1. Hrvatska nogometna liga, 7. kolo, 02.09.2007., Koprivnica, gradski stadion, gledatelja: 4000
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), Borovec (Višnjevac) i Conjar (Osijek)
Mirko Oremuš 78'
Hajduk

Slaven B. - Hajduk: Zakržljali europski aduti

Bernard Jurišić • nedjelja, 02.09.2007.

Neambiciozni Slaven Belupo i bezidejni Hajduk odigrali su jako loš derbi 7. kola T-com 1. HNL. U 90 minuta utakmice u Koprivnici pala su četiri pogotka, po dva u svakoj mreži, ali ono što smo vidjeli na travnjaku eksplicitno je objašnjenje zbog čega su oba protivnika već u kolovozu ostala bez Europe...

Sergije Krešić

Loših i negledljivih 90 minuta hrvatskoj su javnosti putem TV ekrana priuštili hrvatski "aduti" iz Kupa Uefe. Domaći Slaven iskoristio je dvije zbunjenosti porozne Hajdukove obrane, a gosti iz Splita ni u šestom gostovanju ove sezone nisu uspjeli doći do pobjede.

Za Hajduk je počelo dobro, poklonom Kristića koji loše reagira na 20-ak metara, a lopta dolazi do usamljenog Ante Rukavine. Hajdukov napadač poklon iskorištava i lako smješta loptu u domaću mrežu za 0:1 u 5. minuti.

Blanka i vatrogasci

Prije početka susreta, igrači obje momčadi transparentom su čestitali Blanki Vlašić naslov svjetske prvakinje u skoku u vis. Tijekom susreta grupa navijača Hajduka transparentom je odala počast tragično preminulim vatrogasnim herojima na otoku Kornatu.

No, ono što je poklonio, Kristić je samo tri minute kasnije i ispravio. Nakon brzo izvedenog kornera lopta je ubačena pred Hajdukov peterac, tamo je dočekuje Kristić i pored Hajdukovih obrambenih promatrača smješta u loptu za 1:1.

Svoju najgoru utakmicu ove sezone Živković je začinio u 10. minuti gubljenjem lopte na 25 metara, Bošnjak kreće na Sablića, ali umjesto driblinga dodaje loptu Vručini koji je u zaleđu.

Slijedio je nevjerojatni polusatni odmor svih aktera na travnjaku, pa se nemojte čuditi što će svi izvještaji s utakmice nakon 10. minute preskočiti na 40. Tada je Bojan Vručina iz slobodnog udarca s lijevog boka s 25 metara pucao pored dvočlanog Hajdukovog živog zida i loše postavljenog vratara Tomića doveo svoju momčad u prednost od 2:1.

Prvu i jedinu, dakle pročitajte još jednom - prvu i jedinu akciju koja je rezultirala mogućim udarcem prema Iveši Hajduk je stvorio u 45. minuti. Andrić je oteo jednu loptu u svojoj polovici i predao je Cernatu, ovaj šalje dugu loptu prema Rukavini, no Kristić je ovog puta spreman i odbija ispred Hajdukova napadača.

Ni u drugom dijelu ništa kvalitetnoga nismo vidjeli na Gradskom stadionu u Koprivnici. Opet je 17 minuta trebalo za prvi udarac prema vratima, Andrićev kojeg je Iveša ukrotio.

U 74. minuti konačno jedan ubačaj s boka, Hrgović pronalazi glavu Bartolovića koji smješta loptu u mrežu, ali tek nakon zaleđa. Spas od poraza Splićanima donosi junior Mirko Oremuš i to samo minutu nakon što je debitirao u 1. HNL.

Hajdukov mladić sam se izborio za jednu loptu na 30 metara, ušao prema Iveši i pomalo sretno između njega i bliže vratnice uspio poslati loptu u mrežu za 2:2. Debi iz snova za 18-godišnjeg Oremuša.

No, ni finiš nije donio igru "na sve ili ništa", bilo na kojoj strani. U 82. minuti je Rukavina dobio loptu koju je iz prve uputio prema golu, umjesto da je primiri i izbije sam pred vratarom, a na isti način mu je u sljedećem napadu uzvratio Posavec na drugoj strani.

Još je u 90. minuti Hrgović fino prošao po lijevoj strani i odapeo u suprotni kut, a lopta je fijuknula pored lijeve vratnice domaćeg vratara.

Tako su oba protivnika ostala bez punog plijena, kojeg s obzirom na danas pokazano nisu ni zaslužili. Hajduk iz gostovanja u gostovanje tone sve dublje, pa je nakon samo sedam kola zakopan na ogromnih osam bodova iza glavnog konkurenta Dinama.