Još se pljesak nije ni stišao, a na travnjak je izašao bivši kapetan Manchester Uniteda, karizmatični Roy Keane, koji je također pozdravljen ovacijama, a pjesme koje su mu navijači pjevali tijekom igračke karijere nekoliko su se puta začule s tribina i tijekom utakmice.

Keane međutim nikada nije bio igrač koji je gledao u prošlost, pa je tako i večeras u ulozi trenera Sunderlanda stigao s ciljem osvajanja bod(ov)a. Iako je susret protekao u opsadi gostujućeg gola, uvelike oslabljenom Unitedu, koji je i dalje bez ozlijeđenog Waynea Rooneya i kažnjenog Cristiana Ronalda, a večeras i bez Ryana Giggsa, trebalo je više od 70. minuta da postigne pobjednički pogodak. Nakon kornera Nanija spretno je do lopte stigao Louis Saha i ispred vratara loptu glavom poslao u mrežu.

Stisak ruke Alexa Fergusona i Roya Keana po završetku utakmice i zajednički izlazak s travnjaka Old Trafforda uz ovacije gledatelja, možda je bio najava Unitedove budućnosti. Mnogi kao Fergusonova nasljednika vide upravo bivšu ikonu i kapetana Uniteda.

Nakon četvrtog ovosezonskog poraza Bolton je definitivno u krizi. Samo tri osvojena boda iz pet prvenstvenih kola vrijedna su zone ispadanja, dok se Everton današnjom pobjedom lansirao na sam vrh, rame uz rame s Chelseajem i Liverpoolom.

U 11. minuti najveće pojačanje Evertona Aiyegbeni Yakubu počeo je isplaćivati dio od 11 milijuna funti koliko ga je platila momčad s Goodison Parka. Doveo je goste u vodstvo nakon brzog kontranapada i asistencije Andrewa Johnsona. Domaći su uspjeli izjednačiti pogotkom Nicolasa Anelke, koji je ovoga tjedna razriješio sve dvojbe oko svog statusa i produžio ugovor s Boltonom, ali pobjedu Evertonu donosi Joleon Lescott u samoj završnici susreta.

Nakon isključenja Kevina Kilbanea zbog dva žuta kartona, Wigan je s deset igrača odolijevao Newcastleu gotovo cijelo drugo poluvrijeme. Bodovi su ipak ostali na St. James Parku zahvaljujući prvom pogotku Michaela Owena još od veljače ove godine. Owen je nakon ubačaja Obafemija Martinsa loptu glavom proslijedio u mrežu samo tri minute prije kraja utakmice.

Reading je doživio težak poraz od West Hama na svom stadionu Madejski. Gosti iz Londona poveli su već u šestoj minuti golom Craiga Bellamyja, a u drugom poluvremenu dvama pogocima Matthewa Etheringtona potvrdio zasluženu pobjedu. Middlesbrough je zasluženo svladao Birmingham, do pobjede su ih odveli pogoci Davida Wheatera u 12. i Stuarta Downinga u 37. minuti.

Premiership, 5. kolo, 01.09.2007:
Bolton - Everton 1:2, Fulham - Tottenham 3:3, Liverpool - Derby County 6:0, Middlesbrough - Birmingham 2:0, Newcastle - Wigan 1:0, Reading - West Ham 0:3, Manchester United - Sunderland 1:0.