Arsenalu londonski derbi, Portsmouthu napunjena mreža

Marin Vuković • subota, 22.12.2007.

Pobjedom u vrlo uzbudljivom londonskom derbiju protiv Tottenhama momčad Arsenala osigurala je vodeću poziciju u Premiershipu i nakon ovoga vikenda, a hrvatski reprezentativac Eduardo da Silva cijelu je utakmicu proveo na klupi. Tek dvadesetak minuta dobio je Vedran Ćorluka, dok je cijelu utakmicu odigrao Niko Kranjčar i sudjelovao u potopu svoje momčadi na Anfieldu, gdje je Liverpool prekinuo veliku Portsmouthovu seriju uspjeha na gostovanjima...

Dva pogotka u Carling kupu prije nekoliko dana Eduardu su priskrbila tek mjesto na klupi, gdje je i dočekao kraj susreta. Što se derbija dvaju ljutih protivnika tiče, u prvom je poluvremenu ponudio vrlo malo uzbuđenja. Inače žestoki rivali igrali su gotovo prijateljsku utakmicu, a nakon takvog uvoda malo je tko očekivao žestinu kojom su obje momčadi istrčale iz svlačionice u nastavku. Već u 48. minuti fantastična asistencija Cesca Fabregasa petom izbacila je Emmanuela Adebayora u stopostotnu priliku koju ovaj ne propušta i dovodi topnike u vodstvo.

Mjesta kalkulacijama više nije bilo, Tottenham je prihvatio otvorenu borbu i uzbuđenja su se nizala kao na traci. U 65. minuti dotad nezapaženi Aaron Lennon napokon je uspio prevariti Gaela Clichyja i ubaciti za Robbieja Keanea koji iz voleja sa samo nekoliko metara pogađa gredu. Nepunu minutu kasnije Keane se iskupio majstorskom asistencijom na tragu Fabregasove, a iz teške pozicije iskosa Dimitar Berbatov para mrežu Arsenala.

Šest minuta nakon izjednačujućeg pogotka Keane je mogao ponijeti titulu heroja utakmice. Kolo Toure je startao na nogu Berbatova, a sudac Rob Styles opravdano pokazao na bijelu točku, no udarac Keanea sjajnom intervencijom "skida" Manuel Almunia. Kazna za neiskorišteni jedanaesterac stigla je već u 75. minuti, a izvršitelj je Nicklas Bendtner, i to samo nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru. Nakon kornera Fabregasa Danac je najviši u skoku i glavom donosi novu pobjedu Wengerovoj momčadi.

Slika 1 od 1.

Portsmouth je na Anfield doputovao s reputacijom najneugodnijeg gosta sezone i u potrazi za čak sedmom uzastopnom pobjedom na gostovanjima, no umjesto toga pružio je partiju dostojnu kakve momčadi s dna prvenstvene ljestvice i na kraju otputovao napunjene mreže. Od prve minute na travnjaku je postojala samo jedna momčad, Liverpool je kombinatornom igrom u potpunosti nadigrao protivnika i s dva pogotka u razmaku od samo tri minute došao do velike prednosti. Prvo je u 13. minuti Yossi Bennayoun iskoristio točnu asistenciju Stevena Gerrarda i volejem načeo mrežu Pompeya, a samo tri minute kasnije Sol Campbell je u pokušaju izbijanja lopte iz nogu Dirka Kuyta napucao Sylvainea Distina, od kojeg se lopta odbila u vlastitu mrežu.

Nakon odmora potpuno izgubljeni Portsmouth ipak je pokazao nešto više htijenja, što se i isplatilo u 57. minuti kada Nwankwo Kanu lijepim ubačajem pronalazi Benjanija, a ovaj minijaturom vara svog čuvara i sprema loptu u bliži kut Liverpoolova gola. Činilo se da je Pompey na putu povratka u utakmicu, ali samo nakratko. Deset minuta kasnije Fernando Torres se našao na pravom mjestu i odmjerenim udarcem pogodio donji lijevi kut Jamesova gola za 3:1, a potom pet minuta prije kraja potvrdio svoju sjajnu formu volejem za konačnih 4:1. Niko Kranjčar odigrao je svih 90 minuta susreta, ali se usprkos najavama kako na Anfield ide po pobjedu i on ovoga puta utopio u lošem izdanju njegove momčadi.

Manchester City u Manchesteru i Manchester City i gostima dvije su različite momčadi. Dok je gradski stadion u prvenstvu još uvijek nepokorena tvrđava, City u gostima nije slavio od prvoga kola ovog prvenstva kad su na Upton Parku 11. kolovoza svladali West Ham s 2:0. Taj niz bez pobjede na gostovanjima nastavljen je i danas u Birminghamu, iako je City poveo već u 11. minuti pogotkom Rolanda Bianchija.

Na žalost gostiju, danas se raspoložen probudio John Carew koji samo tri minute kasnije s cijelom obranom Cityja na leđima pronalazi put do mreže za 1:1. Isti igrač mogao se krajem poluvremena i drugi put upisati među strijelce, no njegov odličan udarac Joe Hart dobrom intervencijom skreće u vratnicu, a kako se do kraja rezultat nije mijenjao suparnici su podijelili bodove. Vedran Ćorluka ovaj je put utakmicu započeo na klupi, a ušao je u igru u 70. minuti zamijenivši Hamanna.

Identičnim rezultatom završen je i susret Fulhama i Wigana, iako je goste samo dvadesetak minuta utakmice dijelilo od druge uzastopne pobjede (prve gostujuće) i bijega iz zone ispadanja. Fulham je u prvom dijelu pogodio vratnicu, a i jedna im je lopta očišćena s gol crte, no u 70. minuti prvi do gola stiže Wigan preko Marcusa Benta. Veselje je trajalo samo osam minuta, kada udarcem s ruba šesnaesterca Clint Dempsey spašava barem bod domaćinu.

Nakon tri utakmice bez poraza i kratkog uzleta Middlesbrough je na svom Riversideu oštro tresnuo o zemlju porazom od West Hama. Iako su pet minuta prije kraja prvog dijela poveli golom Davida Wheatera, na odmor se ipak otišlo neodlučenim rezultatom nakon izjednačujućeg pogotka Deana Ashtona. Pobjedu Čekićarima u posljednjoj je minuti utakmice svojim prvijencem donio Scott Parker.

Bolton je napokon zaigrao sukladno imenima kakva ima na raspolaganju te razbio Birmingham i počeo grabiti prema sredini ljestvice. Do prvog pogotka ipak su se morali dobro namučiti, tek u 72. minuti El Hadji Diouf je iskoristio asistenciju Nicolasa Anelke, koji je svoju titulu igrača utakmice potom zaradio dodavši asistenciji i dva pogotka u 78. i 90. minuti.

Golova dugo nije bilo niti u susretu Readinga i Sunderlanda, a potom je Ingimarsson u 69. minuti doveo domaće u vodstvo. Osam minuta prije kraja Sunderland izjednačuje iz jedanaesterca kojeg je realizirao Michael Chopra, no tri boda kontroverznim je pogotkom u sudačkoj nadoknadi Readingu donio Stephen Hunt. Iako se činilo da je njegov udarac s crte izbacio vratar Craig Gordon suci su procijenili da je pogotka ipak bilo. Menadžer Sunderlanda Roy Keane proključat će od bijesa kada pregleda snimke i shvati da je nemoguće procijeniti je li lopta doista prešla crtu.

Premiership, 18. kolo, 22.12.2007:
Arsenal - Tottenham 2:1, Aston Villa - Manchester City 1:1, Bolton - Birmingham 3:0, Fulham - Wigan 1:1, Liverpool - Portsmouth 4:1, Middlesbrough - West Ham 1:2, Reading - Sunderland 2:1.