1. Hrvatska nogometna liga, 11. kolo, 06.10.2007., Rijeka, Kantrida, gledatelja: 2.500
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Petar Gabrilo (Split), Marin Ivanković (Split)
2:0 Zadar
Zadar

Rijeka - Zadar: Zadrani na sjeveru nemoćni

Zoran Zdelar • subota, 06.10.2007.

Zgodno su mnogi primjetili kako je zapravo pravi Jadranski derbi tek ova utakmica sa Zadrom, a ne ona s Hajdukom otprije dva tjedna. Na stranu derbi, Zadrani su na Kantridi prošli dvostruko bolje nego Splićani, što bi značilo da su poraženi s dva pogotka u svojoj mreži. Oko 2.500 gedatelja posebno je oduševio Manuel Pamić svojim odličnim golom u 43. minuti...

Dario Jertec
61'
Ante Mitrović
65'
2
Josip Bilaver
79'
28
Matija Štefančić
79'
Dalibor Zebić

Zadrani ni ovog puta nisu mogli protiv povijesti koja kaže kako od postanka Prve HNL nisu nikad slavili na Kantridi, ali su zato Riječanima dozvolili da upravo u dvoboju s njima ubilježe svoju najveću pobjedu u povijesti od 7:0. Taj rezultat nije se ponovio, ali nova tri boda Rijeka je ipak osvojila. Ostaje Kantrida i dalje neosvojiva tvrđava za sve klubove ove sezone obzirom da Bijeli na domaćem terenu zasad i dalje imaju stopostotni učinak.

Slika 2 od 3.

Očekivalo se više od klubova koji imaju jednak broj bodova, ali gosti su i sami priznali kako bi im uspjeh bio i izjednačen rezultat do kojeg prikazanom igrom nisu mogli stići. Dominirali su Riječani od samog početka utakmice koji je obilježen minutom šutnje u znak sjećanja na preminulog Marija Brnjca, bivšeg nogometaša Bijelih. Prva izglednija prilika pripala je ipak gostima kada je u 16. minuti Terkeš na rubu kaznenog prostora uposlio Tomasova koji ne puca dovoljno precizno i lopta je otišla pored Žilićeve vratnice.

Riječane je ta prilika trgnula i krenuli su s pritiscima na vratima Zadra, koji je na Kvarner doputovao bez iznimno bitnog Župana jer se na posljednjem treningu prije polaska ozlijedio. Nije predugo "mokra" Kantrida morala čekati na loptu u mreži. Igrala se 17. minuta kada je Nino Bule sjajno s desnog boka centrirao Škori čiji udarac najprije Subašić brani, lopta ponovno dolazi do njega, a drugu priliku nije propustio iskoristiti i bez većih problema je zatresao mrežu.

Slika 1 od 2.

Nakon postignutog pogotka igra se ponovno malo primirila, nisu se igrači, kao što je Zlatko Dalić i najavio, sjurivali prema protivničkim vratima, već su oprezno gradili akcije ne bi li slučajno ostavili previše prostora iza sebe protivniku za brzi protunapad. Mogao je Škoro deset minuta nakon prvog postići i drugi pogodak, ali lopta je tada otišla ipak nekoliko centimetara pored vratnice. Brzi Manuel Pamić u svojoj maniri jurio je po desnom boku gore-dolje, a takvu jednu priliku je i iskoristio kako bi sve gledatelje na Kantridi koji su sjedili podigao na noge. U 43. minuti volejem je sjajno zapucao prema vratima Subašića i uspio je svladati zadarskog vratara na oduševljenje prisutnih gledatelja.

Nakon vodstva od dva pogotka Riječani su se ponovno povukli i dozvolili nešto više inicijative Zadranima koji to i koriste, ali Dragan Žilić nije se dao svladati. Drugo poluvrijeme donijelo je nešto ozbiljniju i suzdržaniju igru s obje strane. Nešto malo kasnije nakon sat vremena igre riječki vratar našao se u vrlo nezgodnoj situaciji kada mu je zaprijetio Baturina sa samo šest-sedam metara, ali mreža je ostala mirovati.

Slika 4 od 5.

Kako se bližio kraj utakmice Zadrani su počeli sve više napadati vrata Rijeke i zbog toga se Dalić odlučio izvaditi strijelca prvog pogotka i pojačati sredinu defanzivnim veznim Sergejom Jakirovićem. Donijelo je to domaćoj momčadi željeno i nisu više Zadrani u tolikoj mjeri uspijevali prijetiti te su Riječani rutinski utakmicu priveli kraju.

Domaćim gledateljima najvažnije je bilo što je njihova momčad ubilježila novu pobjedu, ali ovog puta nije Rijeka bila toliko nadmoćna niti su oduševljavali svojim potezima. Zadrani su vrlo dobro zaustavili Anasa Sharbinija koji je na terenu bio nevidljiv, jedan od najlošijih čak te ne čudi odluka Dalića kad ga je zamijenio Jertecom u 61. minuti.

Slika 3 od 4.

Stiže Rijeci u 12. kolu u goste zaprešićki Inter kojeg su već svladali u samom otvaranju prvenstva s 1:0, dok Zadrani odlaze na nogu Hajduku, a odmah zatim njima stiže Dinamo. Prilika je to za Rijeku da stvori bodovnu zalihu za (barem) osiguravanje drugog mjesta.

T-Com Prva HNL, 11.kolo: Rijeka - Zadar 2:0