Cole spasio Chelsea, Arsenal povećao prednost

Marin Vuković • subota, 01.12.2007.

Slabašan učinak od tek deset golova iz šest utakmica neuobičajen je epilog subotnjeg dijela engleske Premier lige. Strijelci su zaboravili doći na posao, pa ćemo zapamtiti tek novi solidan nastup Nike Kranjčara za Portsmouth i teško izboren trobod Chelseaja u londonskom derbiju. Vedran Ćorluka i Manchester City ubilježili su neuspjeh odigravši neodlučeno s momčadi koja osam prethodnih kola nije osvojila niti jedan bod, a Eduardo da Silva je ponovno izostavljen iz momčadi Arsenala...

Zaista se teško prisjetiti kada su posljednji put mreže u čak pet od šest subotnjih utakmica Premiershipa ostale netaknute nakon prvih 45 minuta. Strijelci su spavali u prvom poluvremenu na Stamford Bridgeu, a neobičan trend nastavljen je i u poslijepodnevnim utakmicama, kada su prva poluvremena u Portsmouthu, Readingu, Blackburnu, Wiganu i Sunderlandu sva završena identičnim rezultatom - 0:0. Dlanovi promrzlih navijača ipak su zagrijani u drugim poluvremenima većine današnjih susreta.

U prvoj utakmici dana West Ham se na Stamford Bridgeu pokazao znatno tvrđim orahom, a domaćoj momčadi u prilog nisu išli ni izostanci Ballacka, Essiena, Carvalha, Maloude i Ferreire. U prvom dmo dijelu stoga gledali malo nogometa, a više borilačkih sportova. Najuzbudljiviji trenutak zbio se tako sredinom prvog dijela kada je John Terry braneći svog vratara uhvatio Luisa Boa Mortea za vrat, ali za to nije dobio niti žuti karton.

Puno konkretniju igru igrači Chelseaja su pokazali u drugih 45 minuta, no do same završnice semafor je i dalje pokazivao početnih 0:0. Post je prekinut u 76. minuti lijepim pogotkom Joea Colea koji je, zaobišavši vratara Roberta Greena poslao loptu pod gredu gostujućeg gola. Chelsea je ovom pobjedom izbio na drugo mjesto Premiershipa, gdje će i ostati najmanje do ponedjeljka navečer, kada svoju utakmicu 15. kola igra Manchester United.

Niko Kranjčar ponovno je bio u početnom sastavu Portsmoutha kojeg je Harry Redknapp suprotstavio solidnom Evertonu, momčadi koja je u protekla četiri kola od maksimalnih 12 osvojila čak deset bodova. Gosti međutim nisu pokazali ništa od igre kojom su odnijeli bod sa Stamford Bridgea i u proteklom kolu s čak sedam pogodaka napunili mrežu Sunderlanda. Portsmouth je dominirao od početka do kraja susreta, no usprkos brojnim udarcima mreža Tima Howarda ostala je do kraja netaknuta.

Naš je reprezentativac pružio solidnu partiju, iako je ovaj put i njemu, kao i cijeloj momčadi Pompeya nedostajalo koncentracije u završnici. Vidljivo je kako se Kranjčar nakon pogodaka koje je postigao Engleskoj, a potom i Birminghamu, sve češće odlučuje na udarce iz daljine, a jedan takav odličnom je obranom zaustavio Tim Howard, jedini čovjek koji je u momčadi Evertona danas zaradio plaću.

Samo koji dan nakon što je Vedran Ćorluka najavio pohod na naslov prvaka i sposobnost Manchester Cityja da pomrsi račune najvećima, dogodilo se gostovanje u Wiganu i bod koji nitko ne može smatrati uspjehom. Wigan, naime, od 15. rujna ove godine nije osvojio niti boda u Premiershipu, a posljednje se prvenstvene pobjede, one protiv Sunderlanda od sredine kolovoza, sjećaju valjda samo najveći navijači.

Za Manchester City priča je počela na najbolji način, već u prvoj minuti Geovanni je iskoristio kardinalnu pogrešku Titusa Bramblea i svladao domaćeg vratara. Sredinom prvog poluvremena Wigan ipak stiže do izjednačenja, Jason Koumas je ubacio za Paula Scharnera koji glavom postavlja konačnih 1:1. Spomenimo još kako su domaći utakmicu završili s deset igrača, Mario Melchiot je na tuširanje otišao dvije minute prije kraja utakmice zbog divljačkog starta na Stephenu Irelandu.

Osam utakmica bez pobjede i potpuni debakl protiv Evertona (7:1) iz prošloga kola stavio je pred Roya Keanea dodatni pritisak uoči susreta s Derby Countyjem koji već duže vrijeme čami na dnu prvenstvene ljestvice, već sada vrlo vjerojatno pomiren s činjenicom da će se iduće sezone vratiti u niži rang natjecanja. Štoviše, momčad Paula Jewella već sedam uzastopnih kola nije postigla niti pogodak. No, čak i takav Derby mogao je u Sunderlandu do boda da nije bilo džokera s klupe Anthonyja Stokesa, koji se u sudačkoj nadoknadi utakmice našao na pravom mjestu i odbijenu loptu pospremio u mrežu.

Blackburn i Newcastle odigrali su derbi sredine ljestvice, a uspješniji su bili domaćini zahvaljujući dvama pogocima Davida Bentleya. Iako su gosti šokirali Roverse na početku drugog dijela pogotkom Obafemija Martinsa, uslijedio je preokret golovima Bentleya u 54. i 67. minuti, a točku na "i" postavio je Tugay u 90. minuti.

Još jedna momčad koja riječ pobjeda mora tražiti u rječniku stranih riječi je Middlesbrough. Remijem protiv Readinga niz bez pobjede uspjeli su produžiti na čak deset utakmica pa će se, ako ništa drugo, morati zadovoljiti osvajanjem boda koji im ipak nije dovoljan da se izvuku iz zone ispadanja. Reading je poveo u 54. minuti lijepim lobom Davea Kitsona, a bod gostima donio je Sanli Tuncay sedam minuta prije kraja.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Arsenal je na gostovanju svladao Aston Villu s 2:1 i tako povećao prednost u odnosu na najbliže pratitelje. Naš reprezentativac Eduardo da Silva nije bio u konkurenciji za sastav topnika iako je prije nekoliko dana u utakmici protiv Seville postigao pogodak.

Aston Villa je povela u 14. minuti pogotkom Craiga Gardnera, no nije uspjela izdržati kombinatornu igru i konstantne napade Arsenala. U 23. minuti Mathieu Flamini je izjednačio nakon lijepe pripreme dvojice Emmanuela, Adebayora i Ebouea. Pobjedu topnicima donio je Adebayor 13 minuta kasnije nakon asistencije Bacaryja Sagne.

Premiership, 15. kolo:
Chelsea - West Ham 1:0, Blackburn - Newcastle 3:1, Portsmouth - Everton 0:0, Reading - Middlesbrough 1:1, Sunderland - Derby County 1:0, Wigan - Manchester City 1:1, Aston Villa - Arsenal 1:2.