Portsmouth griješio, Arsenal pogađao, prvi poraz Chelseaja

Marin Vuković • nedjelja, 02.09.2007.

Iako od prve minute susreta na Emiratesu nismo vidjeli hrvatski dvoboj, Arsenal i Portsmouth odigrali su vrlo dobru i atraktivnu utakmicu. Topnici su znali iskoristiti pogreške u obrani Pompeya i zasluženo odnose tri boda usprkos tome što su cijelo drugo poluvrijeme igrali s desetoricom. Vedran Ćorluka ponovno je bio u početnoj momčadi Manchester Cityja koji je pak doživio drugi uzastopni poraz. Prvi put ove sezone gorak okus poraza okusili su viceprvaci Engleske, nogometaši Chelseaja...

Arsene Wenger i Harry Redknapp rastužili su brojne ljubitelje Premiershipa u Hrvatskoj ostavivši na klupi dvojicu hrvatskih reprezentativaca Eduarda da Silvu i Niku Kranjčara. Nakon sjajnog izdanja u Ligi prvaka, Arsenalov strateg očito je smatrao da Eduardu treba odmora, a Emmanuelu Adebayoru dodatne minutaže, dok se Kranjčar tek oporavio od ozljede i teško je vjerovati da ima snage za čitavih 90 minuta.

Sve taktičke zamisli Harryja Redknappa pale su u vodu već u šestoj minuti kada je David James zakasnio na intervenciju i doslovno pokosio Robina van Persieja. Za glavnog suca utakmice Marka Halseya nije bilo dvojbe, pokazao je na bijelu točku, a siguran izvođač presude bio je Adebayor.

Posve zasluženo Arsenal je u 35. minuti iskoristio nadmoć i povećao prednost. Nakon kornera najviši je u šesnaestercu bio Gilberto Silva, glavom skrenuo loptu do Cesca Fabregasa koji se odlično snalazi i zakucava loptu u mrežu za 2:0.

Odmah početkom nastavka dva problema za Arsenal. Prvi je da je ušao Kranjčar, s novom, kratko ošišanom frizurom, a druga da je Philippe Senderos zbog povlačenja Johna Utake zaradio izravni crveni karton. Situacija se na travnjaku naglo promijenila u korist gostiju, koji stvaraju nekoliko opasnih situacija pred domaćim vratima, no u 59. minuti čine i početničku pogrešku. Dopustili su Arsenalu brzo izvođenje slobodnog udarca nakon čega Tomas Rosicky iz teške situacije trese mrežu za 3:0.

Odmah u sljedećem napadu Portsmouth je ipak stigao do utješnog pogotka. Utaka je prošao desnom stranom i lijepo ubacio za Nwankwa Kanua koji gotovo nehotice postiže jedan od smješnijih pogodaka karijere. Uslijedilo je razdoblje potpuno otvorene igre s obje strane, nevjerojatnu priliku promašuje Abou Diaby, a s druge strane odličan udarac Johnsona još bolje brani Almunia.

U 79. minuti u igru je napokon ušao i Eduardo da Silva, zamijenivši Adebayora i preuzevši njegovo mjesto u napadu, ali bilo je premalo vremena za bilo kakav zapažen učinak. Arsenal je i nakon četiri odigrane utakmice neporažen, dok se Portsmouth nakon drugog uzastopnog poraza našao u donjoj polovici prvenstvene ljestvice.

Treći naš reprezentativac "na privremenom radu" u Premiershipu Vedran Ćorluka ponovno je bio u početnoj ekipi Manchester Cityja koja je nakon lošeg izdanja poražena na gostovanju kod Blackburna. Jedini pogodak na utakmici kojom je dominirala domaća momčad postignut je već u sedmoj minuti. Kasper Schmeichel je obranio udarac Roquea Santa Cruza, ali nije mogao spriječiti Bennija McCarthyja koji se našao na pravom mjestu da odbijenu loptu pospremi u mrežu.

Obje momčadi susret su završile s deset igrača na travnjaku nakon dva isključenja u drugom poluvremenu. Prvo je Tugay u razmaku od samo nekoliko minuta zaradio dva žuta kartona, a potom je zbog istog razloga isključen i kapetan Cityja Richard Dunne. Nakon sjajnog početka sezone i tri pobjede u početna tri kola, Manchester City polako posustaje za vodećima.

U posljednjoj utakmici petoga kola Aston Villa je iznenadila danas neefikasnu momčad Chelseaja i na svom Villa Parku slavila s 2:0. Svoju prvu utakmicu u dresu Aston Ville Zat Knight pamtit će po pogotku kojeg je postigao Chelseaju na samom početku drugog poluvremena. Nakon kornera Garetha Barryja glavom je uz malu pomoć "odbijanca" od Ashleya Colea poslao loptu iza leđa Petra Čecha. Interesantan je podatak da se samo tjedan dana ranije Knight već upisao u listu strijelaca na istom stadionu, no tada je još bio u dresu Fulhama, a loptu je smjestio u vlastitu mrežu.

Velika ofenziva Chelseaja u nastavku drugog poluvremena ipak nije urodila plodom, brojne prigode ostale su neiskorištene, a na samom kraju utakmice Villa je iskoristila otvorenu igru gostiju i nakon kontranapada potvrdila pobjedu golom Gabriela Agbonlahora. Loše vijesti za Chelsea postale su još gore budući da se krajem utakmice ozlijedio i Didier Drogba te napustio travnjak. Konkretni podaci o prirodi i ozbiljnosti ozljede bit će poznati kasnije. U sljedeća dva tjedna, budući da slijedi pauza zbog kvalifikacijskih utakmica za Euro 2008, lijep pogled s vrha ljestvice imat će Liverpool.

Premiership, 5. kolo, 02.09.2007:
Arsenal - Portsmouth 3:1, Blackburn - Manchester City 1:0, Aston Villa - Chelsea 2:0.