Povratak u realnost

Marin Vuković • subota, 15.09.2007.

Iako je možda uvod u sezonu davao dojam da će ove godine biti nešto drukčije, već nakon šest kola Premiershipa vodeće četiri pozicije ponovno drži "velika četvorka". Manchester United je stigao do prve ovosezonske pobjede na gostovanju, na uvijek neugodnom Goodison Parku uz dosta su muke svladali Everton. Portsmouth je na svom Fratton Parku neutralizirao Liverpool i prekinuo niz od dva uzastopna poraza, a gradski derbi na White Hart Laneu pripao je Arsenalu, za kojega nije nastupio Eduardo da Silva. Blackburn je i dalje neporažen, na Stamford Bridgeu izborili su bod protiv Chelseaja...

Šest je kola bilo potrebno da se četiri najjača kluba Premiershipa smjeste u sam vrh ljestvice. Taj poredak donekle mogu poremetiti preostale dvije utakmice šestoga kola koje se igraju u nedjelju i ponedjeljak.

Sretno i spretno Manchester United je odnio sva tri boda s Goodison Parka, s istog stadiona na kojem je prošle sezone fenomenalnim preokretom praktički potvrdio naslov prvaka Engleske. Kao i u početnih pet kola, ponovno se aktualni prvak mučio više od 80 minuta kako bi pronašao put do protivničke mreže. U momčad se nakon suspenzije vratio motor momčadi Cristiano Ronaldo dok je Wayne Rooney, iako čudesno oporavljen od loma stopala, ostao sjediti na klupi.

U dosta čvrstoj i neatraktivnoj utakmici trenutak odluke pao je u 83. minuti nakon kornera kojeg je izveo Nani. Sjajno se za poziciju izborio Nemanja Vidić i glavom postigao odlučujući pogodak. Najbolju priliku Everton je propustio početkom drugog poluvremena kada je Paul Scholes s gol linije očistio pokušaj Andrewa Johnsona.

Liverpool je u goste Portsmouthu stigao kao vodeća momčad Premiershipa, ali se Rafael Benitez odlučio kockati i na klupi od početka ostaviti Fernanda Torresa, Stevena Gerrarda i Ryana Babela kako bi im dao nešto odmora prije početka Lige prvaka sljedećeg tjedna. Kocka se nije isplatila, Portsmouth je Redsima pružio više nego dostojan otpor i zadržao "nulu", a na kraju mogao odnijeti i sva tri boda. Najveću prigodu na utakmici imali su upravo domaći nogometaši, i to u 32. minuti kada je Jose Reina obranio jedanaesterac Nwankwa Kanua, koji je prethodno i izborio kazneni udarac.

Harry Redknapp našem je reprezentativcu Niki Kranjčaru dao priliku od 67. minute, ali Niko ovaj put nije bio koban za Redse. Podsjetimo, prošle je sezone upravo Liverpoolu postigao jedan od svoja dva pogotka u Premiershipu, za pobjedu Pompeya od 2:1.

Slika 1 od 2.

Iako je prema svim najavama trebao biti u konkurenciji za londonski derbi protiv Tottenhama, Eduardo da Silva nije se pojavio niti na klupi Arsenala. Tako jedan od najboljih napadača i strijelaca u kvalifikacijama za Euro 2008 i dalje ne pronalazi svoje mjesto u početnoj postavi topnika, usprkos brojnim pohvalama Arsenea Wengera.

Usprkos izostanku hrvatskog reprezentativca Arsenal je upisao nova tri boda i nadoknadio rezultatski zaostatak nakon prvog poluvremena. U 15. minuti utakmice vodstvo je Spursima donio Gareth Bale iz precizno izvedenog slobodnog udarca. Emmanuel Adebayor mogao je već u prvom poluvremenu vratiti Arsenal u igru, no sve je promašaje ispravio sjajnim drugim poluvremenom.

Preokret je započeo u 65. minuti kada Adebayor slobodan udarac Cesca Fabregasa glavom skreće u Robinsonovu mrežu, a zatim asistent postaje i strijelcem deset minuta prije kraja lijepim udarcem s dvadesetak metara. Još ljepšim pogotkom u samoj završnici, svojim drugim na utakmici, Adebayor pogađa za potvrdu tri boda i novi poraz Spursa od gradskih rivala.

Nastavi li ovakvim tempom, West Hamu predstoji sjajna sezona. Visokom pobjedom nad Middlesbroughom od 3:0 nastavili su sjajan niz koji im je iz posljednja četiri kola donio čak deset bodova. Nakon prvog dijela u kojem su mreže mirovale, već početkom nastavka prednost domaćima donio je Lee Bowyer. Samo pet minuta kasnije nesretni autogol postigao je Luke Young, a sudbinu indisponiranog Middlesbrougha zapečatio je u 62. minuti Dean Ashton.

Nakon tri uzastopna poraza malo veselja i za Roya Keanea i njegov Sunderland. Na Stadionu svjetla svladali su Reading i pobjegli iz opasne zone. Vodeći pogodak za domaće postigao je Kenwyne Jones u 29. minuti, a na 2:0 početkom nastavka povisio je Ross Wallace. Gosti su ublažili poraz pogokom Davea Kitsona u sudačkoj nadoknadi.

Ako se nekome trese trenerska stolica, onda je to trener Boltona Sammy Lee. Njegova momčad u šest je početnih kola doživjela i peti poraz, a do bodova nisu uspjeli stići niti danas protiv jednako neuvjerljivog Birminghama. Pobjedu domaćinu donio je pogodak Oliviera Kapa iz 37. minute.

Wiganov dan započeo je vrlo loše. Prvo se u desetoj minuti utakmice protiv Fulhama ozlijedio Emile Heskey, povratnik u englesku reprezentaciju i jedan od najboljih pojedinaca u protekle dvije utakmice, a zatim je već u sljedećoj minuti Clint Dempsey postigao vodeći pogodak za goste. Bod domaćoj momčadi ipak je spasio Jason Koumas iskoristivši jedanaesterac u 79. minuti, nakon što je Hameur Bouazza u kaznenom prostoru srušio Maria Melchiota.

U posljednjoj utakmici dana na Stamford Bridge je doputovala momčad Blackburna, uz Liverpool i Arsenal jedina neporažena u prethodnih pet utakmica. Iako su mnogi očekivali kako će taj niz biti prekinut u današnjoj utakmici, Roversi su izvukli 0:0 protiv Chelseaja kojemu je više nego ikad nedostajao Didier Drogba.

Andrij Ševčenko promašio je pregršt prilika i teško je vjerovati da će dobiti puno prilika za nastup nakon oporavka Drogbe. U samoj završnici utakmice umjesto lopte pogodio je glavu Christophera Sambe koji je potom ostao ležati te je s travnjaka morao biti iznesen na nosilima. Bod iz ove utakmice londonskoj je momčadi bio dovoljan tek za četvrto mjesto.

Premiership, 6. kolo, 15.09.2007:
Everton - Manchester United 0:1, Portsmouth - Liverpool 0:0, Tottenham - Arsenal 1:3, Wigan - Fulham 1:1, Sunderland - Reading 2:2, Birmingham - Bolton 1:0, West Ham - Middlesbrough 3:0, Chelsea - Birmingham 0:0.