1. Hrvatska nogometna liga, 14. kolo, 31.10.2007., Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 1500
Suci: Trampus (Osijek), Volf (Rijeka), Mergeduš (Nova Gradiška)
Željko Malčić 57', 76'
Cibalia

Hajduk - Cibalia: Spasili se poraza

Bernard Jurišić • srijeda, 31.10.2007.

Hajduk nije uspio produžiti niz od dvije prvenstvene pobjede. Iako su rano poveli protiv vinkovačke Cibalije, Splićani su došli u situaciju da moraju spašavati i jedan bod na samom kraju susreta. Navijači su uoči početka susreta odali počast preminulom velikanu hrvatskog nogometa Frani Matošiću, a utakmicu su Hajdukovi igrači odigrali sa crnim florom na rukavu...

Maris Verpakovskis
65'

Elvis Mešić
68'
20
Ivan Grgić
71'
3
Tomislav Čuljak
84'
Srećko Lušić

Utakmica je počela odavanjem počasti velikom Frani Matošiću, najvećem igraču Hajduka svih vremena, koji je preminuo u ponedjeljak u 89. godini života. Na sjevernoj tribini istaknut je transparent "Velike pamtit ćemo dane, slavne dane Matošića Frane".

Slika 1 od 2.

Kiša koja je u Splitu padala cijeli dan prestala je uoči utakmice, no na tribinama se ipak skupilo tek oko 1.500 gledatelja. Stigao je i autobus vinkovačkih navijača, koji su pljeskom pozdravljeni prilikom ulaska na tribinu. Put od Vinkovaca do Splita nije lagan, Torcidaši to dobro znaju i pljeskom su nagradili vjernost navijača svojih današnjih protivnika.

Desetak minuta pritiska domaćina urodilo je vodstvom u 8. minuti. Hrgović je probio lijevi bok i ušao duboko u kazneni prostor, vratio loptu u sredinu za Gorana Rubila, koji pronalazi put do mreže za vodstvo 1:0.

Slika 2 od 3.

Tri minute kasnije Rubil je asistent, lopta je došla do Rukavine u petercu, Hajdukov napadač se oslobađa pratnje, no prilikom udarca loše zahvaća loptu. U 16. minuti Bartolovići Cernat prekrasnom su kombinacijom izigrali gotovo cijelu obranu gostiju, Rumunj je izašao oči u oči s Burcsom, no vinkovački vratar mu ulazi u šut u ključnom trenutku.

Nakon toga se oslobodila i Cibalia, čiji igrači nisu loše izgledali, imali su brza rješenja bez komplikacija, no nedostajalo im je posljednje dodavanje kojim bi došli u čistu situaciju. Do sjajne prigode stigli su u 16. minuti kada Malčić proigrava Kerića koji izbjegava zaleđe i izlazi sam pred Tomića, no loptu umjesto u mrežu šalje nebu pod oblake.

Slika 3 od 4.

Hajduk do poluvremena praktično nije više zaprijetio Burcsi, osim u 35. minuti kad Gabrić s ruba kaznenog prostora prebacuje i istrčalog vratara i gredu.

Loš počeak drugog dijela domaćina Cibalia pretvara u izjednačenje. Dodik u 57. minuti ubacuje s desnog boka, lopta prolazi kroz srce Hajdukove obrane i pored zbunjenog vratara Tomića, što Željko Malčić ne propušta zakucati u mrežu na drugoj vratnici za 1:1.

Slika 4 od 5.

Hajdukovci i dalje nisu pokazivali sustavni napad, tek je Cernat u 65. minuti prošao kroz sredinu i pucao iz izgledne prilike, no Burcsa i vratnica spasili su goste novog minusa. U 72. minuti Cibalia je imala matnu situaciju za vodstvo. Medvid je s lijevog boka uposlio usamljenog Malčića na 18 metara, ovaj izlazi sam i može birati stranu gdje će pospremiti mrežu, no Tomić odlično reagira i spašava Hajdukovce.

No, samo na nekoliko minuta. Medvid i Malčić ponavljaju akciju iz 72. minute, ovog puta vinkovački lijevi bočni ubacuje pred samu gol-liniju gdje Malčić još jednom dočekuje i posprema idealan ubačaj u praznu mrežu za iznenadnih 1:2.

Slika 5 od 6.

Hajduk je tek tada dao sve u napad. Inozemni reprezentativni trojac Cernat – Bartolović - Verpakovskis razbijao se o vinkovački blok, no Latvijac koji je zamijenio izviždanog i nevidljivog Rukavinu ipak je uspio postići prvijenac u bijelom dresu i spasiti domaćine poraza.

Pelaić je u 83. minuti ubacio s desnog boka, lopta je nekog zakačila putem i došla do Verpakovskisa na prvoj vratnici, koji zabija loptu glavom pored vratnice u mrežu za 2:2.

Nastavio se pritisak pred vratima Burcse, no put do mreže za novi pogodak Hajduk nije pronašao. Bartolović je minutu prije kraja srušen u kaznenom prostoru, a u posljednjoj minuti sudačke nadoknade pucao je iz okreta s desetak metara malo pored lijeve vratnice.

Završilo je na kraju ipak najrealnijim rezultatom, a Cibalia svojom igrom svakako nije zaslužila poraz. Hajdukovci su još jednom pokazali da imaju dva različita lica, a u svakome od njih jasno je da "nema kruha" bez Nikole Kalinića.