Prvi poraz Arsenala, slabo izdanje Eduarda

Marin Vuković • nedjelja, 09.12.2007.

Nakon 22 utakmice i više od osam mjeseci Arsenal je doživio prvi prvenstveni poraz i to kada je to malo tko očekivao, u susretu protiv Middlesbrougha. Eduardo da Silva dobio je priliku od prve minute, no zamijenjen je nakon prvog poluvremena. Vedran Ćorluka sudjelovao je svih 90 minuta u porazu Manchester Cityja na White Hart Laneu...

Teško se sjetiti kada smo posljednji put vidjeli ovako loše izdanje Arsenala. Momčad koja je u proteklih 15 kola upisala 11 pobjeda i iz utakmice u utakmicu prezentirala atraktivan, napadački nogomet, danas je glatko i posve zasluženo poražena od Middlesbrogha. Taj je poraz bio toliko neočekivan da su tribine stadiona Riverside bile poluprazne, nakon deset uzastopnih utakmica bez pobjede čak su i navijači napustili Middlesbrough očekujući još jedan poraz i nastavak boravka u zoni ispadanja.

Neprepoznatljivom izdanju Arsenala pridružio se i naš reprezentativac Eduardo da Silva kojemu je Arsene Wenger ponovno dao priliku od prve minute, iako se nekoliko dana ranije nije proslavio u susretu protiv Newcastlea. Eduardo se ovaj put zadržao na travnjaku tek 45 minuta, odigrao nezapaženu rolu, pa je u nastavku zamijenjen Bendtnerom.

Kola su za Arsenal krenula nizbrdo već u četvrtoj minuti utakmice. Kolo Toure je u šesnaestercu povukao Jeremieja Aliadierea (inače bivšeg igrača Arsenala), što je sudac okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu. S bijele točke bio je precizan Stewart Downing i donio Middlesbroughu rano vodstvo. Za očekivati je bilo da će Arsenal razviti svoju igru i do kraja utakmice vrlo vjerojatno preokrenuti rezultatski zaostatak, no to se ovaj put nije dogodilo.

Topnici su se mučili s jednom od najlošijih momčadi lige, tečnost igre koja ih je krasila tijekom ove sezone ovaj je put izostala, a umjesto toga prilike su stvarali raspoloženi domaćini. Svoju inicijativu Middlesbrough je u 72. minuti okrunio i drugim pogotkom na utakmici, strijelac je bio Tuncay Sanli spremivši loptu pod gredu iz vrlo teške pozicije. Arsenal je do kraja utakmice uspio tek ublažiti poraz, u petoj minuti sudačke nadoknade mrežu je zatresao Tomas Rosicky.

Manchester City je propustio priliku da posve sam zasjedne na četvrto mjesto Premiershipa i uključi se u borbu za sam vrh ljestvice. Poraženi su od Tottenhama na White Hart Laneu u utakmici nakon koje će se "vući repovi" zbog prvog pogotka Spursa. Naime, u posljednjoj minuti prvoga dijela nakon vrlo upitnog slobodnog udarca Pascal Chimbonda je postigao pogodak iz evidentnog zaleđa, a kao da to nije bilo dovoljno postigao ga je - rukom.

U nastavku utakmice, u 58. minuti Sven Goran Eriksson u igru ubacuje Rolanda Bianchija koji se samo tri minute kasnije upisuje među strijelce i izjednačuje za 1:1. Osam minuta prije kraja Stephen Ireland zarađuje crveni karton i City ostaje s igračem manje, a minutu kasnije domaći džoker s klupe Jermaine Defoe pogađa za konačnih 2:1. Hrvatski reprezentativac Vedran Ćorluka i ovaj je put odigrao svih 90 minuta za City.

Nakon iznenađujuće pobjede nad Manchester Unitedom prije dva kola, nogometaši Boltona uvjerljivom su predstavom stigli do pobjede i u derbiju začelja protiv Wigana. Gostima je sve krenulo po zlu već nakon dvije minute kada je smiješan autogol postigao Paul Scharner, svladavši glavom vlastitog vratara. Deset minuta kasnije Wigan je ipak izjednačio golom Dennyja Landzaata, no protiv domaćina se danas nije moglo.

Iako je Nicolas Anelka promašio jedanaesterac, do uvjerljive pobjede Bolton je stigao prvo pogotkom Kevina Nolana u 37. minuti, a potom i golovima Kevina Daviesa i Anelke u posljednjih 20 minuta susreta.

Današnji je raspored, a ujedno i 16. kolo zaključeno minimalnom pobjedom West Hama na teškom gostovanju kod Blackburna. Jedini je pogodak djelo Deana Ashtona.

Premiership, 16. kolo, 09.12.2007:
Middlesbrough - Arsenal 2:1, Tottenham - Manchester City 2:1, Bolton - Wigan 4:1, Blackburn - West Ham 0:1.