Pienaarov poklon Unitedu, Cole razveselio Chelsea

Marin Vuković • nedjelja, 23.12.2007.

Zahvaljujući nepotrebnom i nepromišljenom prekršaju Stevena Pienaara Manchester United je iz jednaesterca samo dvije minute prije kraja utakmice stigao do pobjede nad Evertonom i tako zadržao korak s Arsenalom. Samo tri su pak minute dijelile Derby County od senzacije na St. James Parku. Chelsea je pak minimalno u gostima svladao Blackburn...

Usprkos vrlo dobrom izdanju Manchester Uniteda i dominaciji tijekom gotovo cijele utakmice na Old Traffordu, žilavom Evertonu nedostajale su tek dvije minute da s vrućeg gostovanja odnese bod i produži seriju bez poraza na čak osam utakmica. Danas vrlo raspoloženi Cristiano Ronaldo doveo je Crvene vragove u vodstvo u 22. minuti. Lijepom varkom oslobodio se čuvara i s ruba šesnaesterca lijevom nogom neobranjivo pogodio gornji desni kut Howardova gola. Samo pet minuta kasnije Everton se neočekivano vraća u utakmicu. Pienaar je lijepo ubacio s desne strane, a najviši u skoku usred šesnaesterca bio je Tim Cahill i glavom svladao Kuszczaka za 1:1.

U nastavku utakmice United je krenuo po pobjednički pogodak, no svi napori Ronalda, Giggsa, Teveza i Rooneya završavali su ili pored gola ili u rukama danas vrlo dobrog Tima Howarda. Gosti su već proslavljali osvajanje boda kada je mladi Pienaar nepotrebno sapleo Ryana Giggsa na rubu kaznenog prostora, a sucu nije preostalo ništa nego da dosudi najstrožu kaznu. Udarac s bijele točke sigurno je izveo Ronaldo i donio Unitedu nova tri boda.

Ako se za pobjedu jedne momčadi u gostima može reći da je senzacionalna, onda je to pobjeda Derby Countyja, momčadi koja je u dosadašnjem tijeku sezone osvojila tek šest bodova, upisala samo jednu pobjedu, a na gostujućim travnjacima postigla tek jedan jedini pogodak. Iako su tu jedinu prvenstvenu pobjedu izborili upravo protiv Newcastlea još u rujnu ove godine, nitko nije očekivao da to mogu ponoviti i na St. James Parku. Nisu to očekivali niti igrači Newcastlea koji su odigrali ispod svojih mogućnosti te bili prisiljeni spašavati bod u posljednjim trenucima utakmice.

St. James Park ostao je u šoku već u šestoj minuti kada je Giles Barnes dalekometnim prizemnim udarcem pronašao put do mreže za 1:0 Derbyja. Iz slične udaljenosti izjednačio je Viduka 20-ak minuta kasnije i tim se rezultatom otišlo i na odmor. Već u 52. minuti Derby ponovno vodi pogotkom Kennyja Millera i potom u potpunosti zatvara utakmicu. Uslijedila je ofenziva prema vratima Bywatera i u žestokoj završnici Newcastle ipak dolazi do izjednačujućeg pogotka, strijelac je samo tri minute prije kraja ponovno Mark Viduka. Odmah u sljedećoj minuti sudac Andre Marriner mogao je pokazati na bijelu točku i dati priliku Derbyju da iz jedanaesterca ipak stigne do tri boda, no njegova zviždaljka ostala je nijema.

Minimalnu pobjedu u gostima ostvario je Chelsea. Uvijek neugodno gostovanje kod Blackburna otvoreno je sjajno po Grantovu momčad koja u 21. minuti dolazi do vodstva. Kalou je u 16 metara pronašao Joea Colea koji krasnim udarcem pogađa mrežu američkog veterana Brada Friedela. Bio je to i odlučujući trenutak susreta obzirom da se mreže više nisu tresle.

Premiership, 18. kolo, 23.12.2007:
Manchester United - Everton 2:1, Newcastle - Derby County 2:2, Blackburn - Chelsea 0:1.