Stopostotni City, dva hat-tricka u Wiganu

Marin Vuković • subota, 15.12.2007.

U očekivanju izravnih obračuna velike engleske četvorke, koji su na rasporedu u nedjelju, ostatak Premier lige odigrao je 17. kolo u kojemu je Ćorlukin Manchester City sjajnim preokretom sačuvao stopostotni učinak na svom travnjaku. Pravi predbožićni sajam golova i čak dva hat-tricka u jednoj utakmici pripremili su Wigan i Blackburn, dok je Tottenham na Fratton Parku protiv slabog Portsmoutha upisao prvu gostujuću pobjedu...

Iako se činilo kako će Portsmouth i Tottenham, inače pravi specijalisti za neodlučene ishode, podijeliti bodove i u izravnom dvoboju na Fratton Parku, gosti su u samoj završnici stigli do svoje prve pobjede izvan White Hart Lanea. Portsmouth je još jednim neuvjerljivim izdanjem pred svojim navijačima prosuo nove bodove, ali i prvi put ove sezone travnjak Fratton Parka napustio pognute glave. U prilično dosadnoj utakmici, bez gotovo ijedne stopostotne prilike u više od 80 minuta igre, Spursi su pobjedu izborili pogotkom Dimitra Berbatova nakon brzog kontranapada devet minuta prije kraja utakmice.

Hrvatski reprezentativac Niko Kranjčar odigrao je solidnu utakmicu, bez konkretnog napadačkog učinka. Nakon uspavanog ulaska u utakmicu, Niko je sredinom prvog dijela s nekoliko lijepih poteza natjerao tribine na skandiranje njegova imena, ali nažalost susret nije uspio okončati pogotkom ili pak asistencijom pored svoga imena. Umjesto toga, u zapisnik se upisao žutim kartonom u 73. minuti.

Manchester City i nakon ovoga će kola ostati jedina momčad sa stopostotnim učinkom na svom travnjaku. Devet odigranih susreta na stadionu City of Manchester Vedran Ćorluka i društvo okončali su u svoju korist, izborivši maksimalnih 27 bodova od ukupno osvojenih 33 u dosadašnjem tijeku prvenstva. Naš je reprezentativac ponovno odigrao svih 90 minuta utakmice u kojoj je City bio prisiljen napraviti pravi mali podvig i dostići zaostatak za sve boljim Boltonom.

Kada je Rolando Bianchi u sedmoj minuti doveo domaće u vodstvo, činilo se kako City sigurno plovi do još jedne pobjede, no pogocima El Hadji Dioufa i Kevina Nolana u razmaku od samo devet minuta (31. i 40.) gosti na odmor odlaze s prednošću od 2:1. Sven Goran Eriksson u poluvremenu je očito imao što za reći svojim igračima, koji u nastavak ulaze gladni pogodaka i preokreta. Nakon samo tri minute igre u drugom dijelu udarac Dietmara Hammana u vlastiti gol skreće Lubo Michalik, nakon čega je uslijedio pritisak Cityja koji je na kraju morao pokazati rezultate. U 77. minuti obrana Boltona napokon je kapitulirala, Darius Vassell pogađa za 3:2, a u sudačkoj nadoknadi konačnih 4:2 postavlja Kelvin Etuhu.

U najatraktivnijoj utakmici dana Wigan je nakon čak 13 utakmica bez pobjede razveselio svoje navijače svladavši Blackburn s čak 5:3. Zaista je rijetkost da na jednoj utakmici vidimo čak dva hat-tricka, a za to su se ovaj put pobrinuli Marcus Bent i Roque Santa Cruz. Nakon samo 37 minuta igre u prvom dijelu semafor je pokazivao 3:0 za domaćina, nakon što su po jednu loptu iza leđa gostujućeg vratara pospremili Denny Landzaat, Marcus Bent i Paul Scharner, no Wigan je uskoro pokazao zašto je na 19. mjestu Premiershipa.

Osim što su imali sreće jer u prvom dijelu kod rezultata 2:0 Benny McCarthy nije realizirao jedanaesterac za goste, uslijedio je čudesan povratak Blackburna na krilima trostrukog strijelca Santa Cruza, pa je već u 61. minuti utakmica vraćena na početak. Na nesreću gostiju, zbog drugog je žutog kartona isključen Brett Emerton, pa su završnicu utakmice morali odigrati s deset igrača, što je Wigan iskoristio i s dva pogotka Benta stigao do visoke pobjede i bodova koji bi u konačnici mogli donijeti spas prvoligaškog statusa.

Sunderland je u susretu protiv Aston Ville dugo u rukama držao pobjedu, no na kraju se morao zadovoljiti podjelom bodova. Već u devetoj minuti Danny Higginbotham doveo je domaće u vodstvo, ali je sjajnim slobodnim udarcem u 73. minuti Shaun Maloney spasio bod momčadi iz Birminghama.

Podjelom bodova završen je i susret Birminghama i Readinga. Domaće je u vodstvo nakon samo četiri minute doveo Mikael Forssell, a Reading je do boda došao u drugom poluvremenu pogotkom Stephena Hunta s bijele točke.

Nakon što je u prošlom kolu potopio Arsenal, Tuncay Sanli je ponovno donio bodove Middlesbroughu postigavši jedini pogodak na gostovanju kod Derby Countyja, koji se tako još uvjerljivije ugnijezdio na dnu prvenstvene ljestvice.

Po drugi put u samo nekoliko dana Everton se pokazao preteškim protivnikom i s Upton Parka odnio sva tri boda. Nakon pobjede u Carling kupu od 2:1, gosti iz Liverpoola večeras su sačuvali netaknutu mrežu i slavili s 2:0 pogocima Aiyegbenija Yakubua u prvom i Andyja Johnsona u drugom poluvremenu.

Newcastle je u posljednjoj subotnjoj utakmici minimalno svladao Fulham i gurnuo ga u zonu ispadanja. Jedini pogodak djelo je Joeya Bartona iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi, nakon što je Omozusi prema sudačkom uvjerenju u kaznenom prostoru nedozvoljeno zaustavio Alana Smitha.

Premiership, 17. kolo, 15.12.2007:
Birmingham - Reading 1:1, Derby County - Middlesbrough 0:1, Manchester City - Bolton 4:2, Portsmouth - Tottenham 0:1, Sunderland - Aston Villa 1:1, West Ham - Everton 0:2, Wigan - Blackburn 5:3, Fulham - Newcastle 0:1.