1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 24.11.2007., Zagreb, Kranjčevićeva, gledatelja: 3.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Željko Perak (Karlovac), Vlado Crnolatac (Petrinja
1:0 Hajduk
Hajduk

Zagreb - Hajduk: Bljesak i puno straha

Ivor Krapac • subota, 24.11.2007.

Nogometaši Zagreba došli su do pete ovosezonske prvenstvene pobjede. Zagrebašima je jedan pogodak bio dovoljan za sva tri boda protiv Hajduka, koji je igrački zadovoljio tek u drugom poluvremenu, u situaciji kad više nisu imali mnogo toga za izgubiti. U toj fazi utakmice bili su s dva igrača manje, a unatoč toj činjenici, oprezni i preplašeni domaći nogometaši prilično su se namučili čak i brojčano nadmoćni...

Josip Mikulić
46'
22
Ivan Parlov
46'
9
Miroslav Pejić
74'
Goran Rubil
22'
Robert Jarni

Prvo poluvrijeme bilo je najsadržajnije od svih koje smo ove sezone imali priliku gledati u Kranjčevićevoj. Pogodak je, istina, bio samo jedan, no akcije i šanse redale su se jedna za drugom, a gosti su se, osim zbog rezultatskog zaostatka, našli "u rupi" i zbog dva opravdano dosuđena isključenja.

Slika 4 od 5.

Počelo je Grgićevom prilikom i udarcem kraj vrata u osmoj minuti, a nastavilo se još jednom šansom za domaće, Lovrekovim pokušajem slijeva tri minute kasnije, kojeg je Tomić obranio nogama. Najava vodstva Zagrebaša bio je Čuturin promašaj glavom u izglednoj poziciji nakon Grgićevog nabacivanja slijeva u 15. minuti, a već u sljedećoj akciji mreža se zatresla za domaćih 1:0.

Senijad Ibričić se nakon Lovrekovog dodavanja dobro snašao, "okrenuo" Sablića koji ga je čuvao i spretno osigurao Zagrebovo vodstvo. Bio je to prvi veliki šok za dotad potpuno blijedu gostujuću momčad, a drugi se dogodio samo koju minutu nakon pogotka, kad je Marin Ljubičić brutalnim startom "ušao" u Ibričića i od suca Svilokosa zaradio izravni crveni karton.

Slika 2 od 3.

Robert Jarni je na nenadani ostanak s igračem manje reagirao vađenjem "načetog" Ante Rukavine (zadnja loža) i pojačavanjem veznog reda uvođenjem Gorana Rubila, nakon čega su Hajdukovci ponešto živnuli, natjeravši brojčano nadmoćne domaćine da se brane. Najopipljiviji plod gostujućeg pritiska zbio se već u 24. minuti, kad je Hrgović nakon Bartolovićevog dodavanja na lijevoj strani kaznenog prostora silovito pucao u bliži kut, a Stojkić uz pomoć vratnice otklonio tu veliku prijetnju.

Splićani su u 26. minuti došli do nove izgledne prilike. Bartolović se izborio za loptu kraj nesigurnog Nadarevića i odmah probao svladati Stojkića, no domaći čuvar mreže ponovno je bio na mjestu i "skinuo" i tu prijetnju. Udarci Zagrebaša, koji su se u toj fazi susreta uglavnom orijentirali na kontre, "sijevali" su pokraj i iznad Tomićevog gola, a trenutak najvrjedniji spomena dogodio se već na isteku prvog dijela, u 45. minuti.

Slika 3 od 4.

Lovrek se na ulasku u gostujući kazneni prostor izborio za loptu kraj nes(p)retnog Tudora, Hajdukovom kapetanu nije preostalo ništa drugo nego da ga zaustavi prekršajem, a u nastavku akcije, nakon što je Svilokos pustio prednost, Grgić nije stigao do lopte prije istrčalog Tomića. No, nakon neiskorištene prednosti domaće momčadi, sudac je napravio jedino što je i mogao - kaznio je Tudora isključenjem zbog prekršaja u izglednoj situaciji za pogodak, dodijelivši pritom i slobodni udarac za Zagrebaše, iz kojeg je Lovrek ozbiljno testirao Hajdukovog vratara. Tomić je "ukrotio" taj pokušaj uz manje probleme.

U siromašnijih drugih 45 minuta Zagreb se, bez obzira na dva igrača više, orijentirao na čuvanje minimalne prednosti. Hajduk je držao loptu i diktirao igru, stvorivši dvije sjajne prilike za izjednačenje. "Rezervist" Drago Gabrić, koji je rano u drugom poluvremenu zamijenio Bartolovića, upamtit će bijeg "jedan-na-jedan" prema Stojkiću u 61. minuti, okončan obranom domaćeg čuvara mreže. Posljednja minuta donijela je i posljednju opasnost pred vratima domaće momčadi - Hrgović je na nozi imao loptu za izjednačenje, ali nije najspretnije reagirao u gužvi, domaći su zadržali minimalnu prednost.

Slika 1 od 2.

S ciljem da se prvenstveno obrani, Zagreb nije pokazao puno pred suparničkim golom u drugom poluvremenu. Vrijedi izdvojiti jedino Brkljačin udarac preko gola u 73. minuti nakon akcije Grgića i Čuture po lijevoj strani, no ispalo je da više od Ibričićevog pogotka nije ni trebalo. Cilj opravdava sredstvo, kaže se, iz tog kuta gledanja domaća momčad može biti zadovoljna obavljenim.