Derby uništen, Liverpool dobio u završnici

Marin Vuković • subota, 10.11.2007.

Sudjelovanje brojnih engleskih klubova u europskim kupovima sredinom ovoga tjedna uzrokovalo je promjene u rasporedu, pa je većina utakmica 13. kola prebačena u nedjelju, dok su danas na rasporedu tek tri susreta. U prvom, Sunderland i Newcastle su u dinamičnom Tyne-Wear derbiju na Stadionu svjetla podijelili bodove. West Ham je kao gost doslovno uništio Derby County i s novih pet pogodaka prikovao ga za dno ljestvice, a Fulham je samo desetak minuta dijelilo od boda na Anfieldu...

Sunderland je dočekao Newcastle u vrlo neugodnoj situaciji, šest uzastopnih kola bez okusa pobjede i sa samo tri boda više od posljednjeplasiranog Derby Countyja. Prvih 45 minuta mreže su mirovale, iako je momčad Roya Keanea u nekoliko navrata mogla doći do vodstva. To im je napokon i uspjelo u 47. minuti, nakon udarca iz kuta Danny Higginbotham se našao na pravom mjestu i zatresao mrežu Newcastlea.

Prednost domaćih ipak je bila kratkoga vijeka. U 64. minuti gosti su iskoristili prostor koji im je u obrani ostavljao Sunderland, lijevom je stranom prošao James Milner, a njegov pokušaj ubačaja u šesnaesterac na iznenađenje mnogih završio je - u mreži Craiga Gordona. Izjednačujući pogodak vratio je život u igru Newcastlea, koji je do kraja utakmice mogao do cijeloga plijena, no najbliže pobjedničkom pogotku ipak su došli domaćini kada je Michael Chopra pogodio gredu.

Derby County je i sedmu uzastopnu utakmicu završio pognute glave, a post bez postignutog pogotka produžio na više od osam sati. Nakon samo trećine odigranih utakmica postaje jasno kako će ova momčad među najboljim engleskim klubovima "plesati samo jedno ljeto". U današnjem susretu s West Hamom poniženi su i pregaženi s pet pogodaka u mreži, a samo sreći i promašajima gostujućih nogometaša mogu zahvaliti što rezultatska katastrofa nije bila još veća.

Nakon dosadnog uvoda u utakmicu, prvo poluvrijeme West Ham rješava u svoju korist pogotkom Leeja Bowyera, uz proteste domaćih nogometaša kako je prethodno igrao rukom. Već početkom drugog dijela uslijedio je potpuni potop domaće momčadi. U 51. minuti Matthew Etherington podiže na 0:2, a četiri minute kasnije potpuno demoraliziranu domaću obranu do još većeg očaja dovodi autogol Eddieja Lewisa. Već u 59. minuti Bowyer podiže na 0:4, a potom Nolberto Solano iz slobodnog udarca stavlja pečat na veliku pobjedu West Hama.

Fulham još nikada nije slavio na Anfieldu, a za prvi put će morati pričekati ipak neku drugu sezonu. Iako su Liverpool svladali na svom stadionu u prošloj utakmici ove dvije momčadi, danas su na Anfield došli osvojiti bod i od tog cilja bili su udaljeni samo desetak minuta. Rafael Benitez, najveći majstor rotacija u Premiershipu, po prvi je put u godinu dana započeo utakmicu s istom momčadi s kojom je započeo prethodnu i na kraju ipak morao mijenjati ne bi li došao do pobjede.

U prilično jednosmjernoj utakmici u kojoj su se (neuspješni) napadi prema vratima Fulhama nizali jedan za drugim, promjena rezultata nije bilo sve dok u igru nije ušao netom oporavljeni Fernando Torres. Pokazao se pravim džokerom s klupe i u 81. minuti lijepom akcijom načeo mrežu gostiju. Četiri minute kasnije pobjednik je i definitivno odlučen, u šesnastercu gostiju Carlos Bocanegra je srušio Petera Croucha, a s bijele točke bio je precizan kapetan Redsa Steven Gerrard.

Premiership, 13. kolo, 10.11.2007:
Sunderland - Newcastle 1:1, Derby County - West Ham 0:5, Liverpool - Fulham 2:0.