Triler Excelsiora i Sparte, Pranjić ozlijeđen

Hrvoje Rafaelić • nedjelja, 04.11.2007.

Odličan susret gradskih rivala odigrali su Excelsior i Sparta. Unatoč što su tri puta vodili, Sparta je potpisala kapitulaciju i tako i dalje traži prvu pobjedu u novoj sezoni. PSV s novim trenerom na klupi nije izdržao na gostovanju kod Heerenveena. Tek drugu pobjedu ostvario je VVV Venlo i to na gostovanju kod Willema...

Aktualni nizozemski prvak poveo je preko Danka Lazovića u 29. minuti na gostovanju kod Heerenveena, ali su kraj utakmice ipak dočekali pognutih glava. Prva utakmica novog trenera Jana Woutersa, nakon odlaska Ronalda Koemana u Valenciju, ostati će upamćena po dobrom početku, ali i tužnom kraju njegove momčadi. Da je kojim slučajem PSV izdržao više od tri minute zadržati vodstvo, možda su se mogli i nadati boljem rezultatu.

Rano vodstvo gostiju, domaćin je već neutralizirao u 32. minuti preko Kristiana Baka. Naš reprezentativac Danijel Pranjić izveo je slobodni udarac te je u srcu šesnaesterca pronašao glavu Baka, kojem nije bilo teško poentirati. Samo nekoliko minuta poslije domaćin je mogao povesti, ali dobru akciju Afonsa Alvesa nije iskoristio Roy Beerens. Već u 36. minuti susreta teren je zbog ozljede morao napustiti Pranjić. Prema prvim prognozama radi se o ozljedi zadnje lože te se još ne zna hoće li se Pranjić odazvati hrvatskom stručnom stožeru na čelu s izbornikom Slavenom Bilićem uoči gostovanja kod Makedonije i Engleske.

U drugom poluvremenu prvu suvislu akciju izveo je Heerenveen pa je tako udarac Alvesa otišao pored vratnice gostujućeg golmana. Niti PSV nije ostao imun na postizanje gola, u 66. minuti Lazović i Koevermans ne iskorištavaju rupu u domaćoj obrani. Samo četiri minute poslije odlučena je utakmica. Nakon dobrog udarca Muntarija, lopta se nes(p)retno odbila od gostujućeg braniča i tako završila iza leđa Gomesa.

AZ Alkmaar se lako obračunao sa NEC-om. Sa laganih 4:0 na domaćem terenu uzdižu se na prvenstvenoj ljestvici te polako hvataju mjesta koja sljedeće godine vode u europske kupove. Golijadu je započeo Cziommer u 13. minuti da bi do poluvremena već bilo 3:0 zahvaljujući golovima Jaliensa u 19. minuti i Arija u 33. minuti. U nastavku susreta mreža se tresla još samo jednom, a posljednji gol na utakmici dao je De Zeeuw u 66. minuti.

Pravu thriller utakmicu odigrali su Excelsior i Sparta. Nakon što su "gosti" čak tri puta vodili u susretu s Excelsiorom, ipak su na kraju utakmice morali stisnuti ruke domaćinu i dobro se zapitati kako su izgubili već dobivenu utakmicu. Sparta je povela u 18. minuti preko Rosea, da bi u 34. minuti domaćin smanjio iz dvojbenog jedanaesterca preko Den Oudena. Prava spektakularna završnica vidjela se, kako pred kraj poluvremena, tako i na kraju susreta.

Prvo je u 40. minuti ponovno povela Sparta preko Robertsa, da bi samo tri minute kasnije izjednačio ponovno Den Ouden na asistenciju Luijckxa. Fantastično prvo poluvrijeme zamijenilo je i fenomenalno drugo. Kapetan gostiju Boukhari je po treći put doveo svoju momčad u vodstvo. Odličnu akciju Sjaaka Polaka završio je udarcem glavom te je poslao loptu iza nemoćnog Graaflanda. Nova prekretnica za domaćine dogodila se u 79. minuti nakon što je zbog drugog žutog kartona isključen gostujući branič Adeleye. Pritisak domaćina urodio je plodom u 88. minuti. Sebastian Pardo izveo je korner, a na pravom mjestu našao se Voskamp. Totalni preokret domaćina dogodio se u 90. minuti. U opasnoj zoni slobodan udarac izveo je Luijckx te je snažnim udarcem pogodio gornji desni kut Westerfeldovog gola i tako donio erupciju oduševljenja domaćim navijačima u gradskom derbiju.

Ajax je na domaćem terenu s 4:2 svladao Rodu. U pobjedi nad gostima sva četiri gola zabili su različiti igrači. Prvi gol zabio je u 22. minuti Huntelaar, da bi pred kraj poluvremena gosti izjednačili preko Lamaha.

Domaćin je ipak u drugo poluvrijeme krenuo sa prednošću koju mu je donio veznjak Suarez u 42. minuti. Samo dvije minute u drugom poluvremenu trebalo je Ajaxu da ponovno zabije. Strijelac gola bio je Luque. Goste je golom u igru vratio Hadouir, ali nakon promašenog jedanaesterca Huntelaara u 80. minuti, točku na i stavio je Rommedahl u 90. minuti.

Feyenoord je u četiri minute riješio problem zvan De Graafshaap. Prvo je De Guzman zabio za 1:0, a onda je Roy Makaay realizirao najstrožu kaznu za drugo mjesto Feyenoorda u Prvoj nizozemskoj ligi.

Eredivisie liga, 4. studeni 2007.: Willem II - VVV Venlo 1:2, Heerenveen - PSV 2:1, Excelsior - Sparta Rotterdam 4:3, AZ Alkmaar - NEC 4:0, Ajax - Roda JC 4:2, Feyenoord - De Graafschap 2:0, Heracles - Twente 0:3, Utrecht - NAC Breda 0:1, Groningen - Vitesse 0:0.