1. Hrvatska nogometna liga, 7. kolo, 01.09.2007., Zagreb, stadion u Kranjčevićevoj, gledatelja: 2500
Suci: Igor Pristovnik, Igor Krmar, Boško Vukušić (svi iz Zagreba)
Nikola Pokrivač 15'
Dinamo

Zagreb - Dinamo: Još jedan dan u uredu

Tomislav Pacak • subota, 01.09.2007.

Niti europski neuspjeh nije promijenio ništa u Dinamovim HNL navikama - Modri su u Kranjčevićevoj upisali 27. pobjedu zaredom, pobijedivši oslabljeni Zagreb s 3:1. Bez Krune Lovreka Zagreb je bio "juha bez okusa i mirisa", pa ne čudi što se Dinamo prošetao pored gradskog rivala bez većih problema.

Matija Špičić
73'
9
Miroslav Pejić
73'
7
Josip Jurendić
80'
Mihael Mikić
63'
Branko Ivanković

Da situacija po Miroslava Blaževića bude još lošija, osim najboljeg ofenzivca, Ćiro nije mogao računati niti na obrambene uzdanice Ivankovića i Labudovića, pa se na mjestu stopera našao Senijad Ibričić, što će dovoljno reći o kadrovskoj situaciji zagrebaša uoči utakmice.

Slika 1 od 1.

S druge strane, Ivanković nije mnogo mijenjao u odnosu na dvoboj s Werderom - u momčad se vratio Čale, Carlos je zauzeo mjesto centralnog stopera, a umjesto Sammira zaigrao je Guela. Takav, gotovo najjači Dinamo, brzo je pokazao Zagrebu tko će biti "gazda" u ovoj utakmici te je dvoboj riješio već u prvom poluvremenu.

U drugoj minuti Balaban je iz slobodnog udarca pucao preko gola, a pet minuta kasnije iz izgledne situacije, nakon dodavanja Ettoa, ravno u Stojkića. Modri centarfor potom je bio precizniji iz još jednog "slobodnjaka", no i ovoga puta Stojkić je bio na mjestu.

Ako već nije išlo Balabana, išlo je Marija Mandžukića. U 14. minuti Dinamo odigrava lijepu kombinaciju po lijevoj strani, Modrić ubacuje na peterac za Mandžukića koji s lakoćom ubačaj pretvara u pogodak.

Slika 4 od 4.

Već minutu kasnije Dinamo je poveo 2:0 na tragikomičan način - komičan, naime, za ljubitelje Plavih, tragičan za - Dragana Stojkića. Nikola Pokrivač probio se po lijevoj strani, ušao u šesnaesterac i opalio nisko, što je Stojkić obranio, ali potom "nadmudrio" sam sebe i drugom rukom poslao loptu u mrežu. Pogodak kakav se rijetko viđa, teško opisuje i još teže - prima.

Nakon drugog gola Dinamo je ubacio u nižu brzinu, a Zagreb se malo oslobodio i počeo stvarati situacije pred neuvjerljivim Lončarićem. U 19. minuti Brkljača je čak i uspio ugurati loptu u mrežu, no suci su pokazali da se radilo o zaleđu. Gledano s tribina, činilo se, prilično dvojbenom zaleđu.

Brkljača je potom zaprijetio glavom što je obranio Lončarić, no odmah zatim se i zaigrao s loptom, poklonio je Grgiću koji umjesto nebranjene mreže pogađa gredu. Zaprijetio je i Parlov glavom, no otišlo je pored gola.

Slika 2 od 2.

Prilike Zagreba malo su probudile Dinamo koji je odlučio primiriti Pjesnike još jednim golom. U 38. minuti Guela je poslužio Mandžukića koji puca preko gola, potom ista dvojica opet surađuju s istim učinkom (Mandžukić pored gola), da bi konačno u 43. minuti, nakon lijepe asistencije Modrića, Mandžukić s 10-ak metara udarcem u suprotnji donji kut postigao svoj drugi pogodak za Dinamovih 3:0.

Zagreb je, ipak, do kraja prvog dijela uspio smanjiti svoj zaostatak - Mujdža je dobrim centaršutom pronašao glavu Lajtmana koji matira Lončarića za 3:1.

Izlaskom Modrića, a ulaskom Vugrinca Dinamo je djelomično izgubio kvalitetu u sredini terena, pa je Zagreb igrao malo lakše nego u prvom dijelu. Ipak, do ozbiljnijih šansi Pjesnici su teško dolazili, što i ne čudi s obzirom na izostanak Lovreka te činjenicu da Ćiro praktički nema pravog napadača u momčadi. Usprkos silnom trudu, mladi Grgić ne može biti nositelj napada, i tu će ležati Zagrebov glavni problem ove sezone.

Slika 3 od 3.

U 60. minuti Grgićev udarac s ruba šesnaesterca obranio je Lončarić, a minutu kasnije Balaban dobro puca u padu, ali i Stojkić je na visini zadatka. Ivankovićeve i Blaževićeve zamjene samo su dodatno usporile ritam utakmice, pa do kraja nismo vidjeli previše uzbuđenja. U samoj završnici Mikić je imao čistu situaciju za 3:1, no pucao je preko gola, a Chagov pokušaj obranio je Stojkić.

Dinamo je tako upisao novu pobjedu, dojam je - s pola snage. Lovrek je preznačajan igrač u Zagrebovoj koncepciji da se taj izostanak ne bi osjetio, pa ne čudi što su Pjesnici pali skoro bez ispaljenog metka. Zapravo, s obzirom na situaciju u momčadi, Blažević je dobro i prošao, Dinamo je protiv ovakvog Zagreba snažniji nego što 3:1 pokazuje...