1. Hrvatska nogometna liga, 9. kolo, 22.09.2007., Rijeka, Kantrida, gledatelja: 8.000
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Havaić (Koprivnica), Perak (Karlovac)
4:0 Hajduk
Hajduk

Rijeka - Hajduk: Riječka rapsodija

Bernard Jurišić • subota, 22.09.2007.

Rijeka je dominirala u svih 90 minuta Jadranskog derbija, nadigravši, pobijedivši i ponizivši Hajduka. Ne samo zbog četiri pogotka u mreži, već i zbog činjenice da je mogla ukrcati još toliko, riječka je momčad u pravoj nogometnoj rapsodiji konačno razgolitila sav jad Hajdukove momčadi, koja se više ne može skrivati iza rečenice kako "još nije poražena"...

Mario Prišć
72'
29
Dario Jertec
77'

Sergije Krešić

Rijeka je od prve minute jurnula na pobjedu, svjesna činjenice da ovog puta nema razloga za strah od na gostovanjima neuvjerljivog Hajduka. Dok se iz minute u minutu punila tribina s gostujućim navijačima, tako je rastao pritisak domaćina, a lopta sve češće skakutala oko Hajdukove mreže.

Slika 1 od 2.

Nakon neuspješnih pokušaja Škore i Ivanova, Cernat u 16. minuti upućuje prvi Hajdukov udarac na vrata. U protunapadu Đalović "valja" Živkovića i ubacuje za Škoru, koji se okreće u sredini i puca prema nemoćnom Tomiću, no Buljat i Peraić zajedničkim snagama spašavaju u posljednji trenutak.

Pogodak Rijeke visio je u zraku, igralo se isključivo na polovoci Hajduka i vodstvo je stiglo u 24. minuti. Đalović je sjajnim potezom petom izbacio trojicu Hajdukovih igrača iz igre, Pamiću je preostalo tek ubaciti loptu na glavu usamljenog Škore u sredini, koji lako pogađa za 1:0.

Tek je primljeni pogodak malo prenuo goste, koji su na pet minuta preuzeli gospodarenje terenom. Bartolović i Kalinić nisu dovoljno precizni, a najbolju prigodu isti tandem stvara u 28. minuti. "Križanje" je dovelo Kalinića samog pred Žilićem, no srbijanski vratar spašava svoju momčad. Bila je to najbolja prigoda za Hajduk na utakmici.

Slika 2 od 3.

Riječani su prigodu za drugi pogodak imali u 38. minuti iz slobodnog udarca s 18 metara, iz idealne pozicije. No, jedini trenutak smušenosti domaćih igrača iskoristio je Hrgović i oteo im loptu prije negoli su stigli pucati.

U drugom dijelu, Rijeka je potpuno samljela Hajdukovce. Već u 51. minuti Sharbini odapinje s 20 metara, vratar Tomić slabo reagira i lopta mu kroz ruke odlazi u mrežu za 2:0.

Pet minuta kasnije, Hajdukov vratar djelomično se iskupljuje, obranivši Škorin udarac u situaciji "jedan na jedan", nakon još jedne sjajne lopte Sharbinija. Slijedi nova krasna akcija, Đalović je sam u sredini, no loše glavom zahvaća loptu i puca preko grede. Crnogorac u 59. minuti pokušava i "škaricama", no opet slabo puca.

Slika 3 od 4.

Jedan od tek dvojice koji zaslužuju prolaznu ocjenu u Hajdukovoj momčadi, kapetan Hrgović, munjevito prolazi po lijevom boku u 61. minuti, no prekasno šalje loptu prema napadačima u sredinu. Drugi je Rubil, koji je pretrčao kilometre za sebe i za druge, u 67. minuti dobro puca lijevom nogom u suprotni kut, Žilić je spreman.

U 73. minuti Buljat neoprezno ruši Đalovića u svom kaznenom prostoru i svoju momčad kažnjava jedanaestercem. Đalović je molio za prigodu da puca, no Bugarin Georgi Ivanov namjestio je loptu na bijelu točku i lako prevario Tomića za 3:0.

Rijeka se nakon toga poigravala s Hajdukovim profesionalcima, koji su na terenu djelovali kao muhe bez glave. Točku na i stavio je Radomir Đalović u trećoj minuti sudačke nadoknade pogotkom za 4:0, nakon prekrasne kombinacije Sharbinija i Ivanova kroz sredinu.

Slika 4 od 5.

Na Kantridi je moglo početi veliko slavlje koje je praktično trajalo svih 90 minuta. Od prve do zadnje sekunde bilo je jasno koja je momčad bolja, agresivnija i konkretnija. Bila je to riječka napadačka rapsodija!