United bez milosti

Marin Vuković • nedjelja, 23.09.2007.

Manchester United nije imao razumijevanja za krizu u redovima svog ljutog rivala. U dosta nervoznoj utakmici branitelj naslova svladao je Chelsea u prvom nastupu londonske momčadi nakon odlaska Josea Mourinha. U sjeni velikog derbija na Old Traffordu Newcastle je na St. James Parku svladao West Ham i izbio u vrh prvenstvene ljestvice, dok je hrvatski reprezentativac Niko Kranjčar odigrao veći dio utakmice u Blackburnu koju je Portsmouth dobio minimalnim rezultatom...

Josea Mourinha više nema, na sceni je Avram Grant kojega prvog radnog dana nije mogao dočekati gori protivnik. Dok su navijači Chelseaja transparentom "Jose Mourinho the best" jasno dali do znanja koga žele na klupi svoga kluba, Manchester United bio je odlučan da iz ove utakmice izvuče sva tri boda i iskoristi krizno razdoblje jednog od svojih najvećih rivala. U tome su na kraju i uspjeli u susretu o kojem će zbog pojedinih sudačkih odluka tijekom idućeg tjedna biti još dosta govora.

Od samog početka domaćin je krenuo žestoko i već u prve dvije minute stvorio dvije vrlo izgledne prilike. I nastavak prvog dijela donio je praktički jednosmjernu utakmicu, ali uz vrlo malo konkretnih prigoda za pogodak. Vjerojatno ključan trenutak utakmice dogodio se u 32. minuti kada je John Obi Mikel žestoko s dvije noge startao na Patricea Evru i na opće iznenađenje Chelseajevih igrača dobio izravan crveni karton.

Brojčanu prednost United je iskoristio u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je na ubačaj Ryana Giggsa natrčao Carlos Tevez i glavom ispred Petra Čecha skrenuo loptu u mrežu. To je Argentinčev prvijenac u crvenom dresu, a za domaćina je stigao u najbolje moguće vrijeme.

Slika 1 od 2.

Niti drugo poluvrijeme nije ponudilo drukčiju sliku, brojčano nadmoćni United lako se nosio sa stidljivim napadačkim pokušajima Chelseaja, ali i dalje nije uspijevao probiti bedem londonske obrane. Konačna potvrda pobjede stigla je tek u 89. minuti i to nakon nove kontroverzne odluke glavnog suca Mikea Deana. Nasjeo je na glumu Louisa Sahe i dosudio kazneni udarac zbog nepostojećeg prekršaja Tala Ben Haima. Francuski je "glumac" bio i izvođač najstrože kazne i donio konačnih 2:0 za Manchester United.

Portsmouth je minimalnom pobjedom od 1:0 odnio sva tri boda s gostovanja iz Blackburna, a naš Niko Kranjčar odradio je 86 minuta u dresu Pompeya. Jedini pogodak za goste postigao je Nwankwo Kanu u 25. minuti utakmice i svojoj momčadi donio prvu ovosezonsku pobjedu na gostovanju. Nigerijac je izbio pred vratara Blackburna Brada Friedela, zaobišao ga i poslao loptu u mrežu.

Dva pogotka Marka Viduke u prvom poluvremenu pomogla su Newcastleu na putu do uvjerljive pobjede nad West Hamom i priključka s vrhom ljestvice. Za razliku od proteklih sezona, čini se da su Svrake napokon pronašle pobjedničku formulu, u šest dosadašnjih utakmica poraženi su samo jednom.

Viduka je načeo mrežu gostiju već u drugoj minuti nakon ubačaja Charlesa N'Zogbije, a pola sata kasnije Dean Ashton je izjednačio za goste. Četiri minute prije odmora Viduka vraća prednost Newcastleu, a 15 minuta prije kraja utakmice N'Zogbia donosi potvrdu tri boda. Pobjeda domaćih ipak je donekle pokvarena novom ozljedom Michaela Owena, koji je igru morao napustiti u 51. minuti susreta zbog problema s preponama.

Aston Villa je u Birminghamu stigla do treće ovosezonske pobjede, svladali su Everton s 2:0. Prvi pogodak sezone u 14. minuti postigao je John Carew, a u 62. minuti konačan rezultat postavio je Gabriel Agbonlahor.

Malo je tko očekivao da će nakon šest odigranih utakmica Bolton i Tottenham biti u samoj zoni ispadanja, no prema prikazanim igrama čini se da je to njihova surova stvarnost. U izravnom dvoboju podijelili su bodove odigravši 1:1, pa će i nakon ovoga kola gledati u leđa gotovo cijelom Premiershipu. Robbie Keane je donio vodstvo gostima u 34. minuti, a pet minuta kasnije utakmicu je u egal vratio Ivan Campo.

Premiership, 7. kolo, 23.09.2007:
Newcastle - West Ham 3:1, Aston Villa - Everton 2:0, Bolton - Tottenham 1:1, Blackburn - Portsmouth 0:1, Manchester United - Chelsea 2:0.