Ćorluka i City pregaženi na Stamford Bridgeu

Marin Vuković • subota, 27.10.2007.

Ono što je trebalo biti derbijem kola pretvorilo se u pravu katastrofu Manchester Cityja, inače najugodnijeg iznenađenja dosadašnjeg tijeka prvenstva. Chelsea je na Stamford Bridgeu do nogu potukao momčad našeg Vedrana Ćorluke i do vrha im napunio mrežu, dok je Manchester United iskoristio slobodan dan Arsenala i uvjerljivom predstavom protiv Middlesbrougha preuzeo vrh ljestvice. Niko Kranjčar odigrao je odličnu utakmicu za Portsmouth...

Malo je tko mogao očekivati ovakav rasplet susreta između Chelseaja i Manchester Cityja. Dosad neuvjerljiva momčad Avrama Granta za koju još nitko sa sigurnošću, usprkos nizu pobjeda u posljednje vrijeme, nije mogao tvrditi da se izvukla iz krize, s čak šest pogodaka u mreži ispratila je sastav Svena Gorana Erikssona. Naš reprezentativac Vedran Ćorluka odigrao je ponovno cijelu utakmicu, no kako je bio dijelom obrane koja je primila čak šest pogodaka, teško može dobiti prolaznu ocjenu. S time se složio i sam Eriksson koji je poslije utakmice igru svoje obrane okarakterizirao kao "vrlo, vrlo lošu".

Raspad Cityja započeo je dvjema lijepim asistencijama u posljednje vrijeme često kritiziranog Franka Lamparda. Engleski je reprezentativac prvo u 16. minuti uposlio Michaela Essiena, a zatim fenomenalnom loptom i Didiera Drogbu koji u 31. minuti povisuje na 2:0. Bio je to rezultat kojim se otišlo na odmor, a u drugom dijelu došlo je do potpunog raspada sistema u Erikssonovoj momčadi.

Vezane vijesti

U 56. minuti ponovno je Drogba strijelac poslavši loptu kroz noge vratara Harta, koji je samo četiri minute kasnije i četvrti put morao vaditi loptu iz mreže, ovaj put nakon pogotka Joea Colea. Na 5:0 povisio je u 75. minuti Salomon Kalou, a lopta je i ovaj put prošla kroz noge Cityjeva vratara. Krajnjih 6:0 postavio je u posljednjoj minuti susreta već pomalo zaboravljeni Andrij Ševčenko koji je u igru ušao sredinom drugog dijela.

Branitelj naslova Manchester United iskoristio je potop svog gradskog rivala kako bi se odlijepio na opipljiviju bodovnu prednost, te pobjedom nad Middlesbroughom uz dvije utakmice više od Arsenala na barem 24 sata preuzeo čelo Premiershipa. Kriza s početka sezone već je zaboravljena, a nakon četiri pogotka u Kijevu sredinom tjedna, četiri je danas odsjelo i u mreži Middlesbrougha.

Vodstvo crvenim vragovima već u trećoj minuti utakmice donio je Nani pogotkom koji bez sumnje ulazi u konkurenciju za najljepši pogodak sezone. Portugalac je s 30-ak metara pogodio sam gornji lijevi kut Middlesbroughova gola. United je prednost uspio zadržati tek tri minute, a tada je na ubačaj Tuncaya najviše skočio Jeremie Aliadiere i gostima donio izjednačenje.

U 33. minuti United ponovno vodi i to zahvaljujući pogrešci Stewarta Downinga čije dodavanje na rubu kaznenog prostora presijeca Wayne Rooney i snažnim udarcem kažnjava Middlesbrough. Lijepa akcija i dodavanje Rooneya petom prethodilo je pogotku Carlosa Teveza u 55. minuti, a isti igrač donosi konačnih 4:1 pet minuta prije kraja susreta.

Birmingham i Wigan prije današnjeg susreta imali su dosta toga zajedničkog. Obje momčadi već dugo ne znaju za pobjedu, obje su u deset kola skupile tek osam bodova i postigle osam pogodaka, a tek jedan pogodak više u mreži Wigana odlučio je tko će se smjestiti na 14., a tko na 15. mjesto. Bodovi su iz ovakvog "derbija" nasušno potrebni, jer teško se vaditi na utakmicama protiv onih iz gornjeg dijela ljestvice.

Gosti su poveli u 23. minuti pogotkom Marcusa Benta, no samo tri minute kasnije Olivier Kapo donosi izjednačenje s bijele točke. Bent je ponovno na sceni u 59. minuti kada koristi neodlučnost domaće obrane i donosi Wiganu prednost od 2:1, ali je domaćin ponovno u igri osam minuta kasnije golom Liama Ridgewella. Tri boda Birminghamu svojim drugim pogotkom na utakmici donosi Kapo lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora desetak minuta prije kraja utakmice.

Reading je postigao sva tri pogotka u današnjem susretu protiv Newcastlea, no do pobjede je uspio doći tek šest minuta prije kraja pogotkom džokera s klupe Shanea Longa. Kako je to moguće? Tako što je 13 minuta prije kraja Michael Duberry skrenuo loptu u vlastitu mrežu i poklonio Newcastleu izjednačenje. Prethodno je Dave Kitson načeo listu strijelaca pogotkom u 53. minuti.

Još jedan derbi donjeg dijela ljestvice sučelio je Sunderland i Fulham, a momčad Roya Keanea usprkos igračkom deficitu uspjela je spasiti bod koji nikome ne odgovara. Fulham je poveo prekrasnim pogotkom Simona Daviesa iz slobodnog udarca s više od 30 metara, a nakon isključenja Grega Halforda domaći su ipak stigli do boda četiri minute prije kraja pogotkom Jonesa.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Portsmouth je na Fratton Parku dočekao West Ham, a cijelu utakmicu za domaćina odigrao je danas vrlo zapaženi Niko Kranjčar. Naš je reprezentativac bio jedan od najboljih pojedinaca na travnjaku i predstavljao je stalnu opasnost za obranu West Hama, no susret je ipak završen bez pogodaka. Posljednju prigodu da ugrabi tri boda Pompey je propustio u posljednjoj minuti utakmice kada je vratar gostiju Robert Green obranio jedanaesterac Benjaniju Mwaruwariju.

U nedjelju se igraju preostale četiri utakmice 11. kola, a najveću pozornost svakako privlači sraz jedine dvije neporažene momčadi Premiershipa. Na Anfieldu se sastaju Liverpool i Arsenal, a utakmica počinje u 17 sati.

Premiership, 11. kolo, 27.10.2007:
Manchester United - Middlesbrough 4:1, Chelsea - Manchester City 6:0, Birmingham - Wigan 3:2, Reading - Newcastle 2:1, Sunderland - Fulham 1:1, Porstmouth - West Ham 0:0.