1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 29.09.2007., Zagreb, Maksimir, gledatelja: 8.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Tomislav Petrović (Valpovo), Tomislav Šetka (Đakovo)
1:0 Rijeka
Rijeka

Dinamo - Rijeka: Pobjeda za Ivankovića

Tomislav Pacak • subota, 29.09.2007.

U derbiju 10. kola Prve HNL, Dinamo je slavio protiv Rijeke s minimalnih, ali zasluženih 1:0. Modri su dugo lomili otpor prilično defanzivne Rijeke, no odlučnost im se na kraju ipak isplatila. Strijelac Vukojević pogodak je proslavio vrlo emocionalno s trenerom Ivankovićem, bilo je jasno komu igrači posvećuju ovaj trijumf...

Ivica Vrdoljak
87'
Mate Brajković
75'
Zlatko Dalić

Na Maksimiru se moglo očekivati i više od nekih 8-9 tisuća gledatelja, Dinamo i Rijeka to su zaslužili dosadašnjim igrama. Istina, sama utakmica nije bila briljantna, previše prekršaja prilično je rastrgalo dvoboj, a na kraju se Dinamo ipak pokazao boljom i kvalitetnijom momčadi. Modri su ubacili u višu brzinu u drugom poluvremenu i na kraju zasluženo došli do pobjede od 1:0 zahvaljujući pogotku Vukojevića.

Rijeka je u prvom dijelu pokazala da ovosezonski rezultati nisu slučajnost, vrlo čvrstom i agresivnom igrom Bijeli su usporili Modre i prilično dobro zatvorili puteve prema Žiliću. Dinamova vezna linija nije uspjela gospodariti terenom kao što je to uobičajeno u HNL-u, no ni Rijeka nije uspijevala napraviti puno toga opasnog u napadu. U takvoj tvrdoj igri najgore su prošli gledatelji, kojima je prvi dio ponudio puno manje nego se moglo očekivati u susretu prve i druge momčadi prvenstva.

Slika 1 od 1.

Dinamo je ove sezone sve HNL protivnike kod kuće slomio u prvih 15 minuta, s izuzetkom Cibalije koja je po rijetkom viđenom pljusku izdržala cijelo poluvrijeme. Protiv Rijeke, međutim, nije išlo tako lako. Do prve prilike Dinamo je stigao tek u 21. minuti kada je Mandžukić ukrao loptu neopreznom Budicinu, ušao u šesnaesterac i s 5-6 metara iskosa umjesto mreže pogodio gredu.

Rijeka je pokušavala nešto više učiniti iz kontri, no stoperi Dinama dobro su parirali rastrčanima Đaloviću i Škori, a dobro je zaustavljen bio glavni playmaker gostiju, Anas Sharbini. Niti jedna momčad nije se nametnula po bokovima, Čale, Etto, Marčić i Pamić igrali su vrlo dobro u obrani, ali manje kvalitetno u napadu.

Slika 3 od 3.

Iduću ozbiljniju priliku na utakmici vidjeli smo tek u 38. minuti - Modrić je odigrao za Balabana koji relativno neometan sa 16 metara puca nisko, pored desne vratnice.

U 45. minuti Dinamo je dobio lijepu priliku iz slobodnog udarca s 18 metara po sredini gola. Pucao je pomalo neočekivano Modrić, ali izvedba je bila slaba - pogodio je "živi zid". U posljednjoj minuti prvog dijela priliku je imao i Sammir, odlučio se za udarac s 20 metara i opalio preko gola, premda se činilo da bi pametniji izbor bilo dodavanje prema Modriću ili Balabanu. Tako je završilo prvih 45 minuta, teško gledljivih s obzirom na nevjerojatna 32 prekršaja.

Slika 2 od 2.

Bolje je, izgleda, odmor iskoristio Branko Ivanković, Dinamo je zaigrao bolje i odlučnije u drugom poluvremenu, potisnuo je Rijeku na njenu polovicu i u potpunosti gostima presjekao puteve prema Kochu.

U 52. minuti Žilić je dva puta spasio suigrače, prvo je skinuo udarac Ettoa, potom i Sammira, a nakon kornera preko gola tuče Drpić. Ivanković je potom bio prisiljen na zamjenu, ozlijeđenog Balabana zamijenio je Josip Tadić. Mijenjao je i Dalić, ušli su Jakirović, Štrok i Brajković, no nisu uspjeli previše promijeniti odnos snaga na travnjaku.

Slika 4 od 4.

Jedan od rijetkih Rijekinih pokušaja koje valja izdvojiti je Sharbinijev udarac sa 16 metara iz voleja, otišlo je iznad Kochove grede.

U 66. minuti Tadićev udarac je dobro blokiran, a nakon što je loptu prema golu skrenuo Mandžukić, odlično reagira Žilić. U 71. minuti sjajno se pored čuvara okrenuo Tadić, no mladog Đakovčanina gol nikako ne ide - u gotovo stopostotnoj situaciji gađa vanjski dio mreže.

Dinamu su se pritisak i bolja igra ipak isplatili u 76. minuti. Korner je izveo Modrić, lopta je stigla do druge vratnice gdje se najbolje snalazi Ognjen Vukojević i zabija za 1:0. Vukojević je odmah poslije pogotka pohitao u zagrljaj treneru Ivankoviću, očito su događaji iz proteklog tjedna samo ojačali vezu trenera i Dinamovih igrača.

Slika 5 od 6.

Do kraja su Modri lako zadržali stečenu prednost, Rijeka nije imala snage ozbiljnje ugroziti Dinamov gol. Modri su tako pokazali da su i dalje najbolja momčad u HNL-u, brzo su prebrodili poraz od Varteksa i napunili se samopouzdanjem uoči gostovanja u Amsterdamu. Rijeci, pak, preostaje još dosta raditi da bi stigla na Dinamovu razinu, no Dalić ipak može biti zadovoljan što je u kratkom roku uspio napraviti momčad koja je legitimni kandidat za drugo mjesto...